Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 1194 - Česká Amerika Mořina


Popis

V letech 1944 - 1963 postupně končila těžba ve většině jámových lomů v oblasti Amerik mezi Karlštejnem a Bubovicemi. Opuštěné a pomalu zarůstající lomy, stejně tak jako kilometry podzemních chodeb lákaly nejen trampy, ale také mnohé přírodovědce.

Mapa

Navštívil jsem Česká Amerika Mořina

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku
Občerstvení B-rink, lom Velká Amerika
Toto místo prodává také turistickou známku
U husitské koule - Mykhaylo Yonash
Toto místo prodává také turistickou známku
Suvenýry, Karlštejn 80
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Restaurace U Kapličky, Srbsko 209
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Městské informační centrum, Husovo náměstí 69, Beroun
Toto místo prodává také turistickou známku
Infocentrum, Svatý Jan pod Skalou 2
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také výletku
TCK7 – Turistické centrum Karlštejn 7
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku Toto místo prodává také výletku
Muzeum Betlémů, Karlštejn 11
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
NEZAŘAZENO
Kraj/okres:
Středočeský kraj/Beroun
Poloha:
49°57'32.7"N 14°11'51.07"E
Hodnocení:
2.909
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 1194 - Česká Amerika Mořina


14.08.2023 - dostupná bez problému
01.05.2023 - dostupná bez problému
30.04.2023 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Lucie Šimková
Lucie Šimková
TZ Velká Amerika
Známka zakoupena 14.8. 2023 v Muzeu betlémů na Karlštejně za 40kč. V kiosku na parkovišti je za 59kč.
 
hlodavec
TZ Velká Amerika
Známka zakoupena 16.8.2022 v kiosku na parkovišti na neskutečných 59,-kč. Samotné místo je asi jako Sněžky, vše zakázáno, nic se nesmí, nikam se nesmí, všude zákazové a vyhrožující cedule. Ze shora se leda podívat dolů a rychle pryč, není důvod se tam vracet.
 
Dagmar Černá
Velká Amerika
Dobrý den dnes jsem navštívila lom velká Amerika
Nebyla možnost si vizitku koupit můžete mě prosím kde ji seženu děkuji Černá Dagmar osubkajedna@seznam.cz Ústí nad Labem
 
Ladislav Harbáček
Ladislav Harbáček
TZ
Z restaurace ve Srbsku.
 
Jan Plocek
Jan Plocek
TZ
TZ zakoupena v IC Svatý Jan pod Skalou za 40,- Kč
 
Vladislav Dušek
Vladislav Dušek
TZ
TZ v IC Karlštejn. Nádherné místo, leč okolní tur.stezka po vydatných deštích neschůdná, snad jedině v holínkách.
 
Pavla Cupalová
Pavla Cupalová
Cena
V kiosku cena Kč 49,--
 
Matěj Bartoš
Matěj Bartoš
TZ
Zakoupena v muzeu betlémů. Samotná Amerika stojí určitě za návštěvu.
 
Jirka
Jirka
TZ
Zakoupena v muzeu betlémů, mají hromadu dalších známek.
 
Josef Busek
Josef Busek
TZ a VTZ
Dne 15.10.2018 TZ bez problému v muzeum Karlštejn.
V muzeu spoustu TZ a VTZ z několika jsem si vybral dvě VTZ 40 let filmu noc na karlštejně a 670 položení zakládajícího kamene hradu Karlštejna. Okolí Karlštajna je pěkná krajina hlavně lom Amerika Mořina. Lom je moc nádherný a na dně je křištálová voda za sebe je doporučuji.
 
Lenka Richtrová
Lenka Richtrová
:-)
TZ zakoupena na Karlštejně v muzeu betlémů.
 
wenzel
Česká Amerika
Známek dostatek v turistickém centru na Karlštejně vedle muzea betlémů. Razítka jsou pak k dispozici přímo v muzeu. U hlavní cesty z Mořiny je po obou stranách dostatek místa k parkování (celkem 3 odstavné plochy), o místo je velký zájem, parkoviště plná a lidí desítky i po 18:00 večer. Šli jsme po žluté turistické trase okolo celého lomu, často jsou i vyšlapané pěšinky za řetěz a cedule se zákezy vstupu. Na druhé straně lomu je celkem obtížný terén a po jedné ze stran vede stezka těsně nad skalami (dávejte pozor, abyste tam nespadli, několik nešťastníků zde už má křížky). I se zastávka mi na vyhlídkách jsme okolo lomu šli cca přes hodinu. Dole v lomech se dá koupat a horolezčit, přístup je asi po skalách dolů. Cesta, která vede přes skálu podzemím byla uzavřena vraty a asi tam běžný přístup není. O kousek dál je ještě jeden menší lom, ale tam už jsme nešli.
 
Pavel Petřík
Pavel Petřík
Dostupnost
TZ zakoupena v IC Karlštejn. Samotná Amerika je prostě něco, co by měl každý vidět. Dlouho jsem návštěvu odkládal a nyní jsem se konečně k prohlídce dostal. Pohled zvrchu je úžasný, zaplněné přilehlé parkoviště jasně napovídalo, že je o Ameriku velký zájem - a oprávněně.
 
Štěpán Šubrt
Štěpán Šubrt
TZ
Turistická známka bez problémů zakoupena v infocentru pod Karlštejnem. Lomy jsou nádherné, návštěvu můžu jen doporučit, jenom pozor na velmi náročný terén.
 
Vladimír Huml
Vladimír Huml
TZ
Zakoupeno v restauraci U kapličky v Srbsku.
 
Dana
turistická známka
chtěla bych se zeptat zda turistickou známku lze někde koupit i v neděli děkuji za odpověd
 
Michaela Veselá
Michaela Veselá
Mořina
Známka zakoupena v IC v Karlštejně s velkorysou provozní dobou 8-20 denně.
 
Jan Ladislav Lác
Jan Ladislav Lác
TZ
Nádherné místo. TZ zakoupena v Srbsku.
 
2mig1
....
známka zakoupena v muzeum betlémů na karlštejně, kde jich byly hromady (i dalších známek) a k tomu hrozně milá paní pokladní, skoro jako babička z pohádky...k tomu bílá paní ve vinném sklepě, krásný betlémy, následně hrad.. paráda.. a samotná amerika, vydržel bych tam stát a dívat se hodiny a hodiny..
 
JHS2308
TZ
Znákem dostatek na Karlštejně, doporučuji koupit v muzeu Betlémů, všeho dostatek. Komentovat návštěvu České Ameriky snad ani nemusím, tohle místo nemá chybu, počasí vyšlo a i jsme se okoupali.
 
gallisek23
Výlet
Turistická známka byla zakoupena v IČ na Karlštejně ( mají jich tam hodně a i jiné ). Při krásném počasí byl moc krásný výhled do okolí. Akorát by se tam mohlo všude okolo uklidil. Byl tam všude opravdu moc velký BORDEL. Jinak to stojí navštívít.
 
Martin
Pro s_45
Ta lebka by měla znázorňovat pověstmi opředenou postavu Hanse Hagena, víc tady: http://www.lomy-amerika.cz/index.php
 
s_54
Na Americe sem byl již dříve a proto sem neváhal a koupil si jí v infocentru pod Karlštejnem, kde jich byl dostatek. Nicméně našel by se nějaký odborník a vysvětlil mi tu lebku? Podle mě je to tzv. "nejhustší" známka, jakou jsem zatím viděl.... :)
 
Lucie Křivánková
Zakoupeno v informačním centru pod Karlštejnem
 
Libor
08.05.2011 - o tom se nedá psát, to se musí vidět, pohled na Ameriku je úchvatný - obzvláště při tak krásném počasí jako bylo dnes (TZ zakoupena již dříve v IC Karlštejn), nezapomeňte mrknout na sousední Mexiko, hranice není střežena .-)
 
jerry720
Velká Amerika
Na Velké Americe jsem se byl naposledy podívat v úterý 14. 09.2010. Tentokrát jsem tam ale z časových důvodů dojel autem, nechal jsem ho na parkovišti u Velké Ameriky a po žluté turistické značce jsem to prošel přes Mexiko až na Malou Ameriku a zpátky. Je vidět, že už přichází podzim, stromy se začínají pěkně barvit. TZ mají dostatek v "Íčku" v Karlštejně.
 
HonzaB
TZ koupená v muzeu Betlémů, kde maj tedy kolik různých okolních známek, že mi to až přijde divné, protože zastávím zásadu, že člověk by měl kupovat TZ jen míst, které už navštívil. Procházka z Karlštejna přes Malou Ameriku do Velké Ameriky byla super. Pokud někomu vadí, že jezdí z blízké BUS, tak nám by při výletu s dvěma menšími dětmi o výkendu fakt bodlo,kdyby BUS skutečě jel, ale on o víkendu zde nestaví. Takžte se musí až do Mořiny, tj. další 1,5 km.
 
David Havel
Srbsko
V půlce srpna 09 z Ameriky na Srbsko vede dobře značená objížďka, známka v Penzionu dostupná bez problémů, avšak cedulka "reserve" na stole byla zřejmě proto, aby číšník neměl takový frmol, který evidentně nerad. Usadil nás sice, avšak jídlo stejně mizerné jako ta obsluha. Málokdy nám donesl přesný počet Kofol, který jsme objednávali, ale při markování pro jistotu jednu přihodil...
 
david
Kopena v muz.betlémů na karlštejně i s otočným kalendářem
 
magipriba
...chybicka se vloudila,nemaji MUSKETYRA,ale GRANAT...
 
magipriba
Znamka zakoupena v MUZEU BETLEMU v KARLSTEJNE,cesta mezi AMERIKAMI a mezi dalsimi lomy blativa,ale pekna,nejvetsi zklamani na trase v MORINE,do patrne jedine hospody v tomto miste,kde vari,nepousti psy,takze kvuli jednomu ctyrmesicnimu kokrspanelovi se hostinsky pripravil o navstevu 13 hladovych a ziznivych turistu,ta hospoda se jmenuje NA RUZKU . Jejich smula,my jsme se o to vic tesili do hospody U KAPLICKY v SRBSKU,kde psy nediskriminuji a kde pomerne obstojne vari . Do 15 hodin maji hotovky,z piv v nabidce STAROPRAMEN,PLZEN a MUSKETYR.
 
shauwn
SKVĚLÉ - DOPORUČUJI
Na Karlštejně jsme byli již vícekrát a vždy úžasné. Sehnali jsme všechny známky, které jsme sháněli. Karlík hezký a muzeum betlémů opravdu stojí za návštěvu, je tam mimo jiné i velmi vstřícná paní.
 
Míša
Amerika i další lomy v okolo Srbska jsou super, známek dostatek v info v Karlštejně :)
 
Ant.Suchý
Karlštejn,Amerika,Srbsko,Berounka to je výborný tip na výlet i v tuto dobu.Jen chci upozornit na zavřené info na Karlštejně ( do konce února ), má snad být otevřené celoročně. TZ ale všechny koupíte v muzeu Betlémů, které stojí určitě za prohlídku. A.S.
 
Martin Lišák Plzeň
Pozdravit Hagena
Ahojky,po delší době jsme se byli s kamarády podívat na Americe a projít štoly jako kdysi,když jsme tam jezdili na vandry (staré dobré časy vandráků),až na ten bordel na Velké Americe a davy masňáků je to tam fajn.Pozdravili jsme Hagena v Hagence.Placku mají na Karlštejně v muzeu betlémů,mají tam i nějaké výroční např. 60. výročí konce II.sv.války či muzeum betlémů a jiné.
 
Pinďa
Pro Jelena
Opravdu to bylo krásné místo na trampování. Hlavně okolní lomy. Jezdili jsme tam od konce 60, až do poloviny 70 let. Amerika ještě nebyla tak profláknutá mezi davama lidí a hlavně k ní nejezdila MHD. Ochranáři a tehdejší VB nám celkem vzato taky dávali pokoj. S těma prvníma jsme se vesměs znali a ti druzí, pokud zrovna neměli nějakou akci, byli asi na lezení po lomech pohodlní. Ale jinak mezi námi. Vysočina je na trempování taky mňam, mňam. Mám na ní spoustu vzpomínek. Hlavně na rybník Doubravník. Tenkrát se tam ještě smělo tábořit a koupat bez omezení.Také si myslím, že jsem jeden z mála, který přešel Velké Dářko suchou nohou.
 
Kocour
Říkal jsem si, že když všichni jezdí do té Ameriky, že bych se tam měl taky podívat. Ještě že máme jednu i u nás v Čechách. Velká je moc pěkná, s kamennými obrazci vyskládanými na dně a dvěma vyhlídkami. Zastávku MHD nebudu komentovat, vždyť 3 km odtud je Karlštejn a asi nemusím říkat, jak to vypadá TAM. Přístupnost sice minimální, ale stejně jsem tam viděl tři stany a docela jsem jim záviděl. Malá Amerika už je přecejen v lese a autobus tam nejede, rovná se je tam větší klid. :) Pokud byste měli zájem, žlutá turistická trasa vás provede kolem obou Amerik až na Karlštejn, jen pro kolo je občas mírně nesjízdná, jak jsem zjistil (samozřejmě pokud nepoužíváte Old Spice, to pak zvládnete všechno, že ano...).Známku jsem koupil v infocentru na Karštejně, mají jich tam hned šest (Amerika, Srbsko, Karlštejn, ČS. opevnění, Muzeum Betlémů a ještě druhou výroční, ale na tu jsem už zapomněl :)
 
Tatík
Je to tak,Velká Amerika je zastávka integrované pražské autobusové dopravy a parkoviště.Svah,kudy se po laně slézalo,je odstřelený a prý se občas konají prohlídky s průvodcem.Ještě že je Malá Amerika s Liščím dolem skrytá v lese a ušetřená provozu.Pro ty,co auto nepotřebují,doporučuji cestu z Karlštejma kolem Dubu sedmi bratří (7 km).Turistických známek je dostatek v muzeu betlémů i infocentru Karlštejn.
 
Jelen
Známku mají opravdu v Muzeu betlémů v Karlštejně. Já to beru jako plus, protože ochotná paní v Muzeu mi přesně
řekla, kde Amerika je - já kluk z Vysočiny o ní jen slyšel za studií v Praze před léty(už 20let..). Tak jsem
tak s rodinou a trábošem vyrazil, jen na vyhlídce nahoře se pokochal. Dolů se stejně oficiálně nesmí - asi to
je o hubu. Mohlo to být krásné místo na trampování. Stojí za shlédnutí. Krásné.
 
Phephy
Známka
Známka je bez problémů k dostání v Muzeu betlémů. Po 12ti letech jsem se vrátil na Malou a Velkou Ameriku a
jsem moc rád, že jsem tyhle místa zažil bez turistické značky kolem, bez parkoviště a vyhlídkových terras.
Vím, že se čas nedá zastavit, ale MHD z Prahy, která zastavuje u Velké Ameriky mě dorazila. Neodsuzuju to,
jsem vděčný za vzpomínky. A to mi tehdy bylo jen osmnáct let.
 
JirkaS
V pátek jsem se vypravil na Karlštejn. Vzhledem k tomu, že IC je mimo provoz vzal jsem to rovnou k muzeu
betlémů. Jenže všude zavřeno, muzeum nebylo výjímkou. Tak snad až bude IC zase v provozu.
 
Honza Pásler
Muzeum betlémů Karlštejn
V tomto muzeu je známka k dispozici, stejně jako v infocentru u parkoviště.Myslím, že muzeum betlémů by si
zasloužili svou známku !
 
Eda
Nevím, zda je známka nepřetržitě dostupná v muzeu betlémů, ale rozhodně ji mají v hojné míře dole u parkoviště
v karlštejnském infocentru, které má navíc otevřeno po celý týden a obsluha je zde velmi ochotná (jen je
občas třeba si chvíli počkat, než někdo přijde - mají totiž "v rezortu" i sousední restauraci).
 
Jiný Martin :-)
Mohu jednoznačně napsat, že v sobotu 3.7. kolem poledního měli TZ 1194 a spoustu dalších v Muzeu k dispozici.
:-)
 
Jiný Martin :-)
Mohu jednoznačně napsat, že v sobotu 3.7. kolem poledního měli TZ 1194 a spoustu dalších v Muzeu k dispozici.
:-)
 
JM
Martine
Nic jsem z Tvého stesku nepochopil.Můžeš jednoznačně napsat jestli mají nebo nemají TZ-1194 Česká Amerika
?JM
 
Martin
Proč????
V muzeu betlémů Karlštejn prodávali známku Karlštejna.Proč je nová známka místa, které s betlémy vůbec
nesouvisí a je nevím kolik kilometrů daleko????Je to pro 25,-Kč?
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2898 Turistických známek
2874 Výročních TZ
289 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek