Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 1429 - Dolany - Kartuziánský klášter


Popis

Severovýchodně od vsi jsou zříceniny kartuziánského kláštera založeného v roce 1390. Klášter zvaný „Údolí Josafat“ po obsazení vojskem Dobše z Tvorkova sloužil za husitských válek jako významná základna husitských vojsk.

Mapa

Navštívil jsem Dolany - Kartuziánský klášter

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku Toto místo prodává také výletku
Návštěvnické centrum Turistických známek, Rýmařov
Toto místo prodává také turistickou známku
Jaro 2022 - Restaurace U Bláhů, Dolany
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
CÍRKEVNÍ PAMÁTKY
Kraj/okres:
Olomoucký kraj/Olomouc
Poloha:
49°39'10.13"N 17°20'9.54"E
Hodnocení:
2.565
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 1429 - Dolany - Kartuziánský klášter


19.03.2022 - nemají sběratelský předmět
08.08.2021 - nemají sběratelský předmět
25.08.2020 - nemají sběratelský předmět
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Jiří Kyranda
Jiří Kyranda
TZ
Je potřeba změnit prodejní místo. Obchod provozují Větnamští spoluobčané, kteří nevědí co je TZ.
 
Tomáš Prejza
Tomáš Prejza
TZ 1429
U Šubů nebylo možné známku získat. Obchod byl přejmenován a prodejce vůbec nevěděl, co turistické známky jsou.
 
Zdeňka Nemravová
Zdeňka Nemravová
TZ
U Šubů TZ vyprodané, mají jen TN
 
Lukáš Čecháček
Lukáš Čecháček
TZ
Koupena v obchůdku u Šubů. Cesta vede chvilku lesem do kopce od řecké taverny. Místní si zde udělali několik ohnišť k opékání - úmysl možná dobrý, ale kazí to celkový dojem ze zbytků kláštera a husitského opevnění. Zvlášť, když jedna z prvních věcí, co uvidíte, jsou velké pytle s odpadky.
 
Tomáš Nebeský
Tomáš Nebeský
TZ
Zakoupena bez problému v obchodě U Šubů (27.9.2018)
 
Pavel Kubát
Pavel Kubát
TZ
TZ 1429
Navštíveno 31.3. a U Šubů znánky došly.Do týdne prý budou.
 
Hurchy
TZ1429
K sehnání v malém obchůdku (U Šubů) vedle kostela. Obchod otevřen denně.
 
Honza, Edita, Víťa a Kuba
Nedělní procházka
Krásné místo bohužel zarůstající náletovými dřevinami.
 
Jakub
Místo s působivou atmosférou
Byl jsem tu hned několikrát a vždycky to na mě dýchne. Jen bych odtud vyhnal všechny ty ohníčkáře, kteří rozebírají zbytky zdí, jen aby si mohli udělat ohniště. Naposledy jsem napočítal snad 8 ohnišť. To je fakt hnus! A proto se vyplatí sem zajít co nejdřív, protože za pár let už z toho nic nezbude... TZ, jak uvádějí všichni ostatní, bez problému v sámošce u Šubů.
 
Zdeněk Macháček
Zdeněk Macháček
Kartuziánský klášter
Známka bez problému k prodeji "Smíšené zboží Šuba".
 
Tomáš Parák
Tomáš Parák
Kartuziánský klášter
Známka zakoupena ve smíšeném zboží u Šubů.
 
Pavel Janošek
Pavel Janošek
Smíšené zboží u Šubů
Smíšené zboží u Šubů má otevřeno celoročně od 6:00-20:00 přes týden a od 6:00-19:00 o víkendu. Známek dostatek
 
Kolchar
TZ zakoupena v obci. V místě jsem byl po poledni a restaurace byla ještě zavřená. Zda prodávají TZ nevím. Já se vydal do obchůdku u Šubů, tak jak navigovali návštěvníci předemnou. TZ měli dostatek, ochotné prodavačky a pěkně jsem si pokecal. Pokud se vydáte k Šubům, tak vás od kláštera čeká asi 1 km cesta obcí mírně zkopce. Cestou minete pěkný zámeček (Obecní úřad), komín s čápy, na velké křižovatce pak vlevo a dojdete ke kostelu.Je však nutno podotknout, že ruiny kláštera bývaly v minulosti lépe udržovány a místo ztratilo svoji atmosféru!
 
Míša
Známku jsem zakoupila v potravinách u Šubů, ty mají otevřeno téměř stále. Problém je v tom, že jsou od Kartouzky vzdálené ještě docela kus po hlavní silnici - ve vesničce, když půjdete směr kostel, jehož věž se tyčí do dály, určitě je nemůžete minout, jsou naproti němu. Hospůdka Pod Kartouzkou známky nemá asi ani v sezóně. Ruiny kláštera najdete na kopci vedle této hospody, stačí se zde zeptat a oni Vás pošlou správným směrem, je to asi 150 m. Bohužel zde není moc k vidění. Je zde nehorázný bordel (rozbité láhve, samé ohniště, odpadky). Cedule s popisem místa je také ve špatném stavu a leží někde uprostřed ruin opřená o zbytek zdi. Místo není ani vysečené, vesnice se o to nestará, nevím proč má známku.
 
marketa-10
V Dolanech jsem byla 15.7.2012.V hospůdce pod kartozkou TZ nemají, "Na blbým místě" neví ani místní kde nebo co to je. Známku jsem zakoupila v potravinách "U Šubů" které, nejsou zaznamenané jako prodejní místo této TZ!!!
 
Kanar.21
Známka zakoupena v hospodě pod Kartouzkou - mají jich dostatek
 
Johny
Hospůdka pod Kartouzkou se super posezením u lesa, útulná hospůdka,která má nyní nové provozovatele je otevřená denně od 12 hodin do půlnoci s bohatou nabídkou piva,moravského vína,káv,ale i teplých jídel domácí kuchyně opavdu vynikající kvality. Turistické známky prodávají samozřejmě také. Kartuziánský klášter se nachází přímo nad hospůdkou - lesem vzhůru asi 300 m. I autem lze dojet až k hospůdce pod Kartouzkou. Jinak dále krásná procházka lesem na Sv.Kopeček u Olomouce nebo do přilehlé ZOO.Vřele doporučujeme.
 
Pavels
klášter
Těch pár kamenů a zbytky zdiva jsou dobré snad jen pro stanování a táborák.Jinak pěkná procházka po naučné stezce od ZOO na Svatém kopečku po bistro pod Kartouzkou kde jsou k dostání TZ.
 
Jitka
Zříceninu kláštera je potřeba opravdu hledat, není k ní žádný kloudný ukazatel, i přesto návštěva stojí za to. TZ v bistu pod Kartozkou sice nemají, ale obsluha vás velmi ochotně odkáže na Smíšené zboží u Šubů, v Dolanech u kostela, kde mají známek dostatek.
 
jirkacek
Kartuziánský klášter Dolany
Kartuziánský klášter Dolany jsme navštívili opět po pár letech. Bistro, kde se TZ prodávají je na prodej, dle slov obsluhy snad i už prodané, tak uvidíme, jak to bude dál s prodejem TZ. V době naší návštěvy již TZ neměli. Těžko ovšem najít příhodnější místo......Kartuziánský klášter Dolany je odtud vzdálený pouze 300 metrů. Stačí uhnout z asfaltové silničky doleva a za chvíli jste na místě.Pořídili jsme fotky rozpadající se zříceniny - mrkněte zde http://www.turistika.cz/mista/kartuziansky-klaster-dolanyDozvíte se i o historii kláštera !!!!!!!!!
 
Petr Hrazdila
Hospudka zavrena do 14.1. :-(
 
Michal Škaroupka
TZ v hospůdce
Zastavili jsme se tam, moc příjemné posezení. Známka bez problémů, příjemná obsluha a dělají tam moc dobré bramborové placky.
 
olda
známek mají dostatek. obsluha pohodová. kousek od hospůdky (po modré zn. vlevo) se po chvilce dorazí ke zříceninám kláštera.
 
Kamzík
Kartouzka
23.9.2008 večer navštívena pěkná hospůdka pod lesem, odbočka do prava před mostem. TZ měli, příjemná obsluha s vinikajícími cenami.
 
Nalim L.
Potvrzuji předchozí sdělení - hospoda je z důvodu dovolené zavřena až do neděle 14. 9. 2008.
 
Jableska
Kartouzka
Jestli známku mají nebo ne, nevím, dorazila jsem tam moc brzo a hospůdka byla ještě zavřená. A od 30.8.08 do 14.9.08 mají zavřeno.
 
Tomcat
Známku v hospůdce, která se také nazývá: "Na "blbém" místě", neměli. Údajně mají nového majitele a tak není jisté zda jsou TZ vůbec objednány.
 
Ivo
TZ vyprodány
Včera, tj. 17.5. po poledni TZ vyprodány (prý objednány); pan hospodský se moc omlouval. Hospůdka je trochu zastrčená, ale možná právě proto je to velmi příjemné místo k posezení. Zříceniny jsou docela zajímavé místo, leč zarůstání křovisky začíná být opravdu problém - po srovnání s fotkami pořízenými před pouhými 3 lety jsem se téměř zhrozil. Atmosféra místa též poněkud utrpěla improvizovaným tábořištěm bezdomovců v sz. části (přístřešek z celty zatížené kamenem, flašky od piva, nepořádek. Místo ale rozhodně za stojí za návštěvu.Zdraví Ivo
 
Filip
Dneska, tj v sobotu okolo 1200 jsem zakoupil známku v uvedené restauraci. Je hodně zastrčená na okraji, ale jinak se mi zdála velmi pěkná. I když měli zavřeno (soukromá oslava), známku mi v klidu prodali. Jenom nevím jak to je s otvírací dobou. Ale jak píšu tam to bylo bez problémů.
 
YohnY
Ruiny kláštera jsou velmi zarostlé a budí dojem stáří. Je to velmi klidné místo a dle mého názoru se perfektně hodí na piknik. Na stromech řádili veverky a v trávě myši. Bufet Pod Kartouzkou, kde mají i známku je vhodný pro drobné občerstvení. Velmi pěkné místo a je i hezky zašité.
 
Pařez
TZ mají v hospůdce, pod ruinami, ale pokud se chcete opravdu pořádně najíst, doporučuju hospodu na náměstí v Dolanech (1 km), jejich porce za lidové ceny jsou neuvěřitelné..
 
Gumidek_01
Ahoj, ze Svatého Kopečka (TZ v infocentru nemají) se vydáte kolem ZOO po modré tur.zn. Po prudkém klesání a posilněni lesními plody (kterých je tu opravdu hodně-hlavně ostružiny) vylezete přímo u známkového místa, hospůdky Pod Kartouzkou. TZ tady mají dost, obsluha dobrá, příjemné posezení. Ze samotného navštívení zbytků kartuziánského kláštera byste mohli být trošku zklamaní, protože ruiny pomalu ale jistě zarůstají travinami a keříky, což kazí celkový dojem z návštěvy. Odkud se dostanete zpět buď po silničce s odbočkou doprava (zelená tur.zn.), nebo po naučné stezce Svatého Kopečka. Vylezete opět u ZOO (TZ v hlavní pokladně). Pěkná odpolední procházka s možností získání několika TZ. Stojí to za to, tak šťastnou cestu.PS:od 11.8 do 20.8.2007 mají v hospůdce dovolenou!-pozor na to:)
 
Jirkacek
Ruiny kláštera
Ahoj lidi,vydáte-li se z Dolan směrem na Vésku (okolo lihovaru), zabočte před levotočivou zatáčkou před mostkem doprava, vzápětí uvidíte hospůdku Pod Kartouzkou.Obsluha je slušná,dobře se posilněte,jelikož doporučuji navštívit nejen 300 m vzdálené ruiny kláštera,ale i vydat se asfalt. silničkou dál nahoru směrem na Svatý Kopeček.Po vystoupání odbočíte doprava na lesní cestu,potkáte několik velkých mravenišť,teď v létě si můžete natrhat ostružiny a jiné lesní plody.a hlavně na kopečku koupíte 2 TZ ... ZOO...a Svatý Kopeček.
 
George
Dovolená
POZOR!!! Od 29.6. do 8.7.2007 mají v Bistru/Hospůdce dovolenou
 
George
Známku mají od pátku 8.6., aspoň mi to tvrdila paní v bistru :) Určitě jich mají dost, byl jsem jeden z prvních kdo ji koupil :)
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2773 Turistických známek
2660 Výročních TZ
276 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2022 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek