Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 1122 - Památník obětem komunistického zla - Hůrka


Popis

Kaple v bývalém pohraničním pásmu v zaniklé obci Hůrka, mezi Železnou Rudou a Hartmanicemi, zrekonstruovaná jako památník obětem ozbrojené ostrahy hranic.

Mapa

Navštívil jsem Památník obětem komunistického zla - Hůrka

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku
Hostinec u Michala, Prášily 111
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Infocentrum, Prášily 110
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku Toto místo prodává také výletku
Informační centrum, 1. máje 12, Železná Ruda
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
VÁLEČNÉ PAMÁTNÍKY
Kraj/okres:
Plzeňský kraj/Klatovy
Poloha:
49°7'38.95"N 13°19'54.05"E
Hodnocení:
2.935
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 1122 - Památník obětem komunistického zla - Hůrka


14.08.2023 - dostupná bez problému
20.07.2023 - dostupná bez problému
18.08.2022 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Ondřej Kindl
Ondřej Kindl
Tz
My jsme šly z Nové Hůrky 2,5 km na ono místo po nenáročné cestě vhodné pro kočárky.Místo smutné ale pěkně udělané a dále doporučuji pokračovat k jezeru Laka.
 
Martin Staněk
Martin Staněk
Dostupnost
V IC Prášily tuto TZ nevedou
 
Michaela Ťoupalová
Michaela Ťoupalová
Hůrka
Zvláštní klidné místo s mírně ponurou atmosférou. Jsou zde k vidění základy původní kaple, hřbitov s několika hroby a nová kaple s vlastním zvonečkem, na který si každý kolemjdoucí může zazvonit. TZ sehnána v IC Železná Ruda, které má otevřeno každý den do 18 hodin, a to i ve svátek. Je perfektně zásobené s milou obsluhou a několika razítky.
 
Jan Steller
Jan Steller
Předražená TZ
V IC v Železné Rudě TZ za 35, Kč.
 
dickee@seznam.cz Bayer
dickee@seznam.cz Bayer
.
Krásné dojemné a pietní místo. Prosím přicházejte s úctou, klidem a láskou v srdci. Měli jsme štěstí a narazili na pána, který je jeden z dobrovolníků, kteří se zde o toto místo starají. Pověděl nám pohnutou historii této kdysi významné obce a popsal okolí. Velice zajímavé a my mu tímto také děkujeme.
Doporučuji též zhlédnout pořad Zmizelá Šumava na stream.cz kde je o tomto místě jeden z dílů.
TZ zakoupena v IC v Železné Rudě. Zásoba dostatečná za standardních 30 Kč. K zakoupení též kompletní sbírka TN! K mání též velké množství tur. razítek do deníků.
 
Vojtěch Janský
Vojtěch Janský
Hůrka
TZ zakoupena v infocentru v Prášilech. Na Hůrku jsme šli z Prášil po zelené a následně žluté značce. Kaple v Hůrce je moc pěkně opravená, je neuvěřitelné, jakých zvěrstev a zločinů se dopouštěli naši vojáci v 50. a 60. letech, když dokázali vyplenit tak okázalou a malebnou vesničku, jakou Hůrka bezpochyby byla. Na Hůrce se nachází také zbytky kostela. Počasí zde bylo na 6.červenec nezvykle chladné, ale zvládli jsme to.
 
Broskvoň Obecný
Broskvoň Obecný
Hůrka
Tz koupena v IC Prášily, známku mají v IC Restaurace u Michala, které je od IC prášily vzdáleno od sebe ani ne 100 metrů. Cesta ke kapli je po modré, z parkoviště Nová Hůrka je to asi 2,5 km klidnou chůzí ani ne 20 minut. Krásné tiché místo s opravenou kaplí a základy původního kostela. Nádherná je i alej, která vás přivádí k zaniklé osadě, na podzim prostě super!
 
Linda Valentová
Linda Valentová
Infocentrum
Info v Prasilech bohuzel cely tyden zavrene,takze tuto znamku se mi nepodarilo ulovit,jelikoz je to jedine prodejni misto:-( Jinak zajimave poutni misto po ceste k jezeru Laka..
 
Libor Marek
Libor Marek
2.8.2015
Cesta na toto zajímavé místo z Nové Húrky 2,5 km + další 2,5 km odtud na jezero Laka, pěkná procházka. Na místě samém k vidění pozůstatky kostela a kaple se jmény obětí...
 
Vladislav Stárek
Vladislav Stárek
Hůrka
Pěkné místo se zajímavou a pohnutou historií. Dostali jsme se sem krásnou procházkou z Nové Hůrky po modré značce, známka zakoupena v infocentru v Prášilech, kde je otvírací doba mimo sezónu ST-NE od 10 do 15,30 hodin.
 
Zlata Kwasnická
Zlata Kwasnická
TZ
TZ dostupná také v penzionu Pod Hůreckým vrchem v Nové Hůrce.
 
magipriba
Hůrka
Známky Prášily, Prášilské jezero, Jezero Laka, Stará Hůrka a Poledník stále bez problému k zakoupení v informačním centru v Prášilech. Restaurace U Michala si stále drží svůj kvalitní standard.
 
magipriba
Hůrkou jsme projížděli předevčírem na běžkách, zajímavé místo. V nejbližší době by turistická známka měla být k sehnání i v penzionu Pod Hůreckým vrchem na Nové Hůrce. Alespoň nám to majitel sliboval. Restaurace v penzionu je široko daleko jediným místem v těchto končinách, kde lze posedět, pojíst a popít. Ceny lehce nadprůměrné, odpovídají exkluzivitě místa, pan majitel velmi milý a dojem celkově dobrý.
 
Marcela
Tento popis zaručeně nepatří k tomuto známkovému místu: "Ocelová typizovaná telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, západně od Kopřivnice, v těsném sousedství Štramberské Trůby." Bylo by vhodné popis opravit.
 
Karel
k mistu se vaze zajimavy pribeh - Boží mlýny ... ?
S Hůreckou kaplí je spojen příběh, který i dnes, po více než padesáti letech, nažene člověku husí kůži. V roce 1949 ke kapli, stojící nyní již v čerstvě vytvořeném vojenském prostoru, přijela skupina vojáků s velitelem. Jejich úkol byl jednoduchý, byť nepochopitelný - zlikvidovat kapitalistické "vydřiduchy" v místě jejich odpočinku - i po smrti.Posilněni vydatně rumem dali se vojáci do díla zkázy. V kryptě kaple bylo uloženo třiadvacet kovových rakví. Sedm z nich, ve kterých byly pohřbené ženy, měly skleněná víka a užaslí vojáci v nich spatřili mrtvá těla oblečená do krásných šatů a ozdobená šperky. Stalo se to, co se stát nemělo. Opilí vojáci rozbili rakve, vyvlékli mrtvoly a postavili je k náhrobkům do řady. Pak se dopustili něčeho, nad čím zůstává rozum stát v děsu. Ženy obrali o šperky a nakonec si s jejich mrtvolami zatančili. Svůj čin dovršili potom tak, že všechna těla rozstříleli ze samopalů - doslova na kusy. A mlýny se daly do neúprosného pohybu.Uplynulo půl roku a ze sedmi vojáků, kteří se masakru zúčastnili umíral poslední. Kůži mu pokryla vyrážka, jakou nikdo neznal a nedovedl vyléčit a jeho tvář se zkroutila do hrůzné grimasy. Když nakonec v mukách zemřel, jeho rodina dostala ostatky v zaletované zinkové rakvi - tak děsivý prý byl na něho pohled. Ostatní zemřeli podobným způsobem, jen jejich velitele prý pohřbily trosky domu, který vyhazoval do povětří.Hovořit o božích mlýnech se někomu může zdát nadnesené a přitažené za vlasy. Oficiální verze příčin smrti se kloní k názoru, že smrtí vojáků byl vinen "mrtvolný jed", se kterým přišli do styku při přímém kontaktu s mrtvými těly. Ale copak i to není důkazem, že za zlý čin každého čeká patřičná odplata?Rozstřílené ostatky sklářů a jejich žen zřejmě nikdo nepohřbil a jejich kosti se asi časem rozpadly všude kolem. Je to opravdu divný pocit, jaký má člověk když prochází těmi místy. Mimoděk se snaží našlapovat opatrně, aby pokud možno již ani hlučným či těžkým krokem nenarušil klid tohoto místa
 
lois
Nejedná se o válečný památník ,ale o kapli jež stojí jako jediná ze zaniklé obce Hůrka.Obec byla srovnána se zemí v 50 tých letech pro svou blízkost k státní hranici.Okolí kaple je postupně restaurováno.Kaple není přístupná jen možnost nahlédnutí dovnitř a zazvonit na zvon v kapli přez táhlo u dveří.Popis místa a samotný pomníček s jmény obětí komunistického režimu z boku kaple.Kaple se nachází na cestě k jezeru Laka z Nové Hůrky po kvalitní asfaltové cestě vhodné pro kola.
 
K8
další prodejní místo
měli jí i v Infocentru v Prášilech
 
Luboš
Také k dostání v místním IC spolu spolu s Jezerem Laka. U Michala stále loňská VTZ LUGNASAD 2005.
 
Standa
TZ 1122 v Prášilech chata KČT dostupná bez problémů, v restauraci U Michala v Prášilech mají VTZ LUGNASAD 2005
- Prášily.
 
Honza Pásler
POZOR ! Na papírové mapě TZ 2005 je tato známka chybně lokalizována do Hůrky - místní části Černé v Pošumaví.
Ve skutečnosti se jedná o osadu Hůrka poblíž Prášil.
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2898 Turistických známek
2874 Výročních TZ
289 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek