Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 1355 - Plánice - F. Křižík


Popis

Malé město jehož historie sahá do poloviny 12. století leží v šumavském předhůří, kde se v rodině chudého ševce narodil 8.července 1847 elektrotechnik, vynálezce a podnikatel Dr. Ing. František Křižík.

Mapa

Navštívil jsem Plánice - F. Křižík

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Muzeum Františka Křižíka, Plánice
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Průmyslové Zboží Petr DIO, Plánice
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
HISTORICKÁ MĚSTA
Kraj/okres:
Plzeňský kraj/Klatovy
Poloha:
49°23'21.77"N 13°28'28.57"E
Hodnocení:
2.792
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 1355 - Plánice - F. Křižík


18.06.2022 - dostupná bez problému
21.07.2021 - dostupná bez problému
10.07.2021 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Ladislav Harbáček
Ladislav Harbáček
TZ
Z pokladny muzea.
 
Zdeňka Nemravová
Zdeňka Nemravová
TZ
Koupeno ve středu na OÚ na náměstí. Ochotná paní odemkla knihovnu a nabídla vše co mohla, supr! Ale nálepky nemají, jen vizitky.
 
Milan Doležal
Milan Doležal
TZ
Známka zakoupena v muzeu, momentálně probíhá rekonstrukce vozovky v centru obce, Takže pr o motoristy docela problém, Záleží z které strany přijedete, přes obec se projet nedá.
 
Broskvoň Obecný
Broskvoň Obecný
Plánice
Turistická známka zakoupena v rodném domě Františka Křižíka u velmi ochotné paní. V prodeji mají taktéž novinkovou výroční známku 170 let od narození Františka Křižíka. K dispozici kromě pohledů a magnetků také dvě pěkná turistická razítka. Vstupné do expozice činí 40 Kč. Rodný dům o dvou místnostech nabízí pohled do života plánického rodáka. V první místnosti vám průvodkyně pustí asi 15 minutový dokument o životě Františka Křižíka. Po zhlédnutí vám ochotná paní poví co ve filmu nezaznělo. Ve druhé místnosti se seznámíte s největším vynálezem Křižíka a tou je dodnes funkční oblouková lampa z 19. století. Přesto, že je muzeum malé, dozvíte se spoustu informací a to hlavně díky zapálené průvodkyni. Samotné město Plánice jsme moc neprocházely, náměstí je rozkopané takže procházka jen kolem kostela. Místo rozhodně doporučuji navštívit :)
 
Vladislav Stárek
Vladislav Stárek
Rodný domek Františka Křižíka
Pěkné městečko, kde si určitě nenechte ujít návštěvu rodného domku Františka Křižíka. Ač jsme do muzea dorazili chvíli před polednem, paní oželela svoji půlhodinovou pauzu na oběd a ochotně nás po domku provedla, pustila nám film o Františku Křižíkovi a vrcholem bylo rozsvícení jeho obloukové lampy, která je v domku také nainstalována. Známka v rodném domku byla k dostání bez problémů.
 
Jana
muzeum F.Křižíka
Muzeum je už druhým rokem znovu otevřeno, zajímavá expozice s krátkým filmem o životě F.Křižíka, ukázka pravé obloukové lampy (prý už existují pouze dvě!), milá paní průvodkyně. Vřele doporučuji! Mají prospekty, pohlednice, razítko, ale pro známku bohužel musíte na náměstí.
 
Luděk
Plánice
Městečko jsem navštívil po 23 letech a především mě zklamalo z technických důvodů dlouhodobě uzavřené muzeum Fr. Křižíka v jeho rodném domě (i když už jsem v něm kdysi byl). Trochu to devalvuje smysl této známky. Jinak při vzpomínce na zdejší bramborové brigády jsem kvitoval, že Plánice vypadá líp než v polovině 80. let, což není pravidlem. Sokolovna opravená, škola s přístavbou, pěkný sportovní areál, ubytování v penzionu Santa Fé za 180,- Kč. Jen náměstí hyzdí Bártíky zmíněná prodejna Tuty s marketem, obří, ale využitá jen z jedné třetiny, která tu za mého mládí nestála. Také kostel pamatuje lepší časy. Jojo, Plánice a okolní vísky, Hnačovský rybník, vzpomínal jsem... Přijeďte, je odtud kousek do Klatov, Sušice, Nepomuka i na Šumavu. Známek dostatek
 
Bártíci
Známka dostupná, prodejna tzv. všehochuť, ale milá a ochotná prodavačka. Celkem příjemné prodejní místo. Jen během července až srpna mají přestávku od 10.45 do 11.30 hodin. A proto POZOR!!!!!! Čas strávený čekáním jsme se rozhodli vyplnit nakoupením svačiny v prodejně TUTY naproti známkovému místu. Prodejny TUTY se vyznačují nepřehledností cen a tím, že u pokladny vám napočítají jiné ceny než na cenovce. Na to jsme si již zvykli, ale tady jsme slyšeli rozhovor, kdy prodavačka nedoporučovala své známé kupovat salát, který normálně ostatním prodávala, že je starý a bylo by jí špatně. Doporučila jí krabičkový... Salám vám naváží s oloupanou slupkou, kterou pak vyhodí, ale vy ji zaplatíte...Prostě hnus!!! Varujeme!!! Lovu zdar!!! Bártíci!!!
 
Badys
Průmyslové zboží je otevřené po - pá 7 - 17, so 7 - 12 hod.
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2779 Turistických známek
2671 Výročních TZ
277 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2022 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek