Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 813 - Skanzen Solvayovy Lomy


Popis

Rozsáhlá technická památka těžby a dopravy vápence v Českém krasu, severovýchodně od Sv.Jana pod Skalou, s vlastní úzkokolejkou a řadou autentických budov.

Mapa

Navštívil jsem Skanzen Solvayovy Lomy

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Skanzen Solvayovy Lomy (web)
Toto místo prodává také turistickou známku
Infocentrum, Svatý Jan pod Skalou 2 (web)
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku Toto místo prodává také výletku
Muzeum Betlémů, Karlštejn 11 (web)
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
TECHNICKÉ PAMÁTKY
Kraj/okres:
Středočeský kraj/Beroun
Poloha:
49°58'35.68"N 14°8'54.04"E
Hodnocení:
2.911
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 813 - Skanzen Solvayovy Lomy
Obrázek č. 2, Turistické známky, No. 813 - Skanzen Solvayovy Lomy


30.08.2023 - dostupná bez problému
06.07.2023 - dostupná bez problému
28.10.2022 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Pavel Fryček
Pavel Fryček
Solvayovy lomy
Nelze, než souhlasit s hlodavcem. Skupina dobrovolníků to opečovává. Jen je třeba si pohlídat otevírací dobu!
 
hlodavec
TZ Solvayovy lomy
Známky koupena 16.8.2022 v kase skanzenu. Krásná projížďka důlním vláčkem a prohlídka podzemní šachty je opravdu bezva, průvodce je nadšenec a věci rozumí. Návštěvu vřele doporučuji.
 
Jan Janíček
Jan Janíček
0813
V květnu otevřeno pouze soboty a neděle 10 - 16 hoh.
 
Ladislav Harbáček
Ladislav Harbáček
TZ
Známka zakoupena v infocentru.
 
Ondřej Kindl
Ondřej Kindl
Tz
Známka koupena na pokladně spolu s lístky jízdě vláčkem+prohlídka s průvodcem 80+40 ale obojí bylo super.
 
Ondřej Žižka
Ondřej Žižka
TZ
Zrovna byla vyprodaná, takže jsem ji nesehnal. :-( Jízda "důlním" vláčkem je fajn, užije si ji každý.
Štoly a těžební muzeum je velice zajímavé, páni jsou do těžby vápence doslova "zažraní" a poví vám velice podrobnou historii vápence v ČR, způsob těžby a všelijaké perličky. Akorát ve štole se připravte na teplotu okolo 8°C a vlhký prach, někomu by se tam mohlo špatně dýchat (ale většina lidí je v pohodě). Moc doporučuji si dát kolečko Sv. Jan pod Skalou-vyhlídka-muzeum a dál dle libosti. :-D
 
Pavel Petřík
Pavel Petřík
Dostupnost TZ
TZ dostupná v pokladně Solvayových lomů. Expozice zajímavá, projížďka úzkorozchodným vláčkem paráda ;-) Jediné, co není úplně ideální je parking, ale za to provozovatelé úplně nemohou a snaží se situaci zlepšit. Návštěvu bych doporučil, určite stojí za vidění. Pan průvodce měl poutavý výklad se spoustou vtipných průpovídek.
 
Lenka Richtrová
Lenka Richtrová
:-)
TZ jsme po delší době od návštěvy dokoupili na Karlštejně v Muzeu Betlémů.
 
Štěpán Šubrt
Štěpán Šubrt
TZ 813
Bez problémů dostupná ve stylové pokladně skanzenu. Projížďka vláčkem je super, výklad o těžbě je sice zajímavý, ale poměrně dlouhý a příliš mnoho míst neprochodíte, takže se připravte na několik dlouhých stání na místě.
 
Petr Duba
Petr Duba
TZ 813
Známka dostupná v muzeu betlémů..
 
Jana Michálková
Jana Michálková
Místní nadšenci
Tento super "skanzen" o těžbě vápence doporučuji, dozvěděli jsme se hodně zajímavých informací, nejen o těžbě vápence, ale i celkově o přilehlém okolí, pan průvodce povídal opravdu velmi poutavě. Jedno mínus tu ale nakonec bylo, neměli známku, škoda, ale jinak, kdo je fanda dolů, štol a dalších těchto "věciček", tak návštěvou rozhodně neprohloupí..
 
Helena Lhotková
Helena Lhotková
Muzeum těžby a dopravy vápence
Nádherná a velice poučná prohlídka.
 
krádež
Re: parkování
včera se mi stalo to samé, ozvěte e mi prosím jestli jsme si nevšimli něčeho stejného pro případ odhalení toho hnusáka. tel.731467000 Alice Kohoutová
 
Věra Zemanová
Věra Zemanová
parkování
I když se toto netýká přímo turistické známky,musím vám to sem napsat..dejte si lidičky pozor!!-parkuje se na polní cestě hned vedle silnice od Bubovic,nenechte nic cenného v autě!!,vemte batoh a vše sebou do něj!!,..auta, po návratu z prohlídky moc hezkého místa Solvayovy lomy,zde zaparkovaná, byla vykradená,vylámané zámky..my jsme měli štěstí,před tím naším je už zřejmě někdo vyrušil..bohužel i na turisticky známých místech se najdou nenechavci,kteří vám zkazí krásný zážitek z tohoto místa :((
 
Pindrucha
TZ zakoupena v pěkném muzeu betlémů Karštejn. Celkem k mání cca 7 různých TZ a 5 VTZ.
 
Kateřina
Po rovině z Bubovic( 311 ze Zličína), není nijak značeno přímo z Bubovic,až asi 50 metrů po silnici a pak odbočka na polňačku.TZ bez problémů v pokladně.prohlídky v 11.00,12.30,14.00 a poslední v 15.30!Mírní opozdilci jse mohou přidat.........S dětmi ano,ale jen většími,já bohužel narazila na rodinu s velmi malým chlapečkem.kterého to OPRAVDU nebavilo!!!!!!!Takže prosím rodiče uvažte jestli cca tříleté dítě je schopno zvládnout téměř 90 min.výklad o těžbě vápence!!!!
 
Lucka
Zakoupeno v muzeu Betlémů pod Karlštejnem - šli jsme i na prohlídku a byla to nádhera - vřele doporučuji
 
gallisek23
Hezké...........
Dnes jsem navštívil s rodinou Solvayové lomy. Auto jsme nechali na návsi ve vesnici Budovicích. Kde je hospoda jídlo bylo dobré a cený taky jen obsluha byla hodně a to opravdu hodně otrávená, že tam někdo přišel. Následně jsme šli polní cestou je dobře značená do lomů. Lom byl moc hezký a TZ mají hodně. Jelikož hodně pršelo tak nejezdil vláček, ale to nevadí dětem se tam moc líbilo tak se tam ještě určitě vrátíme. Jinak opravdu doporučuji se tam zajet podívat stojí to za návštěvu. A nadšencům co ten lom dovájí dohromady moc gratuluji, dělají opravdu hodně práce. A průvodce je opravdu člověk na své místě co tomu rozumí a dělá to proto, že ho baví. Tak prostě za to dík a hodně takových míst.
 
Martina
Do Solvayových lomů jsme se dnes vydali ze sv. Jana pod Skalou, cesta místy prudší, ale dá se to. Hlavně jdete okolo nádherné vyhlídky od kříže nad sv. Janem, ta opravdu stojí za to. Známek v lomech dostatek u prodej vstupenek a občerstvení v jednom, mají i pohledy, razítka a další. Pozor, prohlídky začínají v každou celou hodinu a to až od 11:00! Bylo to moc pěkné, malé muzeum, jízda vláčkem hlavně pěkná pro děti a nakonec prohlídka dolu. Tady je dost chladno, byla pecka pak vylézt :-) Velmi vtipný průvodce :-))
 
Libor
08.05.2011 (ne) - TZ dostupná přímo ve skanzenu v občerstvení ve staré tramvaji, prohlídka zajímavá (cca. 1:20 hod.), obzvláště štola a zejména pro děti důlní vláček - obdiv dobrovolníkům, které to celé dávají dohromady! (pokud máte malé děti, doporučuji pohodlnou cca. 2 km dlouhou cestu z Bubovic)
 
jerry720
Dostupnost známky.
TZ No. 813 (Skanzen Solvayovy lomy) byla dne 19. 12. 2010 bez problémů dostupná v Muzeu betlémů v Karlštejně. Kromě této TZ je tam možno sehnat větší množství TZ z blízkého okolí, včetně několika VTZ.
 
Marcela
Ukončení sezony
Lomy jsme navštívili 30.10.2010, kdy se konalo zakončení sezony. Autobusem (přeplněným) č.311 ze Zličína do Bubovic a odtud po cestě s kladívky do Solvayových Lomů po rovince. Skanzem je zajímavý, svezli jsme se důlním vláčkem, prošli důlní tunel a prohlédli si muzeum. Potom jsme už jen klesali po turistické značce do Hostimi a odtud po žluté krásným údolím říčky Loděnice do Srbska. Nádherná příroda a pohodlná cesta. Příjemné bylo zakončení v restauraci U Berounky v Srbsku. Doporučuji krásný a nenáročný výlet s menšími dětmi.
 
vláďa
Do Solvayových lomů jsme šli z nádraží v Loděnicích, cesta dobře značena modrou půlenou značkou s kladívky. Jinak muzeum samotné je super, klobouk dolů před nadšenci, kteří se o chod muzea starají. Průvodcem jsme byli zváni i na slavnostní zakončení letošní sezony, které se uskuteční 30. října a dle jeho slov je na co se těšit. Z lomů jsme pokračovali v cestě do Svatého Jana pod Skalou a i odtud je cesta značena turistickou značkou s kladívky. Známek měli v pokladně lomů dostatek.
 
Kubanek Tomáš
Známka Solvayovy lomy je dostupná i v muzeum betlému pod Karlštejnem. Mají tam obrovský výběr znamkových míst ze širokého okolí.
 
Kubanek Tomáš
Solvayovy lomy
Krásný výlet,ze Svatého Jana pod skalou trochu upocené triko,ale výlet stojí za to.Ve Svatém Janu nádherný kostel,který je částečně ve skále no stojí za to vidět. Z vyhlídky nad obcí je to jen kousek do lomu.Prohlídka super až na tu známku na kterou delší chvíli čekají.Mají turistický deník k prodeji.My ho máme a je to skvělý doplněk ke sbírce známek.Je v něm stupnice hodnocení 1 až 5 hvězdiček a my dali 5 s !
 
Jana
Prohlídka byla vynikající, pan průvodce to nebere jako povinnost, ale jako velkého koníčka, a podle toho vše vypadalo. K tomu jízda vláčkem, takže skanzen mohu vřele doporučit. Dejte si pozor akorát na cestu, pokud půjdete pěšky ze Sv. Jana pod skalou, je to hezká procházka, ale hodně strmě do kopce a přes kameny a kořeny. S kočárkem to byla celkem "kovbojka" :-))
 
Ondra
Mohu vřele doporučit. Projížďka vláčkem nemá chybu :-)
 
Jirka
paráda
parta nadšenců obnovuje zapomenuté - doporučujeme
 
Alena
Skanzen jsme navštívili v sobotu. Opravdu pěkný zážitek. Na průvodci je vidět , že výklad nebere jako nutnou práci, ale je to jeho obrovský koníček, kterému nejspíš věnuje veškerý volný čas. Návštěvu můžeme jen doporučit. A komu se nechce nebo nemůže moc šlapat doporučuji nechat auto v Bubovicích a pak po značené cestě asi 2km téměř po rovince.
 
Luboš
Známka dostupná i v muzeu betlémů na Kalrštejně.
 
ZuLu
Moc pěkný skanzen, jen škoda, že je otevřeno jen víkendy/svátky. Zatím to vypadalo, že se tam stále něco buduje, nechám tomu nějaký rok a vypravím se tam zas, tentokrát o víkendu :-)
 
Dj Tigo
Solvayovy Lomy
Blízko Solvayových lomů máme chatu. Turistickou známku mám. Prohlídku doporučuji.
 
magipriba
turistickou znamku SOLVAYOVY LOMY lze po zazvoneni ziskat ve vchode vedle OBECNIHO URADU ve SVATEM JANU POD SKALOU,samozrejme maji i TZ SVATY JAN POD SKALOU
 
JirkaK
Dopuručuji jít na Solvayovy lomy ze Sv. Jana pod Skalou. Cestou se můžete stavit také u kříže. Nejlepší na prohlídce je jízda vláčkem. TZ měli (21.7.2007)
 
Fiřtíci
Doporučujeme
Dnes jsme navštívili Solvayovy lomy i s našimi ratolestmi (5 a 3). Výstup jsme si dali po naučné stezce a můžeme jen doporučit. Dětičky šlapaly a odměnou jim byla jízda vláčkem.
 
Pepa
Šli jsme po naučný stezce ze Sv. Jana pod Skalou. Ten výstup byl fakt dost krutý, ale když jsme se tam konečně vyškrábali, tak to stálo fakt za to. Velmi pěkně to tam mají udělaný. Opravdu to doporučujeme. TZ jsme bez problémů sehnali.
 
Jindra
Bohužel, naštvívili jsme toto místo v týdnu a ne o víkendu, takže TZ nemáme. Vláček jsme ale viděli v provozu-místní nadšenci na něm frčeli něco budovat.Pěkné místo.
 
Ivo
No jo, no. Soboty, neděle... Ve všední den prostě smůla, zavřeno. Takže to půjde korespondečně, ale jediné, čeho lituju, že jsem se nemohl projet ve vláčku. Jinak vlastně všechno volně k okouknutí, informační tabule "na každém rohu". Tací nadšenci, co tohle vydupou vysloveně ze země, by měli být vynášeni do nebes.
 
Martin
Bylo to dost dobrý
Byl jsem tam je to tam dost dobrý. Známku měli, takže mám o jednu víc. jel jsem tím důlním vláčkem, je to pěkný. Mají to pěkně udělaný. Určitě doporučuji.
 
Aleš
Stálo to za to
Včera jsem se vypravil do Solvayových dolů. Výlet opravdu stál za to. Nádherné muzeum důlní techniky. Příjemný
výklad, ukázka způsobů těžby, dílna s historickýmy stroji, projižďka důlním vlakem, návštěva štoly a nakonech
nádherně vychlazenej Kozel :-). Známku měli a jak to tak vypadalo měli jich dost. Příští víkend 10.6. se zde
koná přehlídka staré techniky (parní válce, staré motory a jiné stroje) doporučuji zhlédnou.
 
Dav
....
Solvayovy doly rozhodně stojí za návštěvu, Zajímavý výklad, jízda důlním vláčkem, pochod štolou. Obdivuhodné
zapálení lidí, kteří ve svém volném čase celý důl opravují, doplňují a zachránili ho tak před úplnou zkázou.
Známku 21.05. bohužel neměli, ale je prý objednaná a měla by dorazit v nejbližších dnech. Ochotně ale
potvrdili vstupenku pamětním razítkem, takže to není zase takový problém.
 
Marta
Prima výlet
Přestože jsme v lomech byli v době, kdy bylo "zavřeno", ochotní lidičkové, natírající, spravující
a čistící důlní zařízení nám známku našli a prodali. A i bez cesty vláčkem a bez prohlídky štoly stojí za to
vylézt kopec, výhled do krajiny nádhera, pro děcka prima prolézačky, pro dospělé nevšední pohled na důlní
techniku a budovy, dýchající minulostí... Smysly nezahálejí ani chvilku.
 
Tatík
Skanzen je pořád hezčí,za rok od poslední návštěvy je vidět množství práce provozovatelů.Cesta ze Svatého Jana
je dobře značená,kopec procvičí nohy.Horší je to od Bubovic,kde nejde ani parkovat.
 
ruza
Známky dostupné v Solvayových Lomech (na některých mapách jsou lomy vyznačeny jako Chrustenická šachta.)
Nádherná prohlídka, jízda vláčkem, vstup do štoly. Dobré je vyjíti od Svatého Janu pod Skalou a vylézt na
Vyhlídku ke kříži. Nádhera! Další úkaz rozmanitosti naší vlasti.
 
Jiří Švarc
Super
Do lomů jsme se vypravili ze Sv. Jana pod skalou (pěknej stoupák) ale za námahu to určitě stálo. Skanzen je
skvělý a určitě provozovatelům fandím, jen tak dál. Prostě doporučuju návštěvu!!!
 
D & S
:)
Achoj:) Fůbec jsme tam netěli jít ale měli mimořádně otevřeno..známka je za dvacet penízků a je tam muzeum,
projížďka vláčkem a štola:)
 
Fat Hippo
Sobota
Místo je úžasné samo o sobě i jako součást Českého krasu . Celou lokalitu znám i z pohledu vývoje několika
posledních desiteletí . Místní parta nadšenců má i svoji stránku http://www.solvayovylomy.cz/ . Též
ukryta i na http://www.osf.cz/barbora/ .
 
Rosťa
I když známky- vyprodány, doporučuji návštěvu. Fandím lidem, kteří něco podobného dávají do provozu a starají
se o chod.Rosťa
 
Vladimír Dvořák
Solvayovy lomy
Solvayovy lomy jsou čím dál hezčí a zajímavější. mají také hezkou známku. :-)) Průvodci jsou ochotní, ale
známku jsme dostali jen poštou z Rýmařova. Místo Solvayova znaku je na ní symbol kompasu a vypadá to docela
pěkně.
 
Tomáš Bandrowski
Solvayovy lomy
Dle sdělení průvodce ve skanzenu známky nejsou pro neshody s majitelem lomu Salvayem, který si nepřeje, aby se
na známkách objevovalo jeho jméno. Ke skanzenu nedoporučuji chodit nebo jezdit na kole po vydatných deštích,
zvlášť pokud jdete od Sv. Jana pod skalou. Není tu zpevněná cesta, boty i kolo se boří do hlubokého bláta.
Jinak krásná výstava důlní techniky.
 
Lada
Bavil jsem se s místním průvodcem a problém je v tom, že před prázdninama posílali do Rýmařova požadavek na
změnu grafiky známky a od té doby se jim Rýmařov neozval.
 
Dana
Zajímavé
Velice zajímavý skanzen. Doporučuji se podívat.Boužel známka byla vyprodaná...:o(
 
Eda
Znamka je dostupna v domku s expozici, ktery se kratkodobe otevira jen pri zahajeni prohlidky, tj. zhruba v
kazdou celou hodinu. Navzdory urcitym zmatkum v organizaci prohlidek jde jinak o velmi zajimavy skanzen, takze
navstevu vsem doporucuji.
 
Karel
Známku nemají, ale razítko z doby C.K. Starší jsem ještě neviděl.
 
Ramon Trosecký
Prostě něco jinýho
Je to zase prostě něco jinýho než je obvyklý. Lokomotivy smrděj olejem a naftou a to tomu dodává ten správnej
šmak. Stálo to za návštěvu!
 
Puštik
Byli jsme tu s dětmi a stojí to za to. Provozuje to tu parta nadšenců kterým člověk musí držet palce.
 
Veronika
byli jsme tam na vanru v době kdy tam TZ ještě nebyla moc se mi skanzen líbil moc fandím klukům a přeju jim
ještě hodně návštěvníků.Doporučuji výlet z Karlštejna p¨řes V.Ameriku,Mexiko,M.Mameriku.Karlštejské
vodopády až do skanzenu a pak dále do Svatého Jána kde je také TZ i pramen s chutnou vodou. přeji všem hezké
počasí a málo puchýřů
 
Marcela
My tam byli v září s dětmi, fakt se nám tam moc líbilo, děcka to celé prolezla a byla moc spokojená, snad jen
nové oblečení není vhodné.Ke skanzenu jsme šli z Bubovic, ale příště to zkusíme přes Sv.Jan p.Skalou, kde
je další TZ.Tady TZ v té době ještě nebyly a tak si o ně hned teď napíšeme do Rýmařova.A klukům co to
provozují moc fandím, protože to celé dávají dohromady jen v rámci svého volného čau.Pro sběratele razítek
- určitě si vemte "cestovníček" s sebou - mají jich tady celou kupu (a některá pěkně historická).
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2871 Turistických známek
2801 Výročních TZ
286 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACE
Speciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2023 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek