Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 529 - Svatý Jan pod Skalou


Popis

Malebnýbarokní klášter benediktinů západně od Berouna, v hlubokém údolí pod vysokou skálou, kde měl podle legend svou poustevnu Sv.Ivan.

Mapa

Navštívil jsem Svatý Jan pod Skalou

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku
Farní kostel, Svatý Jan pod Skalou (web)
Toto místo prodává také turistickou známku
Infocentrum, Svatý Jan pod Skalou 2 (web)
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Restaurace U Kapličky, Srbsko 209 (web)
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku Toto místo prodává také výletku
Infocentrum CHKO, nám. Sv. Čecha 82, Křivoklát (web)
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také výletku
TCK7 – Turistické centrum Karlštejn 7 (web)
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku Toto místo prodává také výletku
Muzeum Betlémů, Karlštejn 11 (web)
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
CÍRKEVNÍ PAMÁTKY
Kraj/okres:
Středočeský kraj/Beroun
Poloha:
49°58'8.4"N 14°8'2.6"E
Hodnocení:
2.886
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 529 - Svatý Jan pod Skalou


12.08.2023 - dostupná bez problému
30.04.2023 - dostupná bez problému
28.10.2022 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Ladislav Harbáček
Ladislav Harbáček
TZ
Z infocentra.
 
FCB
Známku
jsme koupili v infocentru. Od kříže na skále je nádherný výhled na klášter, do samotné obce i blízkého okolí. Návštěva kostela s přilehlou jeskyní, nás taky dost nadchla.
 
Ondřej Kindl
Ondřej Kindl
Tz
My jsme měli známku už dříve takže jsme si jen splnily návštěvu.Šly jsme na vyhlídku a v tomhle období jsem myslel že mám na nohou brusle:-),ale přežily jsme.
 
Ondřej Žižka
Ondřej Žižka
TZ
Jeskyně, kde žil sv. Ivan, je úžasná zejména v horkých dnech, člověk se schladí a přitom navštíví jeskynní kapli (jedinou v ČR). TZ dostupná v kostele bez problémů, pán byl velmi ochotný.
 
Martin Bartošek
Martin Bartošek
Zavreno
Nedostupná přímo na místě
 
Lenka Richtrová
Lenka Richtrová
:-)
Návštěva již kdysi, krásné a zajímavé místo. TZ nyní dokoupena v Muzeu Betlémů na Karlštejně.
 
Antonín Sečkár
Antonín Sečkár
TZ
TZ mají i v Ičku v Karlštejně.
 
Jaroslav Brabec
Jaroslav Brabec
Pozor na pondělí
V pondělí je zavřeno, ale že se manželka moc pěkně rozčilovala, tak nás pán nechal do kostela nakouknout alespoň na 5 minut :-) TZ nám taky prodal. Ale bylo to bez výkladu, který je prý jinak moc zajímavý. Pramen vedle kostela, je taková slabší magnesia, moc dobrá voda, vezměte si petku a natočte si. Pro výstup na vyhlídku se bude hodit :-) Vyhlídka u kříže = luxus.
 
Pavel Petřík
Pavel Petřík
TZ
TZ zakoupena v kostele při stupu do jeskyně sv. Ivana, za navštívení stojí také místní obecní muzeum a hrobka Bergerových na místním hřbitově. Vzhledem k teplotě 33 Celsia ve stínu jsme vyhlídku u křížku vypustili... Pramen ústící do poustevníkovi jeskyně je nadmíru osvěžující. Místo má své kouzlo a proto doporučuji navštívit. Svatý Jan je malebná vesnička s krásnými architektonickými památkami obklopená mohutnými štíty okolních skal.
 
Broskvoň Obecný
Broskvoň Obecný
Svatý Jan pod skalou
Známka zakoupena v IC Křivoklátsko, ale známku měly v prodeji i přímo v kostele a muzeu. Kostel krásný a jeskyně sv. Ivana magická. Jedná se o skalní kostel, vstup je dobrovolný. Určitě stojí za to si vyšlápnout kopec na vyhlídku, sice pro někoho docela záhul, ale zvládnout se to dá a jako odměna se naskytne přenádherný výhled do okolí a na klášter s kostelem z obrovité skály. Byl jsem naprosto unešen. Za návštěvu stojí i hrobka na místním hřbitově.
 
Helena Lhotková
Helena Lhotková
Tábor Haima
Byli sme zde ubytováni. Tábor Haima.
 
Jan Ladislav Lác
Jan Ladislav Lác
TZ
Nádherné místo,majestátná skála se tu tyčí nad klášterem a je tu také jeskyně sv.Ivana. Na TZ jsem náhodou narazil v Íčku na Křivoklátu
 
KamPa
sobota
TZ bez problému dostupná dne 30.3 v kostele.Opravdu tajemné a kouzelné místo.Doporučujeme absolvovat 4 km dlouhou naučnou stezku-Svatojánský okruh,začínající i končící u kostela,která vás zavede také k skalní vyhlídce U kříže,a také do Solvayových lomů.
 
Zuzana
Sv. Jan pod skálou
Tajemnem dýchající nádherné místo a TZ bez problémů zakoupena přímo v kostele. I okolí stojí za to věnovat mu procházku... Byli jsme tam 16. června 2012.
 
Eliška
Sv. Jan pod Skalou - je to nádherné místo, doporučuji. Akorát v pondělí známku neseženete.
 
Ladislav Pohl
Zakoupeno v neděli 25. 9. v kostele, který je otevřený od 10 do 17h. Kostel se spravuje, takže není skoro nic k vidění, ale jeskyně sv. Ivana nádherná.
 
s_54
Nádherná příroda okolo, známka zakoupená bez problémů ve farním kostele... Kdo bude chtít jít na Karlštejn "po červený" tak po lijavcích jako byl předevčírem (30.7.) je tam jedno místo, který de dát s VELKEJMA obtížema....
 
Lucka
Zakoupeno v muzeu Betlémů pod Karlštejnem - šli jsme i na prohlídku a byla to nádhera - vřele doporučuji
 
David
krása
turistická známka koupena ve farním kostele, na vrcholu skály je strašná propast, vy kdo máte děti dávejte si na ně pozor, aby nezakopli a nespadly.Jinak krásnej výhled do údolí. DOPORUČUJI!!!
 
Martina
Známka dnes dostupná ještě před desátou přímo v kostele, i pohledy, brožurky a razítka. Doporučuji k návštěvě, kostel moc hezký, i jeskyně sv. Ivana, dostupná zevnitř kostela. Ke kříži na skále nad kostelem se dá vyjít docela dobře, jen kočárky budou mít asi broblém. Je odtud krásná vyhlídka. Kousek odtud pak skvělé Solvayovy lomy, vřele doporučuji !!! Kdo jede autem, bezplatně pohodlně zaparkuje přímo u kostela.
 
LiborM
08.05.2011 (Ne) - TZ dostupná přímo v kostele, spojeného s jeskyní sv. Ivana - jen je mi líto té starší paní, co tam prodává TZ, pohlednice apod., protože je tam zima jako v morně...
 
libor
Známku jsme koupili v muzeu betlémů a potom jsme jeli do Svatého Jana pod Skalou.
 
Puma
TZ
známka zakoupena v Muzeu betlémů v Karlštejně.
 
perikles
Úplně doslova zavřeno nebylo, venku vyhozené cedule o prohlídkách kostela a šipka na dveře. Ty však ne a ne povolit.
 
2mig1
známka zakoupena v kostele sv. jan křitele.. ten i sousední jeskyně sv. ivana stojí určitě za návštěvu, jeskyně obzvlášť... ze skály nad vsí je krásná vyhlídka, cesta k ní něco málo přes kilometr dlouhá, a bez závratí si jí užijete určitě víc než já :)
 
Martin
TZ
Ve všední dny se dá známka sehnat v muzeu betlému na Karlštejně.
 
jerry720
Pěkné místo
Ve Svatém Janu pod Skalou jsem se stavěl v sobotu 17. 07. 2010. Kostel sv. Jana Křtitele s jeskyní sv. Ivana určitě stojí za prohlídku. Z boku kostela je pak přístupný pramen sv. Ivana, který je osvěžující i v parném létě, protože má stabilní teplotu 7-8°C. V zimě naopak nezamrzá. No a když se podíváte na skálu nad obcí, tak tam uvidíte na vrcholu dřevěný kříž. Když se k němu vyšplháte, tak vám bude obec s kostelem a areálem kláštera ležet přímo u nohou. Je odtud krásný výhled do okolí. TZ jsem bez problémů zakoupil u vchodu do kostela sv. Jana Křtitele, mají tam i další drobné suvenýry.
 
Tereza
Krásné místo. Velmi dobře udržovaná naučná stezka a nádherná podívaná na celé městečko z vrcholku u křížku.Známku jsem zakupila přímo v klášteře, kde mají i pohledy a brožurky.
 
zubra
Je to moc pěkné místo na výlet, ale bohužel koupit známku se nám nezadařilo, kostel byl zavřený, přestože by mělo být otevřeno.
 
Michaela Bendová
Svatý Jan a Solvayovy lomy
Musím přiznat, že Svatý Jan mě trošku zklamal - kostel se rekonstruuje, k vidění je jen hlavní oltář, barokní andělíčky kdosi ukradl, takže se vybírá do kasičky na jejich repliky, paní prodávající upomínkové předměty dneska prostě neměla náladu (po dotazu na informace mi bylo řečeno, že si je musím koupit v informační brožurce, ona tam prý není od toho, aby návštěvníkům cokoliv říkala) ... jediné, na co se dalo koukat, byla jeskyně za kostelem. Zato Solvayovy lomy, to byla perla dne. Už dlouho jsem se při průvodcovském výkladu tak dobře nezasmála, pán věděl, o čem mluví a dokázal to sqěle podat i laikům, navíc legenda o sv. Barboře a pověst o Hagenovi v jeho podání mě dokonale rozbourala. Za ten příšerný výstup od Sv. Jana na rozcestí (nedoporučuji kardiakům, astmatikům a kloubařům) to stálo.
 
Wilda
Otevírací doba
4,5,6,9,10 - SO+NE+svátky7,8 - denně10,00hod - 17,00hod
 
Simča S.
Krásné místo s hlubokou historií....
Velmi přátelská paní, ochotná a informovaná nám dala razítka, prodala známku i pohledy, pověděla o historii místa.... Vřele doporučuji i restauraci "Obecná škola" nedaleko. Výborné jídlo, minutky podáváné skutečně v minutce a za slušné ceny....
 
Mároš+Macik
TZ byla k dostání v kostele.Mají i spoustu pohledů,razítko,nějaké brožury.Velice příjemné místo.
 
nigale
ideání počasí na výlet
Čas : sobota krátce po deváté. Kostel byl ještě zavřený, takže jsem zazvonil na vedlejší dveře u OÚ - viz doporučení z 3.12.2007. Po chvíli otevřel ochotný pán, ale sdělil mně, že v sobotu a v neděli se u nich spí do desáté hodiny. Dále už to nekomentoval a přijal moji omluvu. Měl sv.Jana i lomy.Příště proto raději později. Doporučuji i lomy.
 
Danča
Místo je ro krásné, to už je tu uvedené. Naproti OÚ je celoroční výstava hub, :-))) ..uvidíte sami, vstupné dobrovolné, ale hlavně svou návštěvou potěšíte milého průvodce.
 
magipriba
Znamku lze ziskat ve vchodu vedle OBECNIHO URADU (vpravo),po zazvoneni se objevil ochotny pan,maji i TZ SOLVAYOVY LOMY.Restaurace OBECNA SKOLA je prima.
 
Pinďa
Mříže
Pokud se chcete podívat, jak vypadaly kované mříže z jeskyně svatého Ivana, musíte navštívit zámek v Kamenici n/Lipou. TZ 1282. Jejich fragmenty jsou součástí expozice umělecko-průmyslového muzea.
 
Ivo
Pořád platí otevírací doba v kostele o sobotách a nedělích, takže pokud jdete jen po známce, přemýšlejte dopředu. Pokud ji už máte a jdete to jen "zkontrolovat" - pořád stejně úžasné. Smekám před vedením školy v bývalém klášteře. A vydrásat se nahoru těch 160 metrů stojí za to...
 
Keži
Svatý Jan pod Skalou
Známek hafo,krásné místo-do zlatých patří na 100%,velká ochota!
 
Honza
Známku ve Svatém jánu jsem dnes nesehnal.Prý jsou k dostání jen o víkendu.Kromě prázdnin kdy jsou k dostání každý den.
 
MARTIN PŘIBÍK
SVATÝ JAN POD SKALOU
Několik posledních turistických známek lze získat v domě vedle OBECNÍHO ÚŘADU,nutno zaklepat a mít štěstí,že jsou doma.
 
Pinďa
Marto, dík
Něco jsem se dozvěděl od pána, co provádí v kostele, něco jsem věděl od dřívějška a hodně zajímavého ze tvého příspěvku. Mc.cvok má pravdu. Chrustenická šachta je opravdu velmi zajímavé místo a přimloval bych se za TZ. Dokonce tam provádí člověk, který je k nerozeznání od permoníka.
 
Bali
není problém
není problém sehnat známku sobota a neděle otevřeno 10:00-17:00(kostel)
 
Mirek
Parádní výlet na kole z Prahy podél Berounky - prakticky po rovině. Jen těch 34 stupňů ve stínu není zrovna pro kardiaky.
 
Mc.cvok +adelait
Marta řekla vše....kdo neviděl,neuvěří.Ještě moc doporučuji Hornické muzeum Chrustenická šachta kousíček odsud,směr Loděnice,respektive asi jeden km za.Krásný železnorudný důl s úžasnou atmosférou...Znáte ho např ze serialu Zdivočelá země....Dejdar alias Maděra zde kutal rudu pro republiku :o)
 
Dav
...
Naprosto souhlasím s kolegou. Sv. Jan je krásné a velmi zajímavé místo, které rozhodně stojí za návštěvu a to
nejen v ĺetní sezóně....
 
Marta
Skvělé....
Neodpustím si reagovat na předchozí příspěvek. Označit Svatojanskou krásu za slabou tečku mi přijde velmi
podivné, lze to možná tehdy, když o téhle památce nic nevíme. Když např. nevíme, že kostel stavěl Carlo Lurago
a odlehčená klenba (dřevěná!) je prací Krištofa Dienzenhofera, že jeskyně, v níž je původní kostel je největší
travertinovou jeskyní u nás. Že torzo mariánského sousoší proti autobusové zastávce bylo věnováno maršálem
Russwormem, známou "plechovou nádherou" z Pekařova císaře a že díky ignoranci minulého režimu bylo
vystaveno venku přírodním vlivům a téměř zcela vzalo zasvé po havárii nákladního auta, že se sem dlouho
nesmělo, protože tu byli od r. asi 1950 političtí vězni, z nichž jich několik zemřelo a proto zdejší památky
chátraly. Pak je tu studánka sv. Ivana, prvního českého poustevníka (9. století), úžasný hřbitov s nádhernou
kaplí sv. Maxmiliána, dílo to stavitele Bernarda Gruebera, kaple Povýšení sv. Kříže, , klášter, o vnitřku
kostela škoda mluvit, je jednoduše impozantní... Takže vy, kteří byste mohli být od návštěvy předchozím
příspěvkem odrazeni, vězte, že je nepravdivý a jeho pisatel by si měl vzít pohory a vyrazit do Himálájí, neb
horské velikány by na něj mohly zapůsobit (snad)ohromujícím dojmem. Osobně jsem podnikla do Sv. Jana už dva
výlety a zaručeně nebyly poslední. A nakonec: v kostele koupíte bez problému jak známku, tak spoustu moc
hezkých pohledů, knížku, mapy, informační brožury... A vstupné? Dobrovolné, s bedničkou před vstupem do
jeskyně. Howgh.
 
Phephy
Nic moc
My jsme si ke Svátému Janu odskočili po prohlíce Berouna a šli zase zpět na vlak, a tak to hodnotím, jako
nepříliš zajímavé. Možná pokud by se ve Svatém Janu začínalo a pak bychom shlédli např. Lomy nebo došli právě
do Berouna, tak by to bylo lepší, ale takhle to byla velmi slabá turistická tečka dne.
 
Tatík
Dnes byl otevřený kostel i s jeskyní sv.Ivana.Vstupné je dobrovolné,ale mělo by se vybírat,protože klenba
začíná mít velké trhliny.Pokračovat se dá do skanzenu Solvayovy lomy nebo Srbska a nahoru na Tetín.
 
Jiří Švarc
Sv. Jan pod Skalou
Úžasné místo, návštěvu lze pouze doporučit a hlavně vyšplhat se na skálu, je tam úžasný výhled.
 
granule
Otevřeno do 17.OO, jeskyně je opravdu velmi zajímavá, tel. 311672657, otevřeno IV. - X. 10-17 o víkendech, o
prázdninách každý den. BUS 384 ze Zličína z Prahy. Jinak doporučuji nejprve do Bubovic a do skanzenu Salvoyovy
lomy a pak hezky z kopce dolů do Sv. Janan pod skalou a pak .... spousta možností.
 
Fat Hippo
Velikonoce
V neděli dopoledne byl kostel otevřený a známka k dispozici za příjemných 20,- CZK . Konečně jsem viděl zdejší
jeskyni . V místním hotelu známku nevedou a na označené prodejní známkové místo jsem se nedobouchal . :-)
 
ouvalák
Kostel byl v sobotu 12.3.2005 zavřený, ale TZ prodají ochotně vedle Obecního úřadu. Na dveřích je logo prodeje
TZ, nebojte se zaklepat, pán je velice příjemný. Lze zakoupit i TZ č. 813 - Skanzen Solvayovy lomy.Všechno
je zatím zavřené, ale zasněžená krajina má své kouzlo.
 
Pirko
Svaty Jan pod Skalou (Svaty Ivan ve Skale) je neobvykly a zajimavy. Tezko o tom neco psat, lepsi je se tam
vydat a mrknout se na to dilo osobne. Kostel vytesany ve skale je proste zvlastni.
 
Ramon Trosecký
Jo prohlídka kostela a jeskyně fajn, pán co tam prodává TZ podal ochotně i zasvěcený výklad o historii. Zajít
se dá také do bývalého kláštera (dnes Svatojánská kolej), nikdo to tam nehlídá tak jsme budovu prohlídli od
podlahy po střechu, na člověka tam dýchne takový ten "duch místa, které ještě civilizace
nezkazila". Doporučuju pak se vydat do kopce na Slovayovy lomy, které určitě stojí taky za návštěvu, ale
jak říkám, je to do kopce.
 
Puštík
Jeskyně sv. Ivana stojí za zhlédnutí ale rozhodně doporučuji dojít po naučné stezce až na vyhlídku u kříže na
skále nad Sv.Janem. I když pokud tpíte závratěmi tak opatrně.
 
Radek
Za návštěvu rozhodně stojí nedaleký hornický skanzen. (cca 2km)
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2881 Turistických známek
2812 Výročních TZ
287 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek