Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 1585 - Větrný mlýn Světlík


Popis

Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Je jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách. Je zároveň technickou a kulturní památkou zapsanou v seznamu památek.

Mapa

Navštívil jsem Větrný mlýn Světlík

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku
Informační centrum TP, Jiřetín pod Jedlovou (web)
Toto místo prodává také turistickou známku
Potraviny Sámoška, Horní Podluží 1 (web)
Toto místo prodává také turistickou známku
Hotel Slávie Sonnenhof Horní Podluží (web)
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
TECHNICKÉ PAMÁTKY
Kraj/okres:
Ústecký kraj/Děčín
Poloha:
50°53'47"N 14°33'27"E
Hodnocení:
2.714
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 1585 - Větrný mlýn Světlík
Obrázek č. 2, Turistické známky, No. 1585 - Větrný mlýn Světlík


04.03.2020 - dostupná bez problému
18.10.2019 - dostupná bez problému
16.07.2019 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Václav Toth
Václav Toth
TZ
Mlýn je zralý na rekonstrukci.
TZ zakoupena bez problémů v IC Jiřetíně Pod Jedlovou.
 
Vladislav Dušek
Vladislav Dušek
Známka
Známku jsme nesehnali ani v hotelu(pry je ještě nepřivezli), ani na kozí farmě (kvůli EET paní prodej zrušila). Nakonec zakoupena v IC v Jiřetíně.
Mlýn je přístupný jen z venčí a je v dost žalostném stavu (rotor má už jen 2 křídla). Vše podstatné o jeho historii se lze dočíst na informační tabuli.
 
Marie Skybová
Známka
Byli jsme na kozí farmě Žofín v Horní Podluží a tam TZ neměli.
 
Petr Orvoš
Petr Orvoš
TZ
Zakoupena v IC v Jiřetíně. Mlýn je běžně asi uzavřen, je tam jen cedule vedle cyklostezky, kde jsou potřebné informace. Možno okoluknou jen zvenčí.
 
Lukáš Dubec
Lukáš Dubec
Znamka
Zakoupena v Neděli na kozí farmě.
 
Jakub
?
Respektuji rozhodnutí majitelů, že nechtějí návštěvníky. Ale turistická známka je v tom případě bohužel zralá na zrušení.
 
Přístup větrný mlýn
VÝZNAMNÁ TECHNICKÁ PAM ÁTKA
Vážení přátelé turistických známek a cestování, větrný mlýn světlík je významná technická památka v soukromých rukou. Soukromý vlastník se významnou měrou zasloužil o současný téměř originální stav mlýna. Přesto není možné ho navštívit. Nejedná se tedy o veřejně přístupnou památku. Mlýn k veřejné prohlídce není ani stavěný a ani by mu davy návštěvníků neprospěli. Těm, kteří by se o památce chtěli dozvědět více doporučuji stránky http://vetrny-mlyn-svetlik.com/ Jsou zde i fotografie interiérů i obnoveného hlavního soukolí. Osobně děkuji manželům Koukolovým za péči, kterou mlýnu věnují.Tutistické známky jsou k dostání na blízké Kozí farmě Žofín, v blízkém Hotelu Slávia a v Informačním centru v Jiřetíně pod Jedlovou.Zdraví Robert Bér,DiS.(obyvatel obce Horní Podluží a fanda větrného mlýnu Světlík-Lichtenberg)
 
neri
neri
Světlík
Chvíli trvalo, než jsme mlýn našli. Místní nám poradili zkratku a tak jsme šli asi 1km přes pastvinu. Objekt byl uzavřený, ale i zvenku se bylo na co dívat. V IC v Jiřetíně jsme se dozvěděli, že mlýn je v soukromém vlastnictví a majitelé nejsou z návštěvníků nadšení. Známku jsme zakoupili v hotelu Slavie.
 
Honza Pásler
Větrný mlýn je zavřený, lze jej obdivovat jen zvenčí. TZ bez problému např. v kozí farmě pod mlýnem (poblíž žel. zastávky Horní Podluží), nebo v infocentru v Jiřetíně.
 
magipriba
Mlýn vypadá celkem pěkně. Příjemná zastávka na cyklocestě z Krásné Lípy do Jiřetína. Známku nám ochotně prodali na kozí farmě,ačkoliv již bylo po 18 hodině a oficiálně měli mít zavřeno. Manželka si velmi pochvalovala zde zakoupený kozí sýr. Já nemohu soudit,nejím jej.
 
Jan Lutrýn
TZ je k dostání také v informačním středisku v Jiřetíně pod Jedlovou.
 
Robert Bér
Reálná prohlídka
Dobrý den všem příznivcům Větrného mlýnu Světlík. Větrný mlýn je v soukromém vlastnictví a vlastníci nežijí v obci Horní Podluží. Je jejich výsostné vlastnické právo ponechat mlýn v takovém režimu, jaký je. Buďte prosím rádi za jejich laskavou péči a kochejte se řemeslným památníkem na původní majitele. Strojové vybavení je z 85 % nenávratně zničené, takže ve mlýně nic z něj k vidění není. A v tomto souhlásím s vizí majitelů. Oni z něj nechtějí dělat turistickou atrakci nebo muzem, ale mají radost z toho, že v celé své kráse vévodí krajině na území bývalé obce Lichtenberg. Větrnému mlýnu by ani neprospěly davy návštěvníků a ani to není technicky realizovatelné. A v tom je to pravé tajemství skromnosti, že se spokojíme s tím, co máme. Tak krásné putování a sbírání TZ.Robert Bér, DiS.
 
Tatík
Turistická známka na kozí farmě dnes poslední za 25,- Kč. Ke mlýnu je to pak ještě asi 800 metrů po cestě. Je vidět opravená střecha i větrné kolo. Nestálo by ale za zvážení zpřístupnit vnitřek alespoň pár dní v roce? Fotografie a plány si mohu prohlédnout doma na internetu. Reálná prohlídka (namátkou třeba Jarošův mlýn na Moravě) je něco jiného!
 
fanda Sběratel
mlýn vypadá velmi hezky a zachovale. utem se dá přujet až k němu. Známku jsem koupil v hotelu Slavia. Měli předposlední. Milá obsluha poradila cestu. Doporučuji.
 
Robert Bér
Větrný mlýn Světlík-expozice-kontaktní email
A ještě ten email: robert.ber@seznam.cz
 
Robert Bér
Větrný mlýn Světlík-expozice
Milí sběratelé turistických známek, když si pročítám korespondenci níže, tak je mi mnohých věcí líto. Dalo mi hodně úsilí shromáždit svou sbírku, podařilo se mi i přispěk k rekonstrukci mlýna a hlavně vydat ty dvě známky. Někdo se zmiňuje o naší chalupě č.p.226, že to je nějaká ruina či co. Jedná se o 150 let starý objekt a já jsem částečně invalídní, takže mi z finančních a jiných důvodů některé věci trvají. To co se jinému zdá jako samozřejmost mě stálo mnoho finančního i nadšeneckého úsilí. Větrný mlýn není žádné muzeum(nikdy nikde nebylo zmíněno něco jiného!), jen si tak mlčky stojí v krajině a má svou známku zaslouženě. A že jí nekoupíte přímo u něj? Je víc takových míst, kdo chce, známku si najde a mlýn vezme jako vděčný turistický cíl. Když budete chtít vědět co je uvnitř, kontaktujte mne a ukáži Vám svou sbírku fotek i technických plánů v č.p.226. Mé číslo je 732105722, email vidíte. Máte-li připomínky, náměty, či výhrady, sem s nimi. Propagátor větrného mlýna a duchovní otec TZ1585, autor a vlastník minimuzea v č.p.226.S přáním pohodového putování po naší krásné vlasti.Robert Bér, DiS.
 
Dana
V sobotu 1.8. mlýn zavřený, což mi uprostřed sezóny přijde jako škoda (i přesto ale stojí za vyfotografování). Bohužel chybí jakákoli informace aspoň o tom, co by člověk nalezl uvnitř, kdyby otevřeno bylo (nějaké fotky, technické údaje,...). Vydali jsme se alespoň do hotelu Slávie, kde by podle předchozích reakcí známka měla být k dispozici bez problémů, leč bylo nám sděleno, že známky bohužel zrovna došly... Náhoda, ale zamrzí.
 
Iva
TZ dostanete bez problémů na Ičku v Jířetíně pod Jedlovou.
 
vláďa
Známku prodávají v infocentru v Jiřetíně pod Jedlovou a nám na cestu přidaly i radu jak se k mlýnu dostat. Od nádraží v Horním Podluží se člověk vydá směrem na kozí farmu a když půjdete stále po cestě,mlýn je asi půl kilometru nad farmou u rybníka. Expozice ale byla dnes uzavřena, z mlýnu jsou sundány i lopatky, takže ani jako mlýn nevypadá. Informace na vstupních dveřích žádné, okna zabedněná, takže pro mlýn asi už skončila letošní turistická sezóna.
 
JanaL
bez problémů dostupná TZ v hotelu Slavia
Zdravím všechny sběratele, i přes původní těžkosti najít objekt čp. 226 - ve vesnici není tradiční pravidelné číslování, ale "na přeskáčku" a lidé, kterých jsem se ptala čp. neznali - na OU mi však čp vyhledali a doporučili i hotel (neměla jsem původně info o hotelu Slavia) - ten se mi podařilo najít, a v něm kromě velmi ochotných majitelů a obsluhy, TZ, info o okolí i rekonstrukci mlýna a navíc - krásné prostředí, výborná káva, čerstvé zákusky, prostě parádní posezení po delším výletu :-)
 
Robert Bér
Turistické známkové místo
Vážení sběratelé turistických známek, velmi mě mrzí kritický e-mail níže. Z ryze nadšeneckých důvodů jsem vydal turistickou známku větrný mlýn Světlík. Sám, jen s pomocí Turistické známky, s.r.o. Místo radosti, případně přímých připomínek na níže uvedené telefonní číslo, uvedené rovněž za oknem č.p.226 se dočítám nepřímou kritiku zde. Původní záměr se zasmýšlenou expozicí v č.p.226 se kvůli rozsahům prací nepovedl do termínu zahájení prodeje TZ a o pár týdnů se zpozdí. Také není pravda, že objekt č.p.226 je značně zchátralý, rekonstrukce probíhá na plné obrátky. Prosím příště o uvádění objektivních informací a nikoliv o zaslepené výlevy jen kvůli tomu, že jsme nedostali Turistickou známku. Víte, ona sama od sebe z nebe nespadla. Kdokoliv z vesnice Vám rád prozradí, kde bydlí Bérovi(100 m od č.p.226), rodiče a to i na obecním úřadě. Rádi Vám známku také poskytnou, nenajdete-li 500 metrů vzdálený Hotel Slávie. Važme si práce a úsilí druhých. Děkuji Vám.Právě proto je známka v prodeji v Hotelu Slávie, což jsem nejen uvedl za oknem načeho domu č.p.226, ale také e-mailem avízoval na mailovou adresu centrály Turistických známek, i v hlášení níže. Známek se již prodalo okolo 50 ks a to svědčí o tom, že kdo správně pracuje s uváděnými informacemi, známku si najde. A těm, kteří známku chcete mít co nejblíže dostupnou Vašim krokům zašlu známku na své náklady poštou(uhradíte jen známku, poštovné já). Pouze po prokázání faktu, že v Horním Podluží byl, ale známku nenašel. S přáním pohodového dne Robert Bér,DiS. 732105722, robert.ber@seznam.cz
 
Miloš
V rámci turistického pochodu Kolem ČR jsme se snažili zakoupit i tuto turistickou známku. Byli jsme zklamáni. Jednak výběrem lokality, objekt uzavřen, dle sdělení místních dosud nikterak nepřipraven k fungování, bez jakéhokoliv označení. V sousedící chatě jsme se nedozvěděli ani jméno majitele objektu. Na obecním úřadě jsme byli posláni správně k čp. 226, označení na dektuře za oknem. Objekt značně schátralý, nejevící známky života. V místě nám bylo řečeno, že je občas navštěvován o víkendech. Měli jsme smůlu. Informace o prodejním místě v hotelu Slávia nám nebyla známa. Podle mne typicky špatně zvolené místo pro turistickou známku.
 
Robert Bér
Známkové místo
Dobrý den, píšu ohledně turistické známky Větrný mlýn Světlík-No.1585, respektive ohledně prodejního místa. Dne 22.6. byl zahájen prodej této známky v Hotelu Slávie v Horním Podluží(www.slaviehp.cz). Tento hotel je vyznačen atributy prodejního místa. Původně bylo avízováno jako prodejní místo č.p.226 s expozicí. To je však zatím v přípravě a aby sběratelé mohli známku bez problémů získat, zvolil jsem toto zástupné místo. Jedná se o nejstarší ubytovací a stravovací zařízení, které je jako jediné otevřeno i po roce 1945 bez přerušení. Překrásnému nekuřáckému prostředí vévodí bowlingová dráha a nad ní freska větrného mlýnu. Interiér bude ještě tento týden dozdoben částí mé sbírky k větrnému mlýnu. Na č.p.226 bude známka zatím příležitostně k dostání také(v době přítomnosti členů rodiny), jinak stále v hotelu Slávie(vzdálenost cca 700 metrů od č.p.226.).S přáním pohodového putování Robert Bér,DiS.
 
Robert Bér,DiS
Odkaz
Ještě jednou dobrý den všem příznivcům a sběratelům Turistických známek, doporučuji Vám shlédnout následující www.vetrny-mlyn-svetlik.com.S přáním krásného dne Robert Bér,DiS.
 
Robert Bér,DiS.
Dostupnost turistické známky
Milý sběratelé turistických známek, dovoluji si tímto upřesnit některé důležité informace k turistické známce č. 1585. Známka je již vyrobená a připravená k prodeji. Zatím však není dostupná, neboť prodejní místo-expozice k větrnému mlýnu Světlík není ještě připraveno. Podle dohody s Turistickými známkami , s.r.o bude zahájen prodej k 4.7.2008. Není uvažováno o prodeji známky přímo na mlýně, zatím! Bylo by totiž obtížné zaručit pravidelnou dostupnost známky. Uvažuji však o prodeji známky i v blízké kozí farmě Žofín. Zatím je vše v jednání. Proto děkuji za strpení a pro případné dotazy udávám dvé telefonní číslo a e-mail. 732105722, robert.ber@seznam.cz.Budu Vás o zahájení prodeje informovat, věřím, že s prodejem začnu i s předstihem. A na co se můžete těšít? Několik desítek historických fotografií, technické plány, drobné části technického ústrojí, odborné posudky, články, to vše se připravuje k vystavení v č.p.226.Takže strpení. S přáním krásného a pohodového putování po známkových místech.Robert Bér,DiS. (zadavatel výroby TZ No.1585 a provozovatel připravované expozice Větrný mlýn Světlík v proměnách času.)
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2624 Turistických známek
2484 Výročních TZ
260 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
Speciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZNávštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Rodinné Jeseníky

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2020 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek