Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 906 - Dlouhé stráně


Popis

Unikátní přečerpávací vodní elektrárna v Jeseníkách, s horní nádrží na vrcholu Mravenečníka v nadmořské výšce 1343 m.

Mapa

Navštívil jsem Dlouhé stráně

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku Toto místo prodává také výletku
Informační centrum PVE Dlouhé Stráně
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
JESENÍKY
Kraj/okres:
Olomoucký kraj/Jeseník
Poloha:
50°4'30.39"N 17°9'34.41"E
Hodnocení:
2.931
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 906 - Dlouhé stráně


06.08.2021 - dostupná bez problému
08.07.2021 - dostupná s menšími problémy
15.09.2020 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Adam Doležal
Adam Doležal
Známka
Dostupná na pokladně číslo 1 v Koutech nad Desnou 30
 
Alka
Pozor na vrcholu může být dost větrno!
Na vrchol Dlouhé Stráně jsme se vypravili po červené turistické značce od horní stanice lanovky na Medvědí horu (pěšky je to cca 3 km). Cestě předcházela asi 7 minutová jízda šestisedačkovou lanovkou z Koutů nad Desnou, což výlet značně usnadnilo, na druhou stranu ulehčilo to výrazně i naší peněžence (po výšlapu na DOLNÍ stanici lanovky a za cenu převyšující i výjezd na Sněžku se však srovnatelných výhledů nedočkáte a to ani z rozhledny u Tetřeví chaty). Samotná horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně je vskutku obřích rozměrů, bohužel kvůli silnému větru-ne nadarmo je v sousedství větrná elektrárna-jsme ji nakonec neobešli, a tak se ani nedozvěděli nic o podrobnostech stavby a ani se neobčerstvili (o této možnosti informuje příchozí pouze zastrčený malý poutač na zábradlí nádrže).Příště bych asi volila možnost exkurze s výjezem na vrchol busem.
 
Matěj Bartoš
Matěj Bartoš
TZ
Zakoupena dole u lanovky, pesky nahoru je to celkem slusny vystup, dle meho nazoru srovnatelny se Snezkou. Jinak je miznost lanovkou a microbusem
 
Michaela Ťoupalová
Michaela Ťoupalová
Dlouhé stráně
Zakoupili jsme si exkurzi s výjezdem i na horní nádrž. Průvodce milý, ochotný a vše dobře vysvětlí. Cena je sice vyšší, ale zase to člověk má i s výkladem, prohlídkou podzemních prostor a výjezdem nahoru. V autobusu je tedy docela horko, ale zvládnout se to dá. Při zakoupení exkurze máte navíc slevu na lanovku v Koutech nad Desnou. Pes je exkurzi zakázán, my se tedy dělili na dva páry, kdy jedna část šla na prohlídku v 11 a druhá se zatím vypravila lanovkou nahoru, kde si obešla rysí stezku, vylezla na rozhlednu a poté šla po červené dolů (případně lanovku máte v ceně i zpáteční) a ve 14 hodin jsme se vyměnili.
 
Radim Kubelka
Radim Kubelka
TZ
Naprostá pecka, doporučujeme každému! Absolvovali jsme prohlídku horní i dolní nádrže, celková prohlídka trvala tři hodiny a byla parádní. Dozvěděli jsme se spoustu informací a měli jsme velmi příjemného průvodce. Součástí prohlídky je i vyjížďka autobusem na horní nádrž a zpět.
 
Václav Toth
Václav Toth
TZ
Dostupná bez problémů v kase lanovky KOUTY.
Překrásné až neuvěřitelné dílo na takovém kopci.
 
Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
.
vodni nadrz pekna,znakmka v pokladne u lanovky
 
Tomáš Parák
Tomáš Parák
Dlouhé stráně
Známka zakoupena v IC Kouty nad Desnou.
 
karelvesely@tiscali.cz
karelvesely@tiscali.cz
Malá kapacita mikrobusů od lanovky k horní nádrži
TZ v pohodě koupena přímo u lanovky v Koutech, absolvovali jsme nejprve prohlídku dolní nádrže (zajímavá, i s cestou autobusem ale trvá dvě hodiny) a pak jsme zpátky z Koutů vyrazili nahoru lanovku. Jezdila v půlhodinových intervalech a zrovna odjela, tak jsme si počkali, jenže nahoře nás čekalo ještě delší čekání na kyvadlový mikrobus k horní nádrži. Má kapacitu okolo 18 lidí a otočka mu trvá 30 minut. Byl pátek, celkem poloprázdno a nestíhal - absolutně nechápu, proč neposílí kapacitu a nechci vidět, jak to tam vypadá o víkendu, když je víc lidí. Zpátky od horní nádrže jsme šli raději pěšky (3km příjemná procházka), což bych volil i cestou nahoru k nádrži, jenže máme malé děti ... Škoda: nádrž i rozhledy krásné, ale triviální služby okolo drhnou, jak už je v Česku až na výjimky zvykem.
 
Vladimír Hamáček
Vladimír Hamáček
Nádrž
TZ zakoupena na pokladně lanovky za 30, jízda lanovkou super až na mokré sedáky, na horní nádrži hodně foukalo, dali jsme si cheeseburger a klobásku, teplota o 12°C nahoře nižší.
 
Michaela Veselá
Michaela Veselá
Voda
Elektrárna je skutečně impozantní a za návštěvu rozhodne stojí. TZ ve ski arealu Kouty.
 
Turcovský Vladimír
návštěva nádrže
Je nádrž dostupná pro veřejnost 2.7.2016?
 
EVŽEN
MÁM
Pokladna lanovky.
 
Jan Lutrýn
Dlouhé stráně
"íčko" u lanovek v Koutech sice zavřené, ale nahradila je pokladna lanovky, velmi ochotná paní prodala kromě TZ 906 "Dlouhé stráně" také TZ 1915 "Kouty". Středisko vypadá super, připravené na zimu, jen aby co nejdřív napadl sníh :)
 
Jakub Kos
Jakub Kos
OK
TZ zakoupena v prodejně Hellia sport (informačním centru elektrárny Dlouhé Stráně) v areálu Kouty
 
Markéta BUBIK
Markéta BUBIK
TZ č.906 + 1915 dostupná v pokladně lanovky i v prodejně Helia Sport
TZ č.906 Dlouhé stráně + TZ č.1915 Kouty n.D. dostupná v sobotu 10.5. odpoledne v pokladně lanovky i v prodejně Helia Sport.
 
KamPa
Pátek
TZ dostupná v pátek 12.7 bez problému v pokladně lanovky v Koutech,spolu s TZ 1915.
Exkurzi a dopravu jsme si objednali a zaplatili přes internet.Bohužel nám nevyšlo počasí,od rána dešťové přeháňky,zima a mlha,takže nahoře nebylo téměř nic vidět.Jinak doporučuji a přeji lepší počasí.
 
Vašek
V sobotu 1. června měl náš zájezd to štěstí, že jsme viděli rovněž horní nádrž vypuštěnou. Je to úžasný pohled na toto dílo v době, kdy pověření pracovníci provádí kontrolu a údržbu v tomto ,,lavoru" úctyhodných rozměrů. Byl to nevšední zážitek.
 
K + E
TZ koupena na pokladně u lanovky Kouty nad Desnou.
 
jerry720
Technický unikát.
Exkurzi do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně jsme na základě předchozí objednávky podnikli v úterý 29. 01. 2013. Všem tento nevšední zážitek doporučuji - vstupné pro dospěláka 65 kaček + 60 kaček dopravné. TZ jsem bez problémů sehnal v "Íčku" v Koutech nad Desnou, je hned vedle skiareálu, zde je možné objednat i uvedenou exkurzi.
 
Syd
Známky jsou k dispozici na pokladně exkurzí v SKI areálu Kouty cca 500m od nadraží po silnici směrem na Červenohorské sedlo. Budova HeliaSport přímo u nádraží, o které zde spousta lidí píše, je momentálně zavřená.
 
Miska 1
TZ již za 30Kč
Vypadá to, že se v Koutek na Ičku chytili za nos a známku slevnili :-) Dnes jsem 906 i 1915 koupila za 30Kč. PS: Taky jsme byli dnes (26.7.2012) vyvoleni :-)
 
Márty
Dlouhé stráně
Super stavba - určitě stojí za shlédnutí a právem je zažazena do TOP 7 zajímavostí ČR. Napuštěnou horní nádrž mohou vidět všichni - kompletně vypuštěnou jenom vyvolení, kteří jí navštíví teď (26.7.2012)...my byli ti vyvolení.
 
johni59
Objednali jsme si zde exkurzi na úterý, jedeme tam 100 kiláků a paní nám řekne, že máme smůlu, protože se spletla a napsala nás na čtvrtek. Takže skvělý. Ale za 170 ká můžete vyjet lanovkou a dojít si 5 kiláků k horní nádrži bez exkurze. =)
 
Honza
Známka za 35,-
samotné místo v pohodě jen známka za 35,-
 
Karoska
Exkurze do elektrárny Dlouhé Stráně!
Super zážitek, nádherná dolní i horní nádrž, bezva průvodkyně, dobře propracovaný systém prohlídky, prostě paráda. I počasí nám vyšlo, vřele doporučuju. A trošku bacha pro lenochy - pokud vyjedete k horní nádrži lanovkou, nečekejte kratičkou vycházku - dáte si trošku do těla, avšak pohled na unikátní horní nádrž a výhled do kraje se siluetou Pradědu na dosah ruky, veškerou námahu šmahem vykoupí!!!!
 
Karoska
Varování pro návštěvníky Jeseníků!!!
Chcete zažít "Noční můru v Jeseníkách"? Tak se ubytujte v Penzionu Later! Je to přesný prototyp rčení "Nahoře huj a dole fuj". Nenechejte se zlákat ani bazénem, tělocvičnou, posilovnou, saunou či vyumělkovaně nafocenými snímky. Žádné dlouhé rozepisování, prostě katastrofa!!! Hodnocení - mínus 100!!!
 
Marek
Kouty
Velice příjemná paní v infocentru,pěkné zázemí známky i nálepky zde bez problémů
 
Štepánka
Dlouhé Stráně
Známka se dá zakoupit v Koutech v infocentru bez problémů,jaké ale bylo naše překvápko když jsme se dostali pod horní nádrž a v očekávání jednoho z divů Česka byla nádrž prázdná.Později jsme se dozvěděli že nádrž je vypuštěná z důvodu záhu bleskem do nějakého zařízení.Takže místo krásné hladiny pouze prázdná nádrž.Kdo ale zase měl tu možnost vidět vypuštěné Dlouhé Stráně.Jinak ale nádherný výhled a krásné okolí.
 
...
Známky mají k dispozici v pokladně exkurzí, nicméně chtějí za ni 35 Kč. Samotná exkurze je vzhledem k ceně (115 Kč) dost slabá, skládá se pouze z promítání asi půlhodinového dokumentu, kratičké návštěvy podzemí elektrárny (zde však bohužel téměř nic neuvidíte) a výjezdu autobusem k dolní nádrži. Nejzajímavější informace, kterou se zde dozvíte, je zákaz dotýkání se závory na hrázi dolní nádrže, neboť je na ní alarm napojený přímo na centrálu ve Štěchovicích... Doporučuji celou slavnou exkurzi vynechat a nechat se lanovkou vyvézt na Medvědí horu, odkud se dá pohodlně dojít k horní nádrži (cca 5 kilometrů). Zde můžete bez omezení vychutnávat nádherné výhledy i mohutnost tohoto jedinečného vodního díla.Cestu od lanovky k nádrži je možné absolvovat pěšky či na kole (lanovka je vyveze), existuje také možnost využití mikrobusu, který vozí turisty nahoru i dolů přibližně každou půl hodinu. Nedoporučuji se však na něj spoléhat ohledně cesty dolů, zejména pokud se blíží čas poslední jízdy lanovky (jezdí do 17:00). V těchto chvílích se k přijíždějícímu mikrobusu od nádrže hrne doslova masa důchodců, kteří se neštítí žádných prostředků, hlavně aby předběhli celou frontu, která zde čeká třeba i přes hodinu (ne vždy je mikrobus schopen uspokojit 100% poptávky a tak se čeká, až přijede znovu). Pokud nemáte dost ostré lokty či ústa na vykázání předbíhajících "turistů třetího věku", počítejte s možným zdržením. Zejména s malými dětmi pak může být problém dostat se k lanovce pěšky včas...
 
magipriba
Známku mají v prodejně Heliasport nedaleko nádraží v Koutech nad Desnou. Je to spíš víc sport než infocentrum, mají pár pohledů a map a prodávají lístky na exkurzi do elektrárny. Autobus do objektu elektrárny odjíždí právě odtud. Prohlídka samotná je nyní notně zkrácena. Po krátkém filmu následuje doplňková přednáška s prostorem pro dotazy. Paní průvodkyně byla výborná, věděla vše. Poté se jde do podzemí, ale přístupná je již pouze jakási servisní místnost se dvěma ohromnými jeřáby. Samotné turbíny jsou kdesi níže a k nim se nedostanete. Takže za hodinku je po všem. Autobus nedostal povolení vyvézt nás k horní nádrži, ačkoli počasí bylo minulý čtvrtek téměř letní. Vzal nás jen do zatáčky nad začátek dolní nádrže, odkud jsme šli k té horní pěšky. Je to asi 4-5 km do mírného, leč vytrvalého kopce. V objektu elektrárny známku neprodávají, alespoň my jsme tam žádné takové místo neviděli. Z horní nádrže lze krásně sejít zpět do Koutů n. D., a to po cyklostezce kolem větrné elektrárny, nebo kratší cestou přímo dolů kolem nově vznikající sjezdovky. V Koutech jsme se dobře občerstvili v restauraci hotelu Musil.
 
jirkacek
Elektrárna Dlouhé Stráně
Během dovolené v Jeseníkách jsme nemohli vynechat návštěvu tohoto atraktivního turistického cíle. O prohlídku je velký zájem, zejména v letních měsících a proto je potřeba se předem objednat ( cca 14 dní ). V zimních měsících se k horní nádrži nejezdí.Dříve jste se nahoru mohli dostatautem individuálně, což již není možné. Jezdí se mikrobusy s průvodcem z Koutů nad Desnou. Prohlídka začíná pod dolní nádrží, kde se v jedné budově podíváte na film o stavbě a provozu elektrárny. Potom jsme se šli podívat do útrob kopce dlouhou chodbou. V jedné místnosti nám průvodkyně řekla pár informací a pak jsme se vrátili k mikrobusům a vyjeli k horní nádrži. Již cesta nahoru je krásný zážitek - na kole bych to šlapat nechtěl. Když jsme vystoupili z mikrobusů u horní nádrže otevřel se nám nádherý pohled na Jeseníky - byla vidět třeba chata Švýcárna, Praděd a další. V podstatě je toto to nejatraktivnější z celé prohlídky. Musíte mít ovšem štěstí na počasí.OD horní nádrže jsme sjeli zpět k dolní nádrži, kde jsme se zdrželi pouze 5 minut. Potom jsme se již vrátili zpět na parkoviště v Koutech a exkurze skončila.Prohlídku jednoznačně doporučuji - zejména kvůli pohledům do krajiny od horní nádrže. Nezapomeňte také se teple obléci - horní nádrž je ve výšce 1350 m.n.m a fouká tam docela slušně. Prohlídka trvá celkem 2,5 hodiny !!!!Známka zakoupena na benzince v Loučné nad Desnou , ale nikde neměli razítko.Spoustu dalších informací, fotky , objednací formuláž najdete na www.turistika.cz , vyhledejte uživatele jirkacek a moje turistické cíle - elektrárna Dlouhé Stráně.
 
vlk
Přeji včem víc štěstí než jsme měli my.Prohlídku si musíte objednat dopředu tak že nevíte jaké bude počasí,dole trochu mrholilo což nebylo tak nejhorší ale na horní nádrži bylo vidět tak na 2 metry.Stojíte u zábradlí,pod vámi šplouchá voda ale vy ji nevidíte.Snad někdy příště.
 
Petr
Známka zakoupena v prodejně Heliasport hned u silnice z Losin do Jeseníku
 
MARKOS
AHOJKY. ZNÁMKA BEZ PROBLÉMŮ DOSTUPNÁ V INFOCENTRU V KOUTECH U VLAKOVÉHO NÁDRAŽÍ V PRODEJNĚ HELIASPORT ZA 30,- JEŠTĚ TAM URČITĚ NĚJAKÉ ZBYLY. HODNĚ ŠTĚSTÍ.
 
Jan Tesař
HROZNÉ!!! V obchodě pod elektrárnou stojí známka 35,- Je to podvod všech sběratelů TZ. Jinak elektrárna super, nahoru nás sice nepustili. Hodně sněžilo, bylo tam -2 a 3 cm sněhu. Vyditelnost žádná. NEva, příště bude snad přát i to počasí.
 
Mandy
Známka stále v infu u silnice a na benzínové pumpě. Leč nahoru se autem už opravdu nesmí, jak nám bylo řečeno v infu. Jezdí tam autobus každou hodinu od devíti do patnácti hodin, nutno se zamozřejmně objednat. My měli smůlu, bylo zabukováno na dlouho dopředu. Vytouženou elektrárnu jsme na Mravenečníku neviděli na vlastní oči. Tak snad někdy za pár let......
 
Kubánec
Známka dostupná bez problémů v prodejně Heliasport.Prohlídka přehrady vynikající,skvělá průvodkyně.Nutno se obědnat dopředu,možno telefonicky.
 
euroskeptik
Na skvělou prohlídku je nutno se předem objednat pro velký zájem v Heliasportu u silnice na Jeseník, kde zaplatíte vstupné a dostanete pokyny kde bude stát autobus a další viz. internet, prohlídka je cca 3 hodiny, TZ neměli.
 
Jana Tůmová
Škoda, že se nedá známka koupit tam, kde se kupují vstupenky - pán o tom ani nevěděl... přitom je to oficiální prodejní místo dopředu objednaných vstupenek, na které odkazuje ČEZ...
 
hynek
opravdu stojí za to!
27.9 08 jsem navštívil přečerpávačku Dlouhé Stráně. Cesta na horní nádrž je již v provozu. Jinak poslední prohlídka přehradního zařízení začíná v 15. hodin. Vstupenku jsem zakoupil na čerpací stanici v Loučné nad Desnou.Průvodkyně velmi příjemná a odpověděla na každý dotaz.
 
Pagy
Úchvatné
Ten den jsme měli fakt kliku.Přijeli jsme na parkoviště a tam cedule zákaz vjezdu,byly 2 hodiny a poslední prohlídka šla ve tři.Za hoďku se to nedalo stihnout,ale pak jsem si všiml cedule s tel číslem na íčko,zavolal jsem tam a pani mi řekla že se musíme objednat,ale že tam je ještě volno a tak jsme se dostali autem až k elektrárně.A stálo to za to (a né kvůli té ceně-60kč/os) byla jen škoda že se nedalo vyjet kvůli opravě vozovky i na horní nádrž,ale příští rok pojedeme znovu,prý je to nádherný výhled.
 
Alex12
Úžasný zážitek
Cesta k horní nádrži je sice zavřená, ale rozhodně stojí za to si k ní vyšlápnout pěšky!!! Od otáčky kousek nad dolní nádrží ( kde se dá nechat auto ) je to asi 6 km. Sice po asfaltce a místy pod pracujícími bagry, ale samotný výstup a potom pohled zvrchu stojí rozhodně za to!! Pro zdatné turisty ještě uvedu, že z onoho výchozího bodu nad dolní nádrží je to jen 4,5 km na vrchol Pradědu!!
 
Petronelka
Jinak to povolení se vyřizuje na čerpací stanici.
 
Petronelka
Už nikdy více
Auto jsme nechali na parkovišti, protože dál už byl zákaz vjezdu. Jenže co to? Každou chvíli kolem nás profrčelo auto. Bylo nám to divný, ale těch 5,5 km k dolní nádrži jsme si vyšlápli. Ono totiž podle mapy tam bylo kreslené íčko. S lidmi co jsme se bavili, tak říkali, že si mysleli to samé... Jaké však bylo naše překvapení, když jsme sešli dolů k elektrárně, která byla pečlivě zavřená bránou, íčko nikde a u brány cedule, že prohlídky se musí objednat a vjezd musí být povolen. Prostě není nad informovanost. Tak jsme si zajeli do Loučné nad Desnou, kde je na pumpě íčko a na dveřích visela cedule, že horní nádrž je od 16. 6. 2008 uzavřena. Dobře jsme udělali, že tam už jsme nešli! Bychom pak museli puknout vzteky, kdybychom došli nahoru a... nic. Kdyby aspoň dali k tomu parkovišti ceduli!!!!
 
Kaba
Prohlídka elektrárny je velmi pěkná. Z horní nádrže je nádherný výhled. K našemu štěstí dne 15.6.2008 byl poslední den, kdy se dalo vyjet na horní nádrž. Od 16.6.2008 tam budou opravovat silnice a nebude možné vyjet na horní nádrž. Jak jsem pochopil po opravě to bude opět možné. Nezeptal jsem se, do kdy bude zákaz trvat.
 
Lenka
Dlouhé stráně jsem navštívila před dvěma lety a pořád na ně velice vzpomínám. Nedokážu nějak pochopit, že člověk je vůbec schopen něco takového vytvořit.Pan průvodce byl velice příjemný a ochotný zodpovědět naše zvídavé otázky. Vzala jsem si z této exkurze všechny dostupné materiály, které tam měli. Známku bohužel nemám, jelikož v té době kdy jsme tam byli jsem je ještě nesbírala, ale snad tento rok v září se tam znovu podívám.
 
Katka Frühaufová
5.7.2006 jsme byli na exkurzi v PVE Dlouhé Stráně.Je to opravdu nádhera.Jen mě VELMI mrzí, že měli každých 30 minut další exkurzi pro více než 50 lidí.V místnosti, kde se promítá film nás bylo tolik, že spousta lidí musela stát.Průvodce byl skvělý, leč bohužel nervózní z těch fofrů.Z filmu jsme viděli jen kousek, pak to musel stopnout, protože za dveřmi stálo dalších 50 lidí.......Škoda :(((
 
Petr Klimek
PVE Dlouhé Stráně
Je to nejkrásnější místo v ČR (aspoň pro mě). Byl jsem tam už asi 15* za týden tam jedu znovu. Asi ne na
prohlídku, ale jen na kole k Horní nádrži. Bavil jsem se se spoustou lidí, kteří elektránu stavěli a to můj
názor a dokonalém díle jěště více umocnilo. Všem vřele doporučuji návštěvu.Myslím, že o elektrárně vím
opravdu hodně, ale vždy se tam budu rád a často vracet...
 
Lida
Známku lze koupit i u čerp.stanice Loučná n.Desnou,kde se objednává prohlídka elektrárny.Dlouhé Stráně všem
vřele doporučuji,super!
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2773 Turistických známek
2661 Výročních TZ
277 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2022 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek