Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 1562 - Dobrš, kaple sv. Jana a Pavla


Popis

Kaple sv. Jana a Pavla na návrší pošumavské obce Dobrš je zcela výjimečným případem stavby, jež druhotně nabyla charakteru zvonice.

Mapa

Navštívil jsem Dobrš, kaple sv. Jana a Pavla

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku
paní Kramlová, Dobrš 32
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Ludvík Rezek, Dobrš 41
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
CÍRKEVNÍ PAMÁTKY
Kraj/okres:
Jihočeský kraj/Strakonice
Poloha:
49°9'21.8"N 13°45'13.75"E
Hodnocení:
2.88
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 1562 - Dobrš, kaple sv. Jana a Pavla


02.03.2023 - zavřeno (nelze ověřit dostupnost)
28.08.2021 - dostupná bez problému
30.06.2021 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Zdeňka Nemravová
Zdeňka Nemravová
TZ
Dnes navštívená obec Dobrš, ale úplný zmar. Kde nic, tu nic, ticho léčí,ani obchod, ani hospoda a u pana Rezka taky nic. Na zvonek nikdo nereagoval. Uzamčená brána a vše se mi zdálo zpustlé a opuštěné. Vývěska v katastrofálním stavu! A u pí Kramlové byl slyšet zvonek, ale nikdo neotevřel. Odešla jsem s nepořízenou. Škoda. Asi to chce nového prodejce...Místo mě ale vůbec neoslovilo a je to škoda..
 
Adam Rezek
Re: TZ
Zdravím, to nás mrzí, ale děda bývá v Dobrši od Dubna do konce Listopadu. Přes zimu bývá doma kde nemusí tolik topit. Snad budete mít ještě někdy cestu kolem v létě. Krásný den
 
Matěj Bartoš
Matěj Bartoš
TZ
U pana Rezka zakoupena bez problému - moc děkuji
 
Miroslav Slovjak
Miroslav Slovjak
TZ Dobrš
TZ a pohledy zakoupeny u 81-letého pána v domečku hned vedle bývalého zámku. Velmi příjemný a historie znalý pán poskytl spoustu informací o historii obce i mnoha památkách v obci. Moc mu děkuji za jeho ochotu. V Dobrši jsem byl kolem 17:30 hod. a přesto se mi dlouze věnoval. Určitě stojí za návštěvu. Strávil jsem tam téměř 2 hodiny.
 
Stanislav Staněk
Stanislav Staněk
TZ
Vesnička krásná a památek dost.
Známku jsem zkoušel koupit v č. 32, ale paní byla zmatená, asi už nechápala, co vlastně chci, takže to byla taková podivná situace.
K panu Rezkovi do č. 41 se jde branou do tvrze a pak vpravo, na plotu má vývěsku s informacemi a logem TZ. Během pár minut vybavil nejen známkou, ale také spoustou informací o pamětihodnostech.
 
Vladislav Stárek
Vladislav Stárek
Dobrš
Prohlídka obce a místních památek s panem Rezkem byla jedinečná. Známka samozřejmě zakoupena absolutně bez problémů.
 
Pinďa
Ještě se vrátím
Náhodou jsem jel okolo a tak jsem se zastavil pro TZ. Prošel jsem si obec, navštívil kostel, obhlédl bránu, obešel kapli a potom si koupil u paní Kramlové TZ a při té příležitosti se s ní zakecal, ale co hlavně, potkal pana Rezka, který šel zamknout kostel. Ten člověk musí být z jiné planety. Během čtvrt hodiny jsem se dozvěděl tolik zajímavostí o obci, že jsem to ani nebyl schopný vstřebat. Určitě se sem ještě v budoucnu vrátím, abych využil jeho nabídky na komentovanou prohlídku obce. Moc se těším a slibuji, že budu mít určitě víc času, než při této návštěvě.
 
Richard Rienessl
Richard Rienessl
zážitek
Známkové místo u paní v domě č.p.32 byl pro mne zážitkem. Stará paní byla roztomile zmatená, neměl sem přesni sumu za známku, tak pobíhala po místnosti a prohlížela všechny možné kouty, ale na vrácení neměla. Poslala mě rozměnit do "obchodu". Šel sem tedy do domu který mi ukázala, ten byl bez jakéhokoliv označení, ale nakonec se mi rozměnit podařilo rozměnit a já mohl zaplatit. O panu Rezkovi paní také povídala a nabízela jeho výklad. Na cestu jsem dostal ještě pohlednici zdarma a pozvání na sraz rodáků. Na moji námitku, že nejsem rodák mi bylo řečeno, že to nevadí. Taky jsem se dozvěděl, že se narodili koťat a teď neví co s nimi. Asi se tam budu muset ještě podívat.
 
Tomáš Mazur
Návštěva Dobrše je opravdu zážitek
Nebýt pana Rezka, byla by to jen tuctová Šumavská vesnička. Hezké místo, klid, a tak asi všechno. O panu Rezkovi tady bylo napsáno hodně, ale to jeho nadšení a zaujetí se musí zažít. Kromě zajímavého výkladu si můžete vlastnoručně osahat 450 let starý zvon a když takhle obhlížíte odlité detaily, nezbývá než se hluboce sklonit před schopnostmi našich předků. Známky, pohledy, vše je vám samozřejmě k dispozici. Takhle by mělo vypadat známkové místo! Jaký kontrast proti větším městům a jejich íčkům permanentně zavřeným! Tohle místo by neměl vynechat žádný sběratel známek.
 
Vladimír
Pan Rezek ...
je opravdu tak úžasný, jak o něm všichni přede mnou píší. Po ,,průmyslových" průvodcích hojivý flastřík
 
jerry720
Památky v Dobrši.
Návštěva v pátek 22. 07. 2011 odpoledne. Vesničku jsem si prošel sám, a když jsem se vracel zpátky k autu, tak jsem potkal p. REZKA, který se zrovna chystal na prohlídku obce se čtyřmi zájemci. Přidal jsem se k nim a vůbec jsem nelitoval. Během chvíle se k nám přidali další zájemci, no nakonec nás bylo celkem dvanáct. Kromě zajímavého povídání jsem si zevnitř prohlédl kostel Zvěstování Panny Marie a kapli sv. Jana a Pavla se zvonicí. Procházka po vesničce s výkladem p. REZKA trvala skoro 2,5 hodiny, ale ty utekly jako voda. Kromě kostela a kaple stojí za pozornost ještě zbytky gotické tvrze a přilehlého zámku, brána se sgrafiti, netradiční pomník kazateli Ondřeji Františku Jakubu de Waldtovi a krásná vyhllídka, nacházející se pod kaplí se zvonicí. TZ jsem bez problémů sehnal u p. REZKA, který kromě TZ prodává i dva druhy pohlednic. Díky p. REZKU za příjemně strávené odpoledne.
 
vikki
Nezapomenutelná prohlídka
Přidáváme se k ostatním. Pana Rezka jsme potkali náhodou na návsi, když jsme šli zvonit k paní Kramlové pro známku. Provedl nás ochotně celou vsí a povyprávěl mnoho podrobností, opravdu tak fundovaný a zajímavý výklad jsme snad ještě neslyšeli. A to vše za deštivého počasí. Ostatní průvodci by se u pana Rezka mohli učit.Děkujeme!
 
Jitka
Úžasný pan Rezek
Vážení turisté a sběratelé TZ, v Dobrši jsme měli možnost potkat úžasného pana Rezka a poslouchat jeho vyprávění o Dobrši, kapli, zvonu. Neměl na nás moc času a i my jsme potřebovali spolykat pár desítek kilometrů, ale pan Rezek nás poslal samotné do kaple a říkal: "Kola si tady nechte (u památného javoru), ty Vám tady nikdo nevezme, všechno si dobře prohlédněte a až budete odcházet, tak, prosím, zhasněte." Pane Rezku díky Vám, prohlíželi jsme, ničeho jsme se nedotýkali a zhasli jsme.
 
Stanka
Super
Hned po příjezdu zajděte za velmi ochotným panem Rezkem, který Vám kromě známky otevře i jinak nepřístupný kostel, ale hlavně s vámi projde celou Dobrš o které toho jako místní patriot ví opravdu velmi mnoho. Vezme Vás i do kaple, kde můžete rozezvučet 2000 kg těžký zvon. Zvlášť pro děti to byl zážitek jako z pohádky.
 
Eda
5.7.2010 - Známku jsem koupil od velmi ochotného pana Rezka, který ví o Dobrši snad úplně všechno a umí zajímavě vyprávět.
 
chroustik
Krásné místo, a známku prodává kouzelná babička, jako z pohádky..
 
Honza
Kaple zavřená,zámek a tvrz jakbysmet. U kostela tomu není jinak. Pěkná je obzvláště brána vedoucí do zámeckého dvora,kde údajně bydlí pan Rezek. Jinak TZ bez problému u paní Kramlové, má i cedulku na okně. Je to opravený dům na návsi,takové žluto-krémové barvy, dům je podlouhlý. (všiměte si jak jsou vstupní dveře krásně vyřízlé podle původního kamenného prahu=) )
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2898 Turistických známek
2874 Výročních TZ
289 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACE
Speciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek