

No. 2668 - Expozice Knihovny Latinské školy, Jáchymov
Popis
V Jáchymově, ve sklepních prostorách renesanční radnice, se nachází unikátní soubor starých tisků, prvotisků a rukopisů, který byl v roce 2019 zapsán jako Kulturní památka ČR. Tyto staré svazky pochází z knihovny latinské školy, která byla v Jáchymově založena roku 1541, již roku 1625 uzavřena coby hnízdo protestantismu, aby na dlouhých 250 let upadla v zapomnění. Zbytky latinské knihovny byly objeveny až v roce 1871 na půdě radnice. Po objevení trvalo více než sto let, než sbírka prošla restaurováním a po letech, kdy byly její části na různých místech země, se nakonec všech více než 200 knih vrátilo do Jáchymova.
Největší vzácností expozice jsou libri catenati, tedy knihy s řetězem. Díla natolik vzácná a ceněná, že byla v knihovně připoutána k polici železným řetězem, aby je nebylo možné odnést. Jáchymovská knihovna latinské školy obsahuje celkem 68 knih s takto dochovanými řetězy a je největší sbírkou libri catenati nejen v ČR, ale v celé střední Evropě. K vidění je zde např. první tištěné vydání starého rukopisu z roku 1486 či mapa s prvním doloženým použitím slova Sudety.
latine-school.cz/cs
www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/220562221500010/video/755253?fbclid=IwAR2X6d9ZyCDgGupmQ-P17aKuv2skvfvk9pzy4L8KGHkbTJK--wa4pMG0U1E
Mapa
Navštívil jsem Expozice Knihovny Latinské školy, Jáchymov
Prodejní místa:

Informační centrum, nám. Republiky 1, Jáchymov (
web)
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
SKANZENY A MUZEA
Kraj/okres:
Karlovarský kraj/Karlovy Vary
Poloha:
50°22'17.09"N 12°54'48.87"E Hodnocení:
Fotogalerie:
06.08.2024 - dostupná bez problému
03.08.2024 - dostupná bez problému
27.07.2024 - dostupná bez problému
Přidat příspěvekLenka Richtrová
:-)
TZ zakoupena v IC nám.Republiky. Mají zde i TZ 332, TZ 1436, TZ 1849 a TZ 2415.
Ondřej Kindl
Tz
Mnoho zajímavého se zde dozvíte a ochotně vás pustí z informačního centra zdarma.
Michaela Ťoupalová
Expozice latinské školy Jáchymov
Návštěva tohoto místa mne nijak zvlášť nelákala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Vstupné zdarma, expozice sice maličká, ale moc zajímavá. Nejprve shlédnete video, kde se dozvíte vše potřebné a poté si expozici projdete. Jsou tu krátké a výstižné texty a krom vlastních knih i další zajímavé informace. Fotit se tu bohužel nesmí, ale s pejsky v batozích nás paní dovnitř pustila. Vstup je z íčka, ve kterém mají všechny známky okolí.
Ladislav Harbáček
TZ
Z Rýmařova.
Jan Plaček
známka
V IC,které má otevřené celý rok i o víkendu.V zimě v sobotu od 10 do 15.