Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 2103 - Hornický skanzen Žacléř


Popis

Areál dolu Jan Šverma Žacléř je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Důl je přístupný veřejnosti jako hornický skanzen.www.hornickyskanzenzacler.cz/cz/historie-dolu/


Mapa

Navštívil jsem Hornický skanzen Žacléř

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Hornický skanzen Žacléř
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
TECHNICKÉ PAMÁTKY
Kraj/okres:
Královehradecký kraj/Trutnov
Poloha:
50°40'10.36"N 15°55'45.98"E
Hodnocení:
2.818
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2103 - Hornický skanzen Žacléř


05.08.2022 - dostupná bez problému
12.08.2021 - dostupná bez problému
10.07.2021 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

OKŽ
OKŽ
Muzeum
Prohlídky začínají každou celou hodinu (ale pozor - třeba včera byly jen každé 2 hodiny -> sledujte jejich web).
Parkoviště vypadá jako vrakoviště, máte strach tam auto nechat, ale prý se tam nikomu nic nestalo.
Platba pouze v hotovosti (ideálně v Kč)!!!
Prohlídka: bývalý důlní areál, hlavní správní budova (šatna, kantýna, výtahy, vozy, řez šachtou, ...), výstup na důlní věž (výhled do okolí), strojovna a šachta. Možnost leccos si vyzkoušet: přehazování výhybek, tlačení vozíků, spuštění sirény, rozpohybovat důlní kolo, ...


Pan průvodce je bývalým tamějším horníkem a místo zná velice dobře (proto trvala prohlídka skoro 2 hodiny a klidně by mohla být i delší - je tam toho hodně moc zajímavého!). Řekne vám i věci, které tam sami zažili (co jedli, co kde bylo, kdo tam pracoval, jaké byly pracovní podmínky, ...) a které byste se jen tak někde nedozvěděli. Místo je cítit opuštěním, komunismem a původní atmosférou, o to autentičtější zážitek člověk má. Mohli jsme si zkusit (sáhnout opravdu na cokoliv!) třeba najít "své pracovní oblečení" (v šatně), přehazovat výhybky, roztlačit prázdné vozíky na uhlí, zahrát si na dispečera provozu, vlézt si na stanoviště důlní mašinky, rozpohybovat veliká důlní kola na věži, mačkat tlačítka a páčky na "oživeném" stanovišti strojníka (děti to zabaví a dospělí si v klidu mohou projít strojovnu :-D; obecně ta interaktivita děti moc bavila a dospělí se mohli více věnovat expozici) a nakonec jsme si prošli samotnou štolu.
Velice zajímavá návštěva, skvěle podaná prohlídka!!! (pan průvodce je svým způsobem srdcař a de facto vypráví ze zkušeností), 2hodinová prohlídka velice rychle utekla! Ideální místo ke schlazení se v letních pařácích. :-)
 
Ladislav Harbáček
Ladislav Harbáček
TZ
Parkoviště u skanzenu je dost hororové, vedle parkoviště je plno vraků aut, takže se ještě bojíte, aby dobu co budete pryč vaše auto přežilo. Byli jsme zde mimo otevírací dobu takže nic.
 
Jaroslava a Tomáš Vlkovi
Jaroslava a Tomáš Vlkovi
TZ
TZ zakoupena. Prohlídka trvala 2 hodiny a vůbec nenudila. Průvodce, bývalý zaměstnanec byl velmi příjemný. Věcně popsal , jak to na dole chodilo.
 
David Brkl
David Brkl
Skanzen
...škoda krátké otevírací doby o víkendech,dorazili jsme až po prohlídce pevnosti Stachelberg a odlovu kešek,ale po příchodu k vrátnici jsme oslovili vrátného vč. mládence,který nám velmi ochotně TZ donesl...děkujeme :)
 
Jitka Kočí
Jitka Kočí
místo
nás sice pan ředitel neprovázel, ale paní průvodkyně byla bezvadná, znalá a evidentně ji to zajímá a baví - bylo to SUPER
 
Libor Marek
Libor Marek
06.07.2017
Také my jsme měli štěstí a prováděl nás pan ředitel, a to hned při první prohlídce v 9.00. Super návštěva, poutavý a zanícený výklad člověka, který zde pracoval a pracuje a má to prostě v srdci. Jednoznačně doporučujeme!
 
Martin Bartoš
Martin Bartoš
-
Dolem mne provázel, jak se později ukázalo, ředitel o.p.s. a současně báňský inženýr, který tady fáral (prý nebude kvůli jednomu člověku volat průvodkyni). Co si přát víc. Ale s něčím takovým se nedá předem počítat.
 
Pavel Semanský
Pavel Semanský
pondělí
TZ dostupná dne 4.7 u průvodkyně.
Otevřeno je celoročně,denně.Za Žacléřem už jsou směrovky,které vás dovedou k vrátnici,kam si pro vás v lichou hodinu přijde průvodkyně.
Skanzen je rozlehlý a poměrně dobře zachovalý,a prohlídka je poutavá a zajímavá.
Doporučujeme navštívit.
 
Vladislav Stárek
Vladislav Stárek
Hornický skanzen
Super prohlídka i díky vynikající průvodkyni, která je místní patriotkou a na ženu má o hornictví velké znalosti. Jak nám sama řekla, nejlepší je sednout si s horníky, kteří zde fárali a poslouchat. Bývalí horníci jsou prý strašně ukecaní. Skanzen otevřen celoročně, prohlídky jsou v 9, 11, 13 a v letní sezóně i v 15 hodin. Super vyhlídka z těžní věže a známek dostatek.
 
Martin Kříž
Martin Kříž
Dostupnost
Dostupná u velice ochotného pana průvodce bez problémů,pouze však do 14 hod.,kdy končila poslední prohlídka.Trvala bez mále dvě hodiny,ale ani ti nejmenší se nenudili.Doporučil bych návštěvu mimo zimu,jelikož jsme tam pěkně mrzli,ale jinak super díky průvodci !!!!!
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2841 Turistických známek
2756 Výročních TZ
280 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2023 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek