Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 202 - Houska


Popis

Středověký hrad v pískovcových skalách jižně od Doks, přestavěný renesančně.

Mapa

Navštívil jsem Houska

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku
Hrad Houska - pokladna (web)
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
HRADY
Kraj/okres:
Liberecký kraj/Česká Lípa
Poloha:
50°29'27.81"N 14°37'27.15"E
Hodnocení:
2.878
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 202 - Houska


05.07.2024 - dostupná bez problému
20.06.2024 - dostupná bez problému
18.08.2023 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Matěj Bartoš
Matěj Bartoš
TZ
Bez problému na pokladně. Prohlídka dobrá, peklo ještě lepší
 
Aleš Mrázek
Aleš Mrázek
Turistická známka
Pěkný výlet.
 
Václav Toth
Václav Toth
TZ
Známka zakoupena na pokladně u hradu kde kromě klasické prohlídky lze navštívit i dřevěné pohyblivé peklo.
 
Michaela Ťoupalová
Michaela Ťoupalová
Hrad Houska
Prohlídka hradu je zajímavá, přestože v médiích je hrad tajemnější, než naživo. Hrad je soukromý a nikdo vás nikam nehoní, vše si můžete v klidu prohlédnout a vyfotit. Vstup s pejsky je povolen za malý poplatek. Co ale určitě nevynechejte, je nádherný dřevěný "Peklém", který znázorňuje Danteho "Peklo". Nelekejte se vstupného 60 Kč a už vůbec si nemyslete, že je to zábava pro děti - to ani náhodou. Úžasné vyřezávané, perfektně se pohybující figurky spolu s hudebním podkresem a krátkými popisky, to vše tvoří dokonalý zážitek. Byli jsme naprosto nadšení.
 
wenzel
Houska
Na Housku jsem dorazili po poledni a dorazili ve chvíli, kdy se chystala prohlídka. Hrad není státní, proto počet návštěvníků ve skupině není omezen na 30. Na naší prohlídce se nás sešlo přes 90, malé nádvoří bylo zcela zaplněno a také v interiérech to nebylo dvakrát nejpohodlnější. Prohlídka poutavá, vtipná, to se musí ocenit. Navíc z jednoho křídla hradu je hezký výhled na Bezděz. Z parkoviště, které stojí 50 kaček, je to asfaltovou cestou do kopečka necelou čtvthodinku. Před hradem možnost občerstvení (grilují klobásky), TZ v pokladně. Za mnoho let, co objíždíme památky napříč republikou, bylo na Housce nejvíc narváno (spolu s Českým Krumlovem). Pokud se chcete vyhnout v hlavní sezoně a pěkném počasí davům, zkuste raději prohlídku hned zrána.
 
Ladislav Harbáček
Ladislav Harbáček
TZ
Známka koupena na pokladně.
 
-
Re: TZ
Kdo nenavštíví hrad, tomu nasrat a ne prodat známku :)
 
Richard Rienessl
Richard Rienessl
TZ
Škoda, že není alternativní prodejní místo, když je hrad zavřený. Například hospůdka ve vsi se k tomu přímo nabízí.
 
Rostislav Dajč
Rostislav Dajč
Houska
Určitě stojí za návštěvu. Dne 25.7.2020 vedl prohlídku sám pan kastelán :-)
 
Josef Bušek
Josef Bušek
TZ
Hrad Housku jsme navštívili včera. Je to moc pěkný hrad na okraji skáli a je z něj impozantní výhled do okolí. Mají krátkou prohlídku ,protože o hradu se toho muc neví ,ale ví se to že je to nejstrašidelnější hrad v ČR.Rovněž doporučuji navštívit krátké muzeum vyřezávaného pekla na Housce je to sice krátký ,ale poutavý. Toto místo určitě doporučuji navštívit. TZ dostupná bez problémů přímo na pokladně hradu mají i pěkné razítko i muzeum čertů má svoje razítko vlastní.
 
Zdeněk Macháček
Zdeněk Macháček
Hrad Houska
Známka zakoupena v pokladně hradu.
 
Oldřich Jasenský
Oldřich Jasenský
Pěkný hrad
Ideální tuto návštěvu spojit s výletem na Rozhlednu na Vrátenské hoře, vzdálenou po modré jen 3 km. Zde je parkovné za třicet, na Bezdězu za šedesát. To jsme si raději dali tu dobrou kávu co mají v pokladně.
 
Antonín Sečkár
Antonín Sečkár
TZ
Známka bez problémů dostupná v pokladně hradu. Kastelán stále stejně skvělý, rozhodně doporučuju navštívit. A taky doporučuju připlatit si 50kč a prohlédnout si loutkové peklo v pravém rohu nádvoří.
 
Houšková Kateřina
Houšková Kateřina
12.6.2016
Příjemný zážitek, výborné hlášky pana kastelána, který měl mimoto i velmi zajímavý výklad. Interiér hradu i zámecké části je nádherný, jen to peklo bych tolik nevyzdvihávala, i když chápu, že je to dělané hlavně pro děti. Za pěkného počasí je krásná i vyhlídka na Říp nedaleko níž je malá jeskyně. :)
 
Petr Cienciala
Petr Cienciala
11.8.2015
Katelánův výklad je tajuplný až místy strašidelný. Pod hradem je totiž PEKLO. TZ dostatek.
 
Miroslav Šlais
Miroslav Šlais
Výhled na Říp
Za pěkného počasí je 0,5 km po modré vyhlídka na Říp!
 
Tomáš Czipczirsch
Tomáš Czipczirsch
Hrad
Vynikající hrad, výklad, občerstvení, prostě vše. Rádi se vracíme
 
Milan Urban
Milan Urban
Pěkné peklo.
Doporučuji. Pan kastelán má zajímavý a zároveň veselý výklad a historky i pro děti. Parkoviště bez problémů s pěkným přivítáním. A hlavně je vidět, že majitelé se snaží neustále opravovat a doplňovat.
 
Dagmar Kalinová
Dagmar Kalinová
Stojí za návštěvu
Určitě existují daleko velkolepější hrady a zříceniny, ale návštěvou Housky jistě zklamáni nebudete. Je to moc zajímavé místo, zvláště když si před návštěvou počtete různé pověsti, které se k tomuto místu váží, a víte tak do čeho jdete :D. Potvrzuji, že pan kastelán je sympaťák a jeho výklad je velmi zajímavý. Nejúchvatnější na hradě je asi hradní kaple, která je postavena nad Peklem a jsou zde zbytky fresek ze 13. století! Jinak většina vybavení hradu je tam „aby tam něco bylo“, narazíte i na moderní obrazy, to je díky tomu, že hrad, když se v roce 1999 otevřel, tak to byla v podstatě ruina, kde nebylo nic, a postupem času se to dává do nějaké přijatelnější podoby. Ale tím vás v žádném případě nechci odradit, určitě hrad Houska stojí za návštěvu díky hradní kapli, vnitřnímu nádvoří, výhledu na kopcovitou krajinu v čele s Bezdězem, sbírku loveckých trofejí, Peklu a strašidelným historkám vůbec.
 
Michaela Blažková
Pejskovi se do pekla nechtělo
Perfektní výlet na perfektní místo, výklad byl vtipný a nápaditý, přesně jako hrad, který neuvidíte, dokud k němu nepřijdete. Do závěrečného pekla, kam vás kastelán vyšle, se nechtělo ani našemu pejskovi (se psem vstup naprosto bez problémů). Doporučujeme návštěvu všem, Blažkovi
 
Michaela Blažková
Pejskovi se do pekla nechtělo
Perfektní výlet na perfektní místo, výklad byl vtipný a nápaditý, přesně jako hrad, který neuvidíte, dokud k němu nepřijdete. Do závěrečného pekla, kam vás kastelán vyšle, se nechtělo ani našemu pejskovi (se psem vstup naprosto bez problémů). Doporučujeme návštěvu všem, Blažkovi
 
Vítek
To peklo bych tolik nehrotil
Návštěva hradu Houska se mi líbila. Zábavný výklad pana průvodce neměl chybu, jen to všemi zmiňované peklo bych tolik neřešil. Kdo má čisté svědomí, na toho peklo nemá nárok a kdo čisté svědomí nemá, ten ať si to s peklem vyřídí sám. Jen jedna nemilá věc mě při cestě na hrad potkávala. Bylo to zmatečné značení cyklotras. Díky tomu sem si zajel několik kilometrů. Skončil jsem i v nějaké zablácené polňačce , která nevypadala, že by někam vedla. Až když jsem se zeptal místních, tak jsem správnou cestu našel. To už ale to hledání někdy k té turistice a cykloturistice patří. VŠE VÝLETNÍKŮM ZDAR
 
Slávek Č.
Nebyli doma
Návštěvu hradu Houska můžu jen doporičit.Je to úplně něco jiného,než co lze zažít na jiných památkách podobného druhu.Duchem pekla je celý hrad nasycena pan kastelán je skvělý,vtipný a dovede navodit během prohlídky tu správnouatmosféru.Jen návštěva pekla samotného měla malý defekt: kluci rohatí s Luciferem nebyli doma.Tak třeba jindy to vyjde.Takže: s peklem na věčné časy anikdy jinak.Tz dost i TV a pěkné razítko do vanderbuchů. O kvalitě prohlídky svě-čí i počet návštěvníků v naší skupině: téměř 30!!
 
Petr
Pekelníci
Hrad Houska má své genius loci-Bráně do pekel...Před hradem jarmark.Průvodce v dobovém oblečení vám podá jedinečný výklad.Během prohlídky nám zahrálo flétnové duo.Na závěr perlička-návštěva pekelné brány...Doporučujeme,určitě nebudete zklamaní.
 
Iška
Hrad je výborně schovaný, neuvidíte ho, dokud k němu nepřijdete. prohlídky se konají každou celou hodinu, takže pokud přijdete po zahájení prohlídky, nemáte hodinu před hradem co dělat. Výklad dobře promyšlený, peklo se prolíná celým textem a na závěr skutečně sejdete do pekla.
 
Petr
Tak sem se určitě vydejte....a kdo nevěří na peklo,možná že na to na Housce zapomene:-))
 
Michael (StrakaNaVrbe)
Úžasné místo se silnou atmosférou!
 
Radek
houska
Hrad je pěkný, sice tam toho moc není ale kastelán je naprostá špička, opravdu to stojí za vidění a hlavně ho slyšet vřele doporučuji, peklo je taky prima
 
thief
houska
Hrad umístěný na strmé skále není z dálky nijak vidět, protože je skryt za hustými stromy. Přesto je z oken hezká vyhlídka do okolí. Není moc veliký, takže prohlídka vám uteče poměrně rychle. Na nádvoří jsou stánky řemeslníků a součástí prohlídky je vystoupení šermířské a taneční skupiny. Na konci vás čeká PEKLO, takže zlobivé děti s sebou. TZ v pokladně.
 
Luis
Prohlídka na Housce velmi zajímavá, průvodce v kostýmu, nedaleko je vyhlídka na Říp. Prostě super hrad.
 
michlajz
Na Housce prohlídka opravdu zajímavá. Na to jaké byly záměry s hradem za minulého režimu vypadá hrad v dobré kondici. Na nádvoří hradu zbytky sněhu což nás překvapilo vzhledem k již déle trvajícímu teplému počasí. Jinak známka bez problémů dostupná na pokladně hradu.
 
Lenka
Dnes jsme navštívili hrad Housku, ale bohužel TZ byla vyprodána, jinak super.
 
magipriba
Velmi zajímavé místo. Brána do pekel. Skvělá prohlídka,výborná průvodkyně,velký rozdíl proti té na Bezdězu. Vstup možný pouze v rámci prohlídky,platí cena 70,-. Přes prázdniny poslední prohlídka v 17.00. Známka se samolepkou v pokladně za 30,-.
 
Tatík
Na Housce jsme byli před dvěma lety, vyšplhali od rozcestí Pod Houskou po modré turistické značce nahoru a zjistili, že je hrad kvůli večernímu koncertu uzavřen. Dnes bez problémů, obsluha na parkovišti (za 30,- Kč) i poradila, kde je stín. Vstupné stále 70,- (50,-) Kč, prohlídky v celou hodinu, turistických známek v pokladně dostatek. Jen počet lidí ve skupině by to chtělo omezit.
 
jarda kolař
jeďte tam
Tak nám Směrem od Kruhu udělali novou nádhernou asfaltku.Letos jsem byl na Housce 3x a stále je na co koukat. Moc pěkné a p.kastelán Konopásek prostě jednička.
 
Pavel
Hrad je opravdu nádherný, jen je škoda, že dnes 18.8.2009 neměli známku. Prý nestačí dodávat a mizí doslova jako pára nad hrncem. Poslední byla prodaná v pátek 14.srpna
 
Honza Pásler
Houska prostě nemá chybu. Počínaje příjemnou turistickou atmosférou při čekání na prohlídku na vnějším nádvoří, přes poutavý výklad dobově oděného charismatického pana průvodce, až po úžasný přístup majitelů hradu, kteří veškeré zisky z provozu hradu vrážejí zpět do jeho zvelebování, takže Houska se opravdu postupně probouzí do krásy.A strašidelné peklo v podzemí nás nepohltilo :-)
 
Adam Slezák
moc pěkná prohlídka v rámci soukromé noční akce na Housce. Známku měli :-)
 
Hana
Skvělé
Dneska jsme byli na hradě Houska a pan kastelán je úžasný. Byla to skvělá procházka i s kočárkem. Turistickou známku měli.
 
Petr Svoboda
Paráda na hradě dávám 100%
Na hradě Houska jsem byl již několikrát a rád se tam vracím - nádherné povídání kastelána a příjemné přivítání hned na parkovišti. Pokud nevíte kam jet tak všichni na Housku - za peníze, které jsou ze vstupného se realizuje oprava celého zámku a je to na něm vidět
 
David Havel
Provádí se vždy v celou
Hlídač na parkovišti je opravdu moc ochotný, za lidovou cenu parkovného (10,- za motorku) vám uschová i bagáž, oblečení a výbavu. Abyste hodinu nemuseli čekat na průvodce u vzhledově nezajímavé "budovy" vězte, že se provádí vždy v celou...
 
Vladimír Kazda
Parádní zážitek
28.6. 2008 jsme navštívili hrad Houska, o kterém jsme do té doby moc nevěděli, byli jsme mile překvapeni. Již příjezd na parkoviště pod hradem potěší, když odpovědná osoba za parkování Vás přívitá, popíše cestu ke hradu a obeznání s nabídkou občerstvení, vcelku chutné, pivo výborné. Další příjemnost čeká v podobě hradu samotného a vrcholem je výklad kastelána a současně průvodce v dobovém kostýmu, to se skoro nikde nevidí vidí, on tím přímo žije. 45 minut uteče jako voda, ten den zde byla prohlídka zpříjemněna živým vystoupením dvou flétnistek. Při odjezdu zde opět zodpovědná osoba poděkuje za návštěvu a popřeje a šťastnou cestu. Nemělo to chybu.
 
Stoupa
trochu jsme cestou na Housku zabloudili, ale nakonec to stálo za to :-) potvrzuju výborného průvodce, který vypadá jak nefalšovaný kastelán ze středověku, to se málokde vidí! jinak samotné interiéry nic extra nenabízí, ale pohodová a zajímavě slovně doplněná prohlídka to vynahrazuje
 
Josef Eder
Parádní hrad
Houska stojí za návštěvu. Je to jeden ze soukromých objektů, kterým to velmi svědčí. A mají tam točenou kofolu. :-)
 
Petr Kožený
že by známku housky prodávali v soutěskách u Hřenska-není to překlep?
 
Jirkacek
Brána do pekel
Ahoj lidi,na Housce jsme byli sice v červnu 2006 ( TZ zakoupena v srpnu 2007 na hradě Bouzov ) ,leč si neodpustím nenapsat o úžasném panu kastelánu v dobovém kostýmu a jeho milém vyprávění o historii hradu.Soukromý hrad dostává nový kabát,stále se dále opravuje a snad letos tam objevili novou místnost.Zvenku obyčejný hrad staví do jiného světla právě skvělý kastelán a tajemné historky o bráně do pekel,což se líbilo i mým dětem.Vše se dalo v pohodě a bez příplatku ( toto mně na jiných místech štve ) nahrát na kameru.Na závěr prohlídky dostal můj syn možnost odemknout hradní bránu se slovy pana kastelána : ,,..a teď můžeš říct v Olomouci,že sis odemknul Housku".Děkujeme,skvělé....určitě se zase někdy sem vrátíme.
 
Věra a Endy
Houska
Včera jsme navštívili Housku mohu všem doporučit,tak krásný výklak jsme dlouho nezažili,jděte se na hrad podívat ,všechny peníze jdou do oprav tak ať je to brzo opravený,100% spokojenost
 
Zuzana
Se všemi příspěvky mohu jenom na 100% souhlasit! Hrad jsme navštívili 30.6. 2007 a byli jsme úplně ohromení, pan kastelán je opravdu třída, to se musí zažít!Návštěvu všem vřele dopuručujeme!!!
 
Hellena
Moc hezké místo v krásné krajině a můžu potvrdit, že kastelán je výbornej. Navíc se všude uvnitř může fotografovat (no, ono tam není nějak extra vybavení, ale třeba unikátní nástěnné malby, atd.). Na internetu píší i termíny uzavření, aby se tam někdo nehnal zbytečně, což oceňuju po předchozích zkušenostech dvojnásob...
 
Inspirace Slabochová
super
mám turistickou známku od mámy a přivezla fotky a je to tam skvělý
 
Jarda
Je to tu čím dál lepší. Kastelán(zároveň průvodce) je jednička.Na kole bezva cíl,jen ty kopcedaj zabrat. Nejlépe přijet od Kruhu
 
raf
Od svých dvou kolegů ze zaměstnání jsem slyšel o zdejším kastelánovi jenom superlativy. Byl jsem na něho zvědavý. Musím potvrdit že moji kolegové nelhali. Více takových kastelánů!!!
 
Meffy
Byli jsme letos na hradě Houska poprvé a musíme říct, že jsme byli opravdu nadšeni. Špičkový výklad z úst pana kastelána, oblečeného do dobového kostýmu, stojí určitě za slyšení. Po dlouhé době konečně zajímavý výklad, při kterém Vám 45 minutová prohlídka uteče jako voda.
 
Zdeněk
má známka kupon ?
napište my prosím jestli má známka kupon. děkuji
 
Lukáš
Byl jsem tam 1999 (a opět letos), od té doby 7 nových místností přístupných, a to i přesto (nebo právě proto), že má hrad soukromé majitele. Doufám, že podobně dopadne i nedaleký Kokořín.
 
Aneta
Tajemný hrad
Na tomto hradě jsem byla již asi před pěti lety a velmi se změnil - samozřejmě k lepšímu!!! Dnes tam byl dokonce i jarmark, tak jsme měli o zážitek navíc. Hrad určitě navštivte má velmi zajímavou historii!
 
Alena
Také můžu potvrdit předešlé příspěvky. Určitě hrad všichni navštivte. Výklad pana kastelána i prohlídka hradu určitě stojí za to.
 
Lenka
Ahoj, kastelán je jednička, v dobovém oblečení i výkladem. Letos mají zrekonstruované další místnosti v horním patře, takže je toho k vidění zase o něco víc. Všem návštěvu doporučuju.
 
Peťula
Návštěvu vřele doporučuji!
Můžu potvrdit předešlé příspěvky.Hrad opravdu stojí za to.Pan kastelán vyprávěl velice zajímavě.Určitě ještě
navštivte BRÁNU DO PEKEL je kousek od Housky.Je to tajemné místo.
 
Ardbena
Kastelán je opravdu skvělý, měl moc pěkný a zajímavý výklad, opravdu umí mluvit.Hrad Houska je velmi
tajemné místo, člověk tam uvěří všemu i v nadpřirozeno.Všem doporučuji, určitě se tam opět vrátíme!!!
 
Máca
Brána do pekel
Doporučuji všem návštěvu tohoto tajemného hradu. Hrad jsem navštívili ve večerních hodinách a noční prohlídka
stála za to. Přivítal nás pan kastelán v dobovém oblečení a jeho tajemný výklad byl opravdu super. A
nezapomeňte po skončení prohlídky zajít za kastelánem a zeptat se na něco hodně zajimávého o Housce třeba vám
poví to co nám................
 
Zdeňka s Bohoušem
Super
Můžeme potvrdit většinu příspěvků. Skvělý kastelán, radost naslouchat. Příkladní majitelé, kteří rádi ukazují
svůj majetek a ještě ho stále vylepšují. Vřele všem doporučujeme návštěvu.
 
granule
Jen potvrzuji předešlé příspěvky, kastelán úžasný. Doporučuji zakoupit povídání Kastelán o Housce přímo od
pana Konopáska. Tel. hrad - zámek 728351101, 487876195, www.volny.cz/hrad-houska/. Bufet dobře zásobený,
ochotní, a bufáček byl otevřený až do 6. Pohoda
 
Jája a Ráďa
Potvrzujeme
předchozí příspěvky.Kastelán v dobovém,tajemný výklad!Místnosti se postupně rekonstruují a čím více
turistů,tím více bude k vidění.
 
Klárinka
Navštivte!
Můžete se rozhodnout,zda ho budete považovat za zámek nebo hrad a je teprve nedávno otevřen.Určitě tam
zavítejte, dozvíte se zajímavé věci.Navíc necelých 500m je od hradu vyhlídka na Říp.
 
pavla
Opravdu zajímavé místo. A navíc dovolí návštěvu i s pejskem.
 
DANČA
Mohu jen potvrdit, přesto že hrad neoplývá inventářem, výklad je podán tak zajímavě, že jsme byli prostě
nadšeni, milý pán na parkovišti, paní v bufetu a pan kastelán jakbysmet, krásná příroda. Všichni tam jeďte!
 
stanci
Souhlasim s panem Slanařem,mohu doporučit nejen záhadologům,ale všem kteří chtějí vidět pěknou památku a
zároveň si poslechnout spoustu zajímavostí.Výklad zdejšího pana kastelána nás naprosto ohromil,dělá to s
láskou a to je vidět.
 
Richard Slanař
Dopuručuji všem, obzvlášť záhadologům. Otevřeno již druhé patro. V sobotu byla noční prohlídka od 21.00 hodin
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2937 Turistických známek
2925 Výročních TZ
291 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Kudyznudy.cz – nejlepší začátek výletu

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek