Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 1249 - Hrad Veliš


Popis

Zřícenina královského hradu. Založen před rokem 1316, kdy byl hrad Půtovi z Frýdlantu zastaven Janem Lucemburským. Před rokem 1500 pozdně goticky přestavěn, další úpravy v polovině 16. století, roku 1658 pobořen. Zřícenina poškozena lomy, rozebírána na materiál.

Mapa

Navštívil jsem Hrad Veliš
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
HRADY
Kraj/okres:
Královehradecký kraj/Jičín
Poloha:
50°25'1.85"N 15°18'55.66"E
Hodnocení:
2.574
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 1249 - Hrad Veliš


15.02.2022 - dostupná bez problému
12.08.2021 - dostupná bez problému
13.06.2021 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Ladislav Harbáček
Ladislav Harbáček
TZ
Známka zakoupena v infocentru. Výhled je nádherný.
 
Viktor Blinka
Viktor Blinka
TZ
Známka dostupná v TIC na náměstí v Jičíně.
 
FCB
Známka
zakoupena v Restauraci Kovárna v Bukvici.
Hrad jsem tam nenašel, jen pár zbytků jeho zdí a trigonometrická věž s anténami. Taky propast mezi skalami.
Zato vyhlídky jsou úžasné, Český ráj jako na dlani. Jen bacha na sestup zpět, dost se to klouže a to i za sucha. Návštěvu doporučuji!!!
 
wenzel
Veliš
Z hradu se toho opravdu moc nedochovalo. Jedná se víceméně o vyhlídkové místo na vrcholu kopce na skalách, po hradu žádné památky. Na vrcholu je akorát věžička geodetického bodu. Výhled do okolí s raním oparem luxusní. TZ jsem sehnal v IC Jičín, které zde není uvedeno jako prodejní místo.
 
Broskvoň Obecný
Broskvoň Obecný
Hrad Veliš
Turistická známka koupena ve skvěle vybaveném jičínském infocentru, které není uvedeno v seznamu prodejních míst tak prosím o doplnění. K bývalému královskému hradu se dá dojet skoro autem do obce Podhradí odkud se dá nenáročnou procházkou dojít až na samí vrchol kopce. Z hradu se toho opravdu moc nezachovalo, přesto výhled do okolí je jeden z těch nejlepších. Moc pěkné místo.
 
Antonín Sečkár
Antonín Sečkár
Veliš
Známka zakoupena v íčku v Jičíně. Krátký ale intenzivní výšlap bude odměněn krásným rozhledem po kraji. Vidět jsou i Trosky, i když z nějakého důvodu nepůsobí tak úžasně jako z Brady. I tak je ale rozhled skvělý, obzvláště k večeru, když je celá krajina zalitá šikmým nazlátlým světlem.
 
Zdeněk Macháček
Zdeněk Macháček
Hrad Veliš
Známka zakoupena v IC města Jičína.
 
René Pietschmann
René Pietschmann
TZ
Známka se dá taky koupit ve Veliši na poště.
 
Veronika Žitníková
Veronika Žitníková
TZ
Je k dispozici v infocentru v Jičíně.
Íčko pěkné, slečna milá, všechny tz města a okolí.
 
Martin B
Martin B
Veliš
TZ zakoupena v rest. Kovárna Bukvice.
 
Vladislav Stárek
Vladislav Stárek
Veliš
Vrch Veliš s nepatrnými zbytky kdysi mohutného hradu navštíven při letošním jičínském Putování za Rumcajsem. Díky super počasí výborná viditelnost. Známka zakoupena při zpáteční cestě k domovu v restauraci v obci Bukvice. Otevřeno od 11 hodin, neděle zavírací den.
 
Milan Doležal
Milan Doležal
TZ
Pěkná vyhlídka, z hradu viditelné zbytky zdiva, bohužel žádné značení ani popis. Určitě by nebyla k zahození alespoň informační tabule se základními údaji týkající se hradu.
 
Antonín Suchý
Antonín Suchý
Veliš
Pokud by byla dobrá viditelnost, je Veliš pěkná vyhlídka. Pokud někdo nazývá toto místo hradem, tak se musím smát. Zbytky zdiva nejsou ani zříceninou. Navíc je to celé neudržované. Známku lze koupit v restauraci Kovárna - ves Bukvice.
Obecní úřad ve Veliši byl zavřený.
 
Zdeněk Novotný
Zdeněk Novotný
Nové prodejní místo? - pošta
V pondělí (26.8.13 v 15.30) v úředních hodinách PO 15.00-17.00 na OÚ mříž přes dveře. Ve stejné budově ale sídlí pošta a tam známku měli.
 
zdeněk lavička
veliš
Měli jsme kliku, po zaparkování v obci Veliš jsme natrefili přímo na paní z obecního úřadu. Vesnice pěkná, vycházka na kopec a zříceninu také, stoupání strmé, ale za nádherný výhled to stojí, chybí ale jakákoli cedule, kde by se člověk něco dozvěděl. Až s turistické mapy zjistíte, že na místním hřbitově je hrobka rodu Šliků a lebka jejich předka Jáchyma Šlika popraveného po Bílé hoře. Je to škoda, na kopec lezlo docela hodně lidí...
 
Koťas
Otvíračka restaurace Kovárna v Bukvicích je PO a UT 11.00 - 15.00 . ST,ČT,PA,SO 11.00 - 22.00. Neděle zavřeno.
 
Libor
22.08.2011 - TZ zakoupena v restauraci Kovárna v Bukvicích (výborný oběd) - nedejte se zmást vyobrazením hradu na TZ, to je úplnej Karlštejn :-)). Výstup na Veliš krátký, ale náročný (hodně strmý) - rozhodně nedoporučuji za mokra, z vrcholu pěkný výhled do okolí i na rozeklané skály pod vámi...
 
Lůca
Veliš
TZ jsme sehnali v restauraci ve vesnici Bukvice, protože na Obecním úřadě ve Veliši TZ prodávají jen v úředních hodinách, ale nikde jsme se nedočetli kdy vlastně jsou. Vyhlídka na Veliši je opravdu pěkná, ale jak zde už bylo napsáno, nikdo jí neudržuje a opravdu to tam klouže i za sucha. Ale je to opravdu škoda, protože by to byla dokonalá vyhlídka, kdyby jí někdo udržoval.
 
libor
Známka koupena v restauraci v Bukvicích dne 21.11. Výstup na zříceninu je sice trošku horší, ale zažili jsme už komplikovanější. .Pozor při dešti to klouže. Z hradu zbylo opravdu jen pár zdí, ale i tak má tohle místo své kouzlo. Všimněte si křížku se jménem na té cihlové věžičce a po zřícenině se opravdu pohybujte opatrně.
 
Burgin
Hrad Veliš 7.ledna 10
Zajímavé prostředí a super výhled. Od zříceniny jsme se cestou zastavili pro TZ v restauraci v Bukvici. I když bylo zavřeno, zrovna se malovalo, nevznikl žádný problém. Jsou tam pohodáři.
 
thief
veliš
Kopec s ruinou je viditelný zdaleka. Do Podhradí dojedete také v pohodě a těch pár metrů ke zřícenině dojdete. Bohužel ruinu nikdo neudržuje a tak je přístup nahoru dost obtížný. Stoupání poměrně prudké a klouže to po písku. Je pravda, že shora je moc pěkný výhled po okolí, dokonce nádherně vidíte Trosky. Ale není tu nikde zábradlí a dolů je to docela hloubka. Z hradu je jen pár zdí a čedičová skála. TZ jsem nesehnal. Nepřečetl jsem si totiž, že ji lze sehnat jen v blízkých Bukvicích a tak jsem se vyptával v Podhradí a ve Veliši a také v Starém Místě. Nikde nic o TZ nevědí a většinou ani netuší že ruina TZ má. Kdyby aspoň někdo projevil jnahu zpřístupnit vyhlídku jednoduchými schůdky, ale v okolí o to asi není zájem. Docela jsem se divil, že Veliš TZ má, je určitě víc míst, která by si ji zasloužila.
 
Toom
Veliš
Velmi zajímavá zřícenina a skvělý výhled. Pozor při cestě na vrchol, cesta se klouže i za sucha:-) Známka zakoupena v Bukvicích v penzionu.
 
Přemek
Veliš za to stojí
Až pojedete okolo Jičína, neváhejte a udělejte si zastávku. Kopec nepřehlédnete, do vesnice vyjedete autem a pak už jen trochu námahy při výstupu. Odměnou vám bude VÝHLED a komu při tom vyhládlo, vřele doporučuju Kovářskou restauraci v sousední obci Bukvice (tam mají i známky). Výtečná krmě v příjemném prostředí, talíře neobvyklé, obsluha pozorná, ceny přiměřené. Přijďte pobejt!!
 
jirkacek
Veliš
Během dovolené v Českém Ráji jsme dne 28.8.2008 navštívili bývalý hrad Veliš, kopec který je zdaleka viditelný se siluetou věžičky či nějakého komína. . Ke kopci se dá pohodlně dostat po žluté značce z obce Podhradí. Cestou si všimněte malby na domě , jak hrad vypadal, protože na kopci není jediná cedule o historii či obrázek. Jen ten komín a pár zdí. Býval to největší hrad v Čechách a bourali ho dva roky z rozkazu císaře po bitvě na Bílé hoře. Dávejte pozor, když se na kopec budete škrábat nahoru - nejsou zde žádné schody.A až vylezete , zase dejte pozor ať nejste dole dříve, a rychleji, než byste sami chtěli . Protože to ,co nezbourali v 17. století , dokonala těžba v lomu a tak jsou zde opravdu hluboké a příkré stěny. Vyhlídka je ovšem fascinující. Známka koupena v Bukvicích v penzionu. A kdo má rád pověsti , nechť čte dále. Tenkrát žila na hradě Veliši v tichu a odloučení od lidí vdova po neznámém rytíři se svou krásnou dcerou. Mnozí mládenci z okolí se ucházeli o její ruku, jí se ale líbil odvážný a trochu divoký mladý Trčka. Rytíř býval na Veliši častým hostem. Buď přijel na svém rychlém koni, nebo přicházel tajnou podzemní chodbou, která vedla na Veliš z nedalekého Jičína.Schůzky dvou mladých lidí přerušila válka. Mladý rytíř se též zúčastnil velmi krvavé bitvy, která se strhla za Prahou. Když nastal zmatek, využil příležitosti a zmocnil se královského pokladu. S ním ujížděl do nejrychleji na hrad Veliš a tam jej ukryl v nejtajnějších hradních sklepeních. Král se ale brzy dozvěděl, kdo poklad odcizil a kde se nyní nachází. Zanedlouho byly v plném proudu přípravy k dobytí hradu, byla vypsána velká odměna na dopadení viníka.Královští zbrojnoši se přihnali k Veliši jako velká bouře. Narazili ale na mohutné opevnění a ti, kteří byli uvnitř hradu, byli připraveni na rozhodný odpor. Obranu hradu řídil sám mladý rytíř Trčka. Pobízel posádku ke statečnosti a nedbal ani na vlastní nebezpečí. Všechno hrdinství bylo ale marné. Stateční obránci nakonec podlehli prudkým útokem. Rytíř měl sotva čas rozloučit se se svou nevěstou a na poslední chvíli zachránit holý život útěkem do tajné chodby. Když zbrojnoši hrad dobyli, dali se do hledání pokladu a jeho lupiče. Nenašli ale nic. Král byl velice rozzloben neúspěchem tažení a prohlásil mladého Trčku za psance. Po něm ale nebylo ani slechu. Uprchl tajnou chodbou do Jičína a pak jakoby se po něm slehla zem. Teprve za nějaký čas se před branou Velišského hradu zastavil kůň bez jezdce. Daleko odtud, v lesích mezi Turnovem a Libercem našli dřevorubci mladého Trčku oběšeného.Královský poklad ale prý leží dosud kdesi pod zemí. Tvoří jej mimo jiné sochy jedenácti apoštol ze stříbra a socha Krista z ryzího zlata. Všechny poklady hlídá ohnivý pes, který nikomu nedovolí se ničeho z vzácného pokladu ani dotknout.
 
HonzaH
Známka k dostání bez problémů v hospůdce (penzionu) v obci BUKVICE (z Veliše po silnici směr Staré Hrady).
 
HOLAS + Peťa
Toto místo bychom skoro vůbec nepovažovali za zříceninu :-D 2 metry kamenné zídky a víc nic :-D Kopec dost zajímavý, ze začátku jsme ani nevěděli, kudy nahoru vylézt. Výhled do okolí byl pěkný.
 
Jableska
TZ
Známku jsem dostala bez problému po zavolání panu Sedláčkovi (telefon uveden na vývěsce)
 
JirkaK
Letos v srpnu jsem zde byl (středa) . Úřad byl zavřený. Škoda, že TZ neprodávají na poště, která je ve stejné budově. Známku jsem bohužel viděl jenom za sklem.Musel jsem si jí teda objednat.
 
Natálka J.
K dostání na OÚ Veliš v uřední dobu (PO). Jinak na nástěnce na budově OÚ jsou informace o 3 telefonních číslech, kam je možné zavolat mimo tuto dobu. A z Veliše je krásný výhled.
 
Zdena
Zkusila jsem štěstí včera dopoledne a podařilo se.Ochotná paní dojela domů pro klíč od MÚ a známku nám prodala i s hezkou pohlednicí.MÚ má otevřeno již pouze v PO 15.00-17.00.Pokud pojedete ve všední den,zkuste se zeptat na poště.Možná by bylo lepší ji prodávat tam.Z Veliše je nádherný rozhled,kopec je fakt dost zajímavý.
 
bublifuk
Teď
mají novou starostku, tak to bude možná lepší.
 
Vašek
Souhlas
Potvrzuji Petra, známka nedostupná, otevírací doba OÚ trapná.
 
Veliš
Pro paní starostku
Nic proti Vám, ale doufám, že si nemyslíte, že turisté si budou nechávat známky posílat od Vás. Prostě si koupí pohled a pošlou ho do Rýmařova...
 
Petr
Situace stejná, známka nedostupná. Pokud si myslíte že když přijdete v otevíracích hodinách OÚ tak máte smůlu(můj případ) na úřadě stejně nikdo nebude. Když zkusíte zavolat na uváděné číslo p. starostky ozve se Vám záznamník, takže opět nic. Zde musíte mít veliké štěstí abyste známku sehnali. Známka absolutně nedostupná.Snad by se mohlo pár známek nechat na poště (na prostější straně chodby). Otevírací hodiny nic moc, ale alespoň se na ně můžete spolehnout. Na OÚ ani když přijdete v otevírací hodiny prostě nemáte šanci. Takže si nechte známku poslat a do obce Veliš raději ani nezajíždějte. Ztráta času.
 
Ivana Jandová
Dostupnost známky ve Veliši
Omlouvám se Janě a Ríšovi za to, že nesehnali ve Veliši turistickou známku,ale bohužel se někdy stane, že
nejsem o víkendu ve Veliši. Jinak na tel.605 166 519 mě turisté seženou a jsem ochotna jim turistickou známku
na obecním úřadě vydat.Za dva měsíce prodeje máme prodaných 50 kusů turistických známek, což svěčí o
dostupnosti turistické známky ve Veliši. Turistické známky nebudeme zasílat, neboť nás těší, pokud náš kraj
turisté navštíví. Ivana Jandová starostka obce Veliš
 
Jana a Ríša
To je ale nápad.....
První jarní sluníčko nás v neděli odpoledne vylákalo na kola - tušili jsme sice, že na obecním úřadě asi nikdo
nebude, ale zase jsme si říkali, je to přeci blbost, třeba tam bude odkaz na starostu, ten nám známku prodá -
viz klíče a známka u "hodné babičky" v případě "zavření" např. na rozhledně Kopanina.
Ale kdepak!!!!! Veliš obec s nádherným kostelem, náhrobní kaplí rodiny Šlikovy, kde je uložena hlava
popraveného na Staroměstském náměstí Šlika a zajavý vrch Veliš s rozhledem stojí za to, ale známku tam sežene
asi jenom kouzelník!!!! Připravte si foťáky a obálky a rovnou milí sběrači počítejte s tím, že si o známku
budete psát. Otevírací hodiny na úřadě - po a st jen odpoledne!!!
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2779 Turistických známek
2671 Výročních TZ
277 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACE
Speciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2022 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek