Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 229 - Lipnice


Popis

Postupně opravovaný mohutný gotický hrad na skalnatém bradle nad stejnojmenným městečkem.

Mapa

Navštívil jsem Lipnice

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Hostinec a penzion U České Koruny (web)
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Hrad Lipnice - pokladna (web)
Toto místo prodává také turistickou známku
Bistro U Haška, Lipnice nad Sázavou 214
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
HRADY
Kraj/okres:
Vysočina/Havlíčkův Brod
Poloha:
49°36'50.62"N 15°24'47.31"E
Hodnocení:
2.956
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 229 - Lipnice
Obrázek č. 2, Turistické známky, No. 229 - Lipnice


13.08.2023 - dostupná bez problému
02.08.2023 - dostupná bez problému
18.06.2023 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Vladislav Dušek
Vladislav Dušek
TZ
TZ na hradě.U vchodu dostanete instrukce s plánkem a je jen na vás, jak dlouho se budete po hradě potloukat.V opravené věži je expozice kachlů a mnoho dobových fotografií okolí.Z ochozu věže je krásný výhled do širokého okolí. Před samotnou návštěvou hradu jsem si prošel stezku k Památníku odposlechu, kolečko má asi 7km a je to moc pěkná procházka, převážně lesem.
 
Ladislav Harbáček
Ladislav Harbáček
TZ
Hrad byl uzavřen i když měl mít otevřeno. Zakoupeno v bistru pod hradem.
 
Jitka Kočí
Jitka Kočí
místo
hrad je úžasný, procházka ke zlatým očím, uchu a ústům je moc pěkná a stojí rovněž za shlédnutí, škoda že nemá svoji známku. Jídlo jsme si dali také v hostinci U České koruny, jídlo je sice dražší, ale porce byly velké a jídlo bylo skvělé - česnečka a guláš s bramboráčky.
 
Petr Dolejš
Petr Dolejš
Krása
Krásný velký hrad se spoustou vyhlídek a hezky zachovalými místnostmi a velkým sklepením. Byl jsem nadšen, prohlídku určitě doporučuji, je samostatná (dostanete plánek), a můžete zde tedy courat jak dlouho chcete. Děti to také bavilo.
TZ na pokladně.
Jídlo jsme si dali v hostinci U České koruny, tam už jsme tak nadšení nebyli. Ceny jídel šílený, přitom kvalita a porce průměrná.
Dále jsme prošli krásnou stezku k památníkům odposlechu, které by si zasloužili určitě samostatnou známku.
 
Renata Wagnerová
Renata Wagnerová
229
vřele doporučuji - nádherný hrad
 
Matěj Bartoš
Matěj Bartoš
TZ
Moc pěkná zřícenina, známka zakoupena mimo otevírací dobu (ve středu) U české koruny.
 
Richard Špilka
Richard Špilka
Hrad
Mohutná a opravovaná "zřícenina", která zapůsobí svou monumentálností a nádhernou vyhlídkou z ochozu hradního paláce.
 
Pavla Veselá
Pavla Veselá
hrad
popis od wenzel sedí, je to krása. výborné že si každý může vše projít sám. každou celou hodinu je možné vyslechnout výklad pro zájemce. ve vnitřních prostorách různé výstavy. Výhledy do krajiny krásné, bylo hezké počasí. rozhodně stojí za návštěvu.
 
wenzel
Lipnice
Jeden z největších a nejkrásnějších českých hradů, to je Lipnice. Hrad viditelný ze všech možných míst v bližším i vzdálenějším okolí. Prohlídka hradu probíhá individuálně, v pravidelných intervalech se v místnosti vedle pokladny koná cca dvacetiminutová přednáška o historii hradu. Vnitřní prostory jsou rozsáhlé, některé procházejí rekonstrukcí. Škoda, že v době naší návštěvy byla uzavřena hlavní věž, která se opravuje. Ale přístupná je i druhá, menší věž, ze které je rovněž parádní výhled na celý hrad i obec. Pokud chcete projít každé zákoutí a chvíli se pokochat, počítejte se dvěma hodnami času. Pod hradem je krásný kostel, za návštěvu stojí i místní hřbitov, kde je hrob Jaroslava Haška, od nějž je asi nejpěknější výhled na hrad. Doporučit mohu restauraci U České koruny, kde pokud budete mít štěstí, vás obslouží pravnuk Jaroslava Haška. V této tehdy hospodě vznikal Švejk... Škoda, že ostatní restaurační zařízení na náměstí zejí prázdnotou a evidentně již nejsou v provozu a hyzdí obec :-(
 
Broskvoň Obecný
Broskvoň Obecný
Lipnice nad Sázavou
Během našeho dvoudenního putování po Vysočině jednoznačně nejhezčí navštívené místo. Známka koupena v bistru u Haška, k dostání je ale i přímo na pokladně hradu. Hrad, který je dominantou malebné stejnojmenné obce je jedním z těch nejkrásnějších našich hradu a to hlavně díky značně zachovalým interiérům. Prohlídka hradu je samostatná a můžete zde strávit klidně celý den. My jsme zde strávili skoro dvě hodiny. Procházíte si vesměs všechny místnosti, které jdou. Nádherná kaple, vyhlídkové ochozy z nichž jsou luxusní výhledy na hradní areál, městečko a blízké okolí, krásně zachovalé místnosti plné architektonických detailů. Z návštěvy hradu jsme byli opravdu nadšení. Po prohlídce hradu doporučuji procházku po obci, obzvláště pak zbytky Bílé věže, která byla předsunutým opevněním hradu, místní hřbitov ze kterého je nádherný výhled na celý hrad a poté stezku k Národnímu památníku odposlechu. Jedná se o vytesané reliéfy představující obří ucho, ústa a oči v zatopených lomech nedaleko Lipnice. Místo, které si rozhodně zaslouží svoji vlastní známku. K jednotlivým reliéfům je nenáročná procházka lesem kolem rybníků.
 
Lenka Richtrová
Lenka Richtrová
:-)
TZ zakoupena v občerstvení U Haška. Super výlet na hrad a po okolí Lipnice.
 
Standa
Dostupnost
Včera U České Koruny známky "ještě neměli", doporučili ale bistro naproti Haškovu domku a tam známku měli.
 
Roman Šťastný
Roman Šťastný
...
známku mají jak na hradě ,tak v občerstvení U Haška vedle rodného domu, tak i v restauraci U České koruny která je trošku dražší ale kvalita tam je. Jinak psát něco o tomto místě asi zbytečné ,hrad , Hašek ,památník odposlechu, míst k navštívení dost
 
Eva Kunešová
Eva Kunešová
TZ
TZ zakoupena v rámci oběda U České Koruny u nepříjemné servírky.
 
Helena Lhotková
Helena Lhotková
TZ
Haškova Lipnice co víc říct vystihuje vše
 
Bohumil Freisleben
Bohumil Freisleben
Doporučuji
Známka v pohodě zakoupená na pokladně hradu. Hrad prošel další řadou rekonstrukcí, takže se od mé poslední návštěvy dosti proměnil. Co je trochu na škodu, tak změna průvodcovství. Dnes si hrad v podstatě prochází sami, dříve byl v jednotlivých částech výklad od průvodce. Známou restauraci U České koruny, ačkoliv trochu dražší, mohu jen doporučit. Mimochodem, vlastní ji pravnuk Jaroslava Haška.
 
tom
wiking
Znamek v pohode dost.Pozor restarace U koruny česke děs predraženy kýč.Dale Dolni město děs hospod 3 ale otviraj v 19.00 hod. takže žizen.
 
magipriba
LIPNICE n. S.
Za přiměřených 70,- se návštěvníkovi dostane zhruba patnáctiminutového výkladu o historii hradu, a poté si podle plánku individuálně hrad prochází. Z hlavní věže je fantastický výhled do kraje. V případě dobré viditelnosti třeba až na Krkonoše. Známku a spoustu dalších suvanýrů mají na pokladně. Super místo !
 
Jiří Kunášek
Jiří Kunášek
Doporučuji
Samotný hrad pomalu vzkvétat pod očima, můžu jen doporučit. Stejně tak stezku po zatopených lomech.
 
Martin
Starý motiv je dostupný U České Koruny, nový bez problémů na hradě, sice bylo z důvodů natáčení zavřeno, nicméně ový motiv byl vidět za výlohou :-) alespoň je to motivace na další návštěvu. Jinak doporučuji zatopené lomy a vytesané sochy Ucho, Ústa a Oči, moc působivé :-)
 
michlajz
Lipnice je opravdu pěkná zřícenina, na kterou si myslím hodina nestačí. Moc se nám tam líbilo. TZ známka dostupná v poho na pokladně s novým motivem!!! starý motiv bohužel už neměli.
 
Majka
Hrad je krásným místem. Vybrali jsme krásné počasí a proto jsme si vzali i dalekohled a pohled byl úžasný. Na hradě jsme strávili dvě hodinky a rozhodně to stálo za to, i když je fakt, že jsou zde k vidění jen pohledy do okolí a v hradě jen pár holích stěn, ale jinak jsem byla nadšená
 
Chodec
Móóóc pěkné místo....
 
2mig1
vcelku rozsáhlý hradní komplex, který uspokojí všechny fandy prozkoumávání polorozpadlých památek... hrad si procházíte sami, takže si ho můžete procházet dle svého tempa a nálady a v klidu si vychutnáte všechny výhledy do kraje... pokud budete mít zájem o výklad z historie hradu, tuším, že jendou za hodinu se ozve zvonec a vy můžete následovat průvodkyni do jedné z místností zachovalé části hradu, kde vám bude výklad poskytnut... na lipnici jsme byl několikrát a pokaždé hlavně kvůli sklepním prostorům, který jsou úžasný a atmosféra středověku je zde neopakovatelné, doporučuju!!!!
 
ben06
Pozor na cestu !!!!!!!!
Protože je zavřená silnice od Humpolce a značení je mizerné, kufrovali jsme po širokém okolí a málem to vzdali ale úsilí bylo korunováno údivem na krásným panorámatem hradu, prohlídka bez průvodce se základním výkladem u vstupu, rozlehlá zřícenina udržovaná. Parkujte přímo pod hradem. Stojí za návštěvu !!!
 
michal jakouš
to se nedá popsat to se musí vydět-super.známka zakoupena na hradě.vstup dospělí 70 kč,děti do 6 let nic.parking pod hradem zdarma-neparkujte na náměstí.doporučuji návštěvu tří kamenolomů s vytesanými oči ,uši,usty,pěšky asi 2km od hradu,
 
Libor
12.06.2010 - hrad (mohutná zřícenina) je parádní, nevím, co bych dodal :-)) (TZ v pokladně bez problémů), samostatní individuální prohlídka - 1 hodinka nám stačila jen taktak - pod hradem památník J. Haška, v blízkých zatopených lomech (lůmcích) ucho, ústa ... a oči (bohužel, na oči už nám čas nezby)
 
Gabriela
Návštěva 23.8.2008
Hrad je pekný (ako čiastočné zreštaurovaná zrúcanina) a ešte krajší výhľad. TZ som zakúpila bez problémov a tak isto mám pohľad a razítko a to všetko priamo v pokladni hradu. Doporučujem návštevu keď je pekné a slnečné počasie.
 
Miloš
Kráný hrad a ještě hezčí výhled do krajiny vřele doporučiji
 
bublifuk
A-Z Drobné zboží?
Nebylo by lepší napsat obchod vedle OÚ? Dnes tam byla firma J+P Drobné zboží.
 
Martina
škoda
22.8. jsem zavítala na Lipnici a hradem jsem byla uchvácena až do chvíle, kdy mi řekli, že po hradu nesmí chodit psi. Díky tomuto nepochopitelnému zákazu (byla jsem se psem na Kokoříně, Housce, Střekově a dokonce i v Sázavském kláštěře) jsem si prohlídku moc neužila - jen mě moje štěně vidělo jít kolem, mohlo se zbláznit.
 
golfoxovox
Pěkný hrad, prohlídka samostatná s možným výkladem k historii každou hodinu (9:30, 10:30 atd.)
 
Mirek
Lipnice nad Sázavou
Při cestě Posázavím jsme zavítali i do Lipnice nad Sázavou. Krásné město, nádherný hrad. Turistickou známku jsme sehnali bez problémů na náměstí v prodejně Drobného zboží. Mají zde nové turistické razítko a velký výběr pohlednic, odznaky na hole. Také jsme zakoupili krásné suvenýry s motivem Lipnice a v teplém počasí jsme tam také zakoupili mražené kornouty a nanuky. A někdy se zase pojedem do Lipnice podívat.
 
Pavel Černý
Oproti minulé návštěvě v roce 2002 je přístupný téměř celý hradní areál. Sice bez průvodce (lze za příplatek 10 Kč pro skupiny 5 a více), ale i tak to stojí za to. Fotit a natáčet lze zdarma dle libosti. Je opravený i kostel přímo pod hradem, snad jediná vada na kráse byla rekonstrukce náměstí, tudíž ztížený přístup k hradu.
 
Zdenda
Za velké + považuji, že jsem mohl fotit podle libosti! Sice jsme měli prohlídku bez průvodce ale na začátku nám slečna ze zprávy hradu pověděla něco o historii této památky. Zvlášť nádhernej je výhled do kraje, a pokud už sem pojedete nezapomeňte navštívit Haškovo muzeum.
 
Peptullix
V penzionu bylo sice zavřeno, ale ochotná slečna mi známku prodala.Byl jsem zde na svátku keltské kultury
Beltine. Byla kosa, ale bylo to fajn.
 
vysočina
Poděkování do penzionu U České koruny a kastelánu za prohlídku hradu z 24.10.PS - 30.10. zazimování
hradu s překvapením
 
VERČA
DOPORUČUJU ZJISTIT SI NA INTERNETU, KDY JE NĚJAKÉ PŘEDSTAVENÍ NA LIPNICI. VYBRANÝ DEN PŘIJET DO KEJŽLICE, A
UDĚLAT SI PŘÍJEMNOU PROCHÁZKU NA LIPNICI. DOPORUČUJI SHLÉDNOUT NOČNÍ DOBÝVÁNÍ HRADU LIPNICE. ¨LIPNICE JE VELMI
ZAJÍMAVÉ MÍSTO.
 
Jana
Návštěvní doba: DUBEN, ŘÍJEN (soboty, neděle a svátky) 9 - 16 hod. KVĚTEN, ČERVEN, ZÁŘÍ (denně
kromě pondělí) 9 - 16 hod. ČERVENEC, SRPEN (denně kromě pondělí) 9 - 18 hod. Začátky
prohlídek vždy v celou hodinu.
 
vodnice
V Hostinci U České koruny TZ-ku měli a mají jich dost.Výborně tam vaří a jsou tam bezva lidičky.
 
granule
Posázaví
Při cestě Posázavím jsme zavítali i do Lipnice nad Sázavou. Krásné město, nádherný hrad, ale bohužel jsme
přijeli až v 16.15 a už bylo zavřeno. Jinak Haškova Lipnice stojí za vidění. Pohled jsme sehnali v hostinci
"U České koruny", kde byli příjemní, ochotní a měli zde dobrou kuchyni a výborné pivo. Máme tedy
pohled s razítkem a možná se někdy pojedeme do lipnice podívat znovu.
 
Ivo Šafus
Hmm, když se člověk přijede podívat a až na místě zjistí, že od září je otevřeno jen o sobotách a nedělích,
docela síla. A yvsvětlujte to stejně postiženým ruským turistům. A náhradní prodej nikde jinde... Škoda,
přeškoda
 
Luboš turista
Velice ochotný pan kastelán,příjemně jsme si popovídali.Jediná chyba nedostatek turistických suvenýrů jako
jsou třeba štítky na hole apod.
 
Brauny
Na prohlídku jděte raději ve více lidech, protože prohlídka je jen každou hodinu a provádějí až od 5-ti lidí.
My jsme měli štěstí a měli jsme prohlídku ve dvou. Pro novou průvodkyni to bylo 1. provázení.
 
Roka
Průvodce(místní člověk) nemá chybu, na své si přijdou hlavně malí kluci (ale i velký kluci), protože vzít do
ruky meč či jinou starobylou zbraň se jen tak někomu nepoštěstí.. Vstup jen v celou hodinu!! TZ bez problémů
 
Petr Novák
nezapomente na hospodu.
Jasně,, všecko souhlasí, navíc má Lipnice naprosto dokonalou polohu,,a v hospodě..ted si nevybavuju jmeno, ale
sedával tam Hašek měli skvělý vepřo knedlo..muj dvouletý synek se ho napráskal..doufám že moje vychova nikomu
nevadí...lNe vážně,, tohle místo za navštěvu stojí, i když doprava sem nic moc,,vpodstatě autem,, muj připad,,
nebo autobusem z havlíčkova brodu, ale dost nepravidelně,,Petr
 
Marcela
Známek na hradě měli dost, dali vybrat, ochotný prodavač, razítko mají, ale hodně letité.Prohlídky jsou
pouze každou celou hodinu vzhledem k nedostatku průvodců - 9, 10, 11, 13, 14, 15 h.Slečna průvodkyně byla
velmi ochotná (v sobotu odpoledne udělali vzhledem k velkému množství lidí dvě rozdělené prohlídky - pro
dospěláky a pak pro skupinu dětí z tábora ke kterým se přidali další dospěláci s menšími dětmi, pro ně
přizpůsobili výklad - děkujeme).Vstupné 40/20 Kč.
 
alena
Hrad Lipnice vypadá opravdu impozantně, škoda, že jsme přišli až po čtvrté hodině. Jak na hradě, tak v muzeu
Jaroslava Haška mají totiž otevřeno pouze do 16 hodin. Což si myslím, že je v červnu o víkendu dost málo. Na
známku jsme se ptali v kiosku pod hradem a bylo nám sděleno, že na hradě už ji stejně neměli. Nebylo by možno
prodávat ji i v kiosku, kde mají delší provozní dobu? Myslím, že by měli zájem.
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2936 Turistických známek
2925 Výročních TZ
291 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Kudyznudy.cz – nejlepší začátek výletu

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek