Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 1093 - Lukov


Popis

Dobře zachované torzo rozsáhlého gotického hradu na úpatí Hostýnských vrchů, severovýchodně od Zlína.

Mapa

Navštívil jsem Lukov

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku
Hrad Lukov (web)
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
HRADY
Kraj/okres:
Zlínský kraj/Zlín
Poloha:
49°18'11"N 17°44'26"E
Hodnocení:
2.866
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 1093 - Lukov
Obrázek č. 2, Turistické známky, No. 1093 - Lukov


19.05.2024 - dostupná bez problému
30.07.2023 - dostupná bez problému
04.07.2023 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Stanislav Staněk
Stanislav Staněk
TZ
Pěkný hrad, co stojí za návštěvu. TZ u pokladny za 40 Kč, vstupné 70 Kč.
 
wenzel
Lukov
Jedna z nejhezčích českých zřícenin, které jsem navštívil. Hrad je rozsáhlý a členitý, upravený, je zde několik skalek a záhonků s kytičkami. Celý hrad právě prochází stavebními úpravami, dělníci zrovna opravovali zdi v zadní části zříceniny. Hezká je i expozice v krytých prostorách hradu. Po vystoupání na nejvyšší místo zříceniny se naskýtá krásný pohled do okolí, spatřít múžete např. Kroměříž, Zlín nebo hrad Buchlov. TZ a razítko mají na pokladně. Pokud je pokladna uzavřena, vstoupit lze přes samoobslužnou kasičku, která je umístěna v průjezdu za přístupovým mostem. Hned vedle hradu je malá rozhledna a stánky s občerstvením, WC a mnoho laviček, nekteré s krytým posezením. Cesta na hrad trvá z parkoviště v Lukově cca 20 minut, přijít lze také druhou, delší, trasou. Nejvíce mě však zaujala parkovací místa pro koně za jednou zdí před hradem :-) Na Lukově se nám moc líbilo a rádi se sem ještě někdy podíváme.
 
Alena Kosťunová
Alena Kosťunová
TZ
Známka zakoupena na pokladně hradu.Moc pěkné místo i okolí.
 
Lukáš Čecháček
Lukáš Čecháček
TZ
Pořízeno v pohodě na pokladně hradu. Z vyhlídky nádherný výhled do údolí v předhůří Beskyd. Jen ten výšlap od parkoviště dá vcelku zabrat.
 
Adam Křenek
Adam Křenek
Známka
Známka bez problémů pořízena na obecním ůřadě v Lukově u paní úřednice. K 1 březnu mají ještě tři kusy.
Obecní úřad je sloučený s mateřskou školou a nachází se ve středu obce.
 
Tomáš Kašík
Tomáš Kašík
Hrad na kole
Pozor na konečný kopec z vesnice na hrad, na kole je opravdu náročný. Dneska jsem měl co dělat, abych to vyjel :-) jinak to ale za tu dřinu stálo
 
Michaela Veselá
Michaela Veselá
Zřícenina vzkvétá
Na hradě v pokladně známek dost. Samostatná prohlídka, ve vybrané časy ( v mem případě 12.30) moznost vstoupit s průvodkyni do expozice věnované cesko- uherske válce se zajímavé pojatým zvukovým doprovodem. Misto jsem navštívila znovu po 6 letech a změn je dost!
 
Ivana Hrazdirová
Ivana Hrazdirová
TZ
Známka zakoupena bez problému v pokladně hradu. I když se blíží konec sezóny, známek dostatek.
 
Tomáš Parák
Tomáš Parák
Lukov
Známka zakoupena v pokladně hradu.
 
František Trnovec
František Trnovec
tz
Turistickych znamok dostatok,krasna zrucanina hradu,kazdu celu hodinu vyklad v pivnici hradu
 
Bohuslav Navrátil
Bohuslav Navrátil
Lukov
Je to hezký hrad.
 
Igor
koupili jsme v patek ve 13 hod. na obecním úřadě a i putovní známku. Paní byla moc ochotná! Hrad je skvělý a stojí za návštěvu!
 
K8
Tak my v sobotu, kdy pršelo, tak jsme na hradě nikoho nezastihli a tak jsme tam nesehnali - ani TZ ani putovní známku. A když jsme volali na telefon na hradě uvedený jako kontak, pro případ, že tam nikdo není, a chtěli bychom si domluvit zaslání nějakých suvenýrů, tak pán se s námi dlouho nebavil a hovor rychle skončil s tím, že je na Slovensku.Takže my tedy nemáme za co děkovat.
 
Mišel
V sobotu jsme navštívili hrad Lukov i když pršelo jak z konve,celý jsme ho prošli a při odchodu jsme získali TZ i PTZ bez problémů i když už se blíží konec sezóny.Moc děkujeme!!!!!!!!!
 
vláďa
Známek na hradě dostatek vč. putovní. Za projití stojí nejen hrad samotný, ale i naučná stezka v jeho nejbližším okolí věnovaná vnějšímu opevnění hradu. V dobách největší slávy to byl neskutečně velký areál.
 
Jana B.
Pro hrad Lukov:Jak už jsem psala, jsme z daleka a neznáme to tam. Ale snažili jsme dojet dolů do vesnice, jak vy píšete a ani tam jsem se nedostali. Odtamtud bychom samozřejmě šli pěšky, to není problém, rozhodně nepatříme mezi turisty, kteří jezdí úplně až k památkám. A o tom, že jste tam byli i po skončení provozní doby jsme nemohli vědět....
 
Hrad Lukov
Co je velmi nefér?
Pro Janu B.:Hrad Lukov byl i v době konání Barum rally (největší rallye závod v ČR) otevřen. Uznáváme, že pořadatelé motozávodu přístup k hradu komplikovali. Ale stačilo nechat auto dole ve vesnici a jít nahoru pěšky. Navíc jsme ten den měli brigádu a na hradě byli i po skončení provozní doby ...
 
Jana B.
Jsme z Děčína a 1.9. jsme chtěli toto místo navštívit. Ale jeli jsme zbytečně, v okolí probíhali nějaké rally závody. Takže byly všechny cesty k hradu určité hodiny uzavřeny a pak už na hradě nebyli. Přijde mi od vedení hradu velmi nefér, že o závodech neměli alespoň zmínku na svých webových stránkách.
 
Jana Rohlínková
Vřele doporučujeme
Pro známku jsme se zastavili při návratu z dovolené v Beskydech. Byli jsme velmi mile překvapeni - paní s pánem v pokladně se nám velmi ochotně věnovali, doprovodné texty k prohlídce jsou velmi zdařilé. U dětí sklidila největší úspěch "Bitva o dobytí hradu Lukova" ve sklepení hradu. Nadšení celého sdružení pro obnovu hradu je patrné na všech místech.Děkujeme a doporučujeme.
 
Jaroslav
Moc fajn, počasí akorát, nová cesta od parkoviště k hradu. Otevřeno, TZ+PZ bez problému, také moc pěkná razítka. Příjemná paní s pánem v pokladně, dokázali poradit a popovídat o akcích na hradě. Není, co vytknout, snad jen, že by to chtělo více parkovacích míst na parkovišti. Mám radost z toho, že ač bylo odpoledne v sobotu, tak lidé stále chodili nahoru i dolů-že by to bylo tou Putovní známkou, nebo tou novou cestou?
 
Havel
Dne 7.7.2012 Známka bezproblému zakoupena na zřícenině hradu Lukov plus putovní známka. O hrad se zřejmě stará parta nadšenců a jde vidět, že je to musí bavit. Od parkoviště je to odhadem něco přes kilometr samozřejmě do kopce
 
Standa, Pavel, Bil
Hrad Lukov
Dne 9.6. jsme navštívili v odpoledních hodinách hrad Lukov z důvodu obstarání putovní známky. Hrad byl volně přístupný, pokladna uzavřená. Zavolali jsme na telefoní číslo uvedené na pokladně a kontaktovali správce hradu. Velmi ochotně nám známky dopravil na parkoviště před hradem a taktéž dodatečně zaslal pohlednice hradu s razítkem hradní společnosti. Putovní známka tedy dostupná za každého počasí.Správce hradu tímto chválíme a doporučujeme stejný postup všem návštěvníkům.
 
Honza Pásler
Zcela bez problémů na obecním úřadě. Ochotná úřednice prodala i mimo otevírací hodiny.
 
Hrad Lukov
Vysvětlení ke kritice p. Matějky
V sobotu 9.6. 2012 lilo jako z konce, proto zůstala pokladna zavřená. Zájemci, kteří přesto přišli mají možnost nás kontaktovat telefonicky či emailem. Rádi jim po dohodě TZ + VTZ zašleme (i další suvenýry z naší nabídky). Takto jsme zásilku minulý týden poslali i p. Matějkovi do Karlových Varů (třeba to tady také potvrdí)
 
jerry720
Lukov.
Návštěva v sobotu 23. 06. 2012. Nádherná a rozhlehlá zřícenina královského hradu, o který se stará parta nadšenců. Na každém kroku je vidět, co práce a úsilí je stojí záchrana a údržba této krásy. K hradu je to od parkoviště asi 1200 metrů po významově značené lesní cestě, cesta ku hradu stále stoupá, ale za 15-20 minut se to dá v pohodě zvládnout. Zpáteční cestu doporučuji po zeleně značené turistické značce, která vede přes skalní útvar Králky. Moc hezké, kousek pod tímto útvarem se otevírá pěkný výhled na obec Lukov. TZ, včetně PTZ, jsem bez problémů sehnal v pokladně hradu. Vstupné do hradu je pro dospěláka 30 kaček.
 
Roman Matějka
Na hradě Lukov jsem byl sobotu 9.6.2012 a ač mají mít v sobotu a neděli otevřeno od 10 hod. do 17 hod.,tak když jsem přišel v 10:30 hod.,pokladna byla zavřená.Neměli zde ani napsáno proč mají zavřeno.Odcházel jsem v 10:45 hod.,naštvaný protože jsem sem jel přes celou republiku pro putovní známku a odcházel s nepořízenou.Nevím proč si berou takovéto věci na prodej ,když nedokážou ani dodržet otvírací dobu.Ani když jsem volal na mobil uvedený na pokladně-odpovědný vedoucí občanského sdružení,tak mi to nikdo nevzal.
 
Tally
Hrad Lukov jsme navštívili v neděli 27.5.2012. Autem jsme se dostali až na parkoviště na konci obce Lukov a dále po červené zn. cca 20 min. procházka do kopce a lesem, ale stálo to zato. Dětem se na hradě nejvíce zalíbí různé průlezy, schodiště a můstky. A určitě si nenechte ujít prohlídku expozice. Nazpátek se vydejte po zelené zn. přes Králky, je opravdu na co koukat :-)TZ (i putovních) dostatek u příjemné paní v pokladně.
 
Kanar.21
známek normálních i putovních dostatek, kdo chce vidět i expozici, která je v ceně vstupného (30kč na osobu) tak si raději zavolejte v kolik hodin jsou prohlídky, v neděli byli ve 14 hod a pak až 15:30, my už ji viděli min. rok takže jsme hodinu nečekali, ale jinak by nás to mrzelo ta expozice je opravdu zajímavá...
 
Roman
velikonoce
zřícenina hradu určitě stojí za návštěvu. to samé si na velikonoce řekla spousta turistů, které jsme tam potkali. známek dostatek. vstupné i známka za 30.- lovu zdar....
 
apple123
Dnes, v drobném sněžení dobyta zřícenina hradu Lukov. Autem pod hrad, pak cca 20-25 minut chůze do mírného kopce ;-) K TZ No. 1093 skvělá odměna - putovní TZ, kvůli které jsme hlavně tuto zříceninu navštívili. Vstupné na hrad 30 Kč, a prodávající říkala, že jak má Lukov putovní, tak je hned No. 1. Asi se jim letos hodně zvýší návětěvnost. I přes nepříznivé počasí bylo celkem dost lidí na hradě i po cestě.
 
pavka66
Hrad zajímavý,známka v pohodě(za30),vstupné 30.Nikdo tam zrovna nebyl,takže příjemné ticho a klídek.....
 
pavka66
Hrad zajímavý,známka v pohodě(za30),vstupné 30.Nikdo tam zrovna nebyl,takže příjemné ticho a klídek.....
 
Hrad Lukov
Známka mimo sezónu
Známku jsme schopni prodat i mimo návštěvní hodiny. Pokud zrovna nebudeme na hradě, můžete se ohlásit přostřednictvím emailu: sphl@atlas.cz. Rádi se domluvíme, kde si ji můžete vyzvednout (na rozdíl od úředníků na úřadě)
 
ziki
Ta známka by se opravdu měla přesunout z Oú někam jinam. Velmi vytížené úředníky Oú v Lukově zřejmě velmi zatěžuje a vyrušuje, když k nim jednou za čas přijde nějaký turista koupit mimo sezónu známku Lukova ;-). Jinak hrad Lukov mimo sezónu zavřený není (aspoň když jsem tam v únoru byl, tak zavřený nebyl). Jen to je bez průvodce, vstupného (pokladna je zavřená) a bez známky.
 
apple123
V pátek 18.3. stejná situace, na OU známka není. Bylo by vhodné ji dát někde jinde, hrad je mimo sezónu zavřený, a když už člověk do Lukova dojede, chtěl by svoji malou kulatou odměnu ;-)
 
ziki
Dnes jsem se uz podruhe stavoval na OU koupit znamku. Znamku nejen ze nemaji, ale uz ani pry mit nebudou! Byl jsem jen odkazan na hrad, ale jelikoz jeste neni sezona, tak smula :-/.
 
Jojdak
Hrad byl opravdu moc pěkný, rozhlehlý , doporučuji všem .
 
koutnej
Hrad mohu jen doporučit. Spolek Brontosaurus dělá co může. Byl jsem se a hradě podívat po dlouhé době (asi 10 let) a od té doby se toho hodně změnilo - samozřejmě k lepšímu. Známka je dostupná bez problémů (za 25 Kč) a vstupné pro studenty za 20 Kč.
 
Tatík
Otevírací doba a vstupné (viz níže) platí i letos. Turistické známky i pohledy včetně krásného leteckého měli v pokladně, podle skvělé mapky jsme zříceninu prolezli celou včetně sklepů a horní vyhlídky. Ve vstupní věži (v 1. patře) už je výstava o valašských rebeliích a táboření Švédů na hradě za třicetileté války i torza z vykopávek. Ovšem naučná stezka je rozježděné bahno od náklaďáků, sice jsme dobrodili ke skalnímu útvaru Králky, ale pak jsem ujel asi 10 metrů cesty vleže a bylo po chuti hledat hlásku Svatojánku. Příště tedy jen za sucha-z konce Lukova (tam je možnost nechat auto) po červené turistické značce jsou to necelé 2 kolimetry nahoru.
 
Milda
19.06.2008 Hrad stojí za návštěvu. I když nahoře mají jen teplé pivo (lahvové). TZ měli poslední dvě.
 
Libor
Ahoj 7 června jsme dělali zájezd pro mladé zaječce ze 2 Havířovských škol do zoo Lešná.Zoo byla pěkná a na cestě spět se stavili na hrad Lukov.Fakt něco úžasného rozsáhlý areál a pěkně opravené mostky..Ochota dívek u brány super .shrnuto věči zážitek si děti i já odváželi z hradu než ze zoo.jen lito že nám čas nedovolil jit na vyhlídku.Takže se sem ještě jednou vrátíme a to rádi.Známka k dostání bez problému.
 
Aleš
Dnešní trasu jsem zvolil z Rusavy na hrad Lukov(pěšky).Známka bez problému v pokladně+razítko do vandrbuchu.
 
Jirka
Hrad - jako rozhledna.
Ahoj lidi,na hrad je to nejblíž z Lukova,pak lesní širokou cestou asi 1 km do kopce (jak jinak...) a pak na vás mezi stromy vykoukne...hrad,tedy to co z něj zbylo..Zajímavý je most,přes který se do hradu dostanete,a ještě krásnější je výhled do krajiny - buď z hradu nebo z věže,která je pár metrů vedle hradu...jinak tady toho moc nenajdete,ale milovníci přírody si přijdou na své.Jen tu známku zrovna 19.7.2007 odpoledne už neměli a to jsme na hradě byli jako turisté úplně sami......
 
Kamiluška
Hrad určitě stojí za návštěvu, je to rozlehlý komplex. Navíc je v okolí spousta skal a skalek, na které si můžete vylézt a koukat do kraje...
 
Kamiluška
Hrad určitě stojí za návštěvu, je to rozlehlý komplex. Navíc je v okolí spousta skal a skalek, na které si můžete vylézt a koukat do kraje...
 
Pavel.S
Dne 11.11. známka získána na hradě Lukově, kde se v předhradí prováděl úklida zřejmě správce hradu mi na požádání došel pro známku do hradní věže. Jinakměl jsem možnost za dobrovolné vstupné do pokladničky u hradního mostu prohlédnout si celou hradní zřízenicenu a moc se mi líbila. Ještě předtím dole v obci Lukov jsem navštívil kiosek s občerstvením v budově proti Domovu důchodců, kde jsem si mohl dát kafe a něco k tomu a získal i pohlednici hradu. Majitel pan König TZ neměl, ale mluvil o tom, že by měl zájem zájem je prodávat a protože má otevřeno i o víkendech, je to ideální místo při putování turistů, tak snad se domluví s OÚ nebo s Rýmařovem.
 
Kocour
Než napíšu něco jiného, zmíním se o tom, že známka je již (alespoň na hradě) k dostání za všeobecnou cenu 25 Kč. Chyba byla napravena a snad jim to i odpustíme.Co se týče hradu jako takového, jedná se o zříceninu kdysi velmi významného hradu ze 13. století, který dokonce figuroval na prvním místě seznamu moravských držav Karla IV. Bohužel, za třicetileté války byl notně poničen Švédy a na konci osmnáctého století opuštěn, což vedlo k téměř kompletnému rozkradení objektu na stavební materiál (Hradní ulice údajně nese název nejen podle toho, že vede k hradu, ale také proto, že všechny domy mají základy z hradních kamenů :) Teprve poslední desetiletí přinesla vznik Spolku přátel hradu Lukova a snahy o záchranu této cenné památky.Lukov má naneštěstí asi dvě velké smůly. Ta první je, že se o něm moc neví. Spousta lidí, se kterými jsem na hrad zavítal, ho považovala za bezvýznamnou hromádku šutýrků někde na Moravě a teprve osobně se přesvědčili, že je tomu přesně naopak. Do vsi Lukov se dostanete pohodlně autobusem ze Zlína (či po turistické červené, je to asi 13,5 km - vyzkoušeno a doporučeno) či z Holešova. Nachází se jen tři kilometry od ZOO Lešná. K vlastnímu hradu je to po červené ještě asi dva kilometry, v okolí rozhodně stojí za vidění ještě přírodní útvar Králky, kam se od hradu dostanete po zelené. Druhá smůla je elektřina a voda. Hrad by určitě mohl nabídnout mnohem víc - jak po stránce poznávání, tak co se týče zázemí, kdyby těmito vlastnostmi disponoval - například špatně vychlazené pivo, jak zmiňoval Oggy. Vést elektřinu nebo vodu ze vsi ale přijde asi na milion a půl a Spolek bohužel nemá k dispozici tak vysoké částky. To ale na kráse hradu rozhodně nic nemění, pokud nejste vyloženě závislí na civilizaci.Hradní hláska (ve skutečnosti hlídková věž Svatojánka) je skutečně špatně přístupná, přestože je jako taková zrekonstruována. Spolek se v současnosti věnuje znovuvyzdívání jižní hradby a přístupová cesta na Svatojánku je až záležitostí let příštích.Když vidím ty předchozí příspěvky, zmíním se ještě o Brontosaurech. Základní článek Brontosaura Klub přátel Lukova spolupracuje se Spolkem na záchraně hradu už od samého začatku. Jezdí na hrad dobrovolně, nejen proto, aby zase někde něco stálo a chodili tam turisti, ale protože mají k tomu místu i velmi osobní vztah. I díky nim se dá říci, že na Lukově je každý rok něco nového. Bohužel se najdou i tací, kteří jsou schopni jim vynadat, že někde nechali ležet rukavice, či že zamkli věž, kde mají všechny své cennější věci (od podzimu se ve věži má konat výstava věnovaná historii valašských povstání, takže se tam určitě podíváte - přes prázdniny to bohužel nejde. Ono by bylo lepší, kdyby se věž nemusela zamykat vůbec, jenže když se Brontíkům ztrácejí ze stanu věci - lidé jsou zkrátka různí). Řeknu to takhle: jeďte se na Lukov podívat, uvidíte, zda na vás hrad a oddanost lidí na něm pracujících dýchnou stejně jako na mě.Příležitost k tomu máte o prázdninách každý den 10-18, v květnu, červnu, září a říjnu pak 10-17. Vstupné je dvacet chechtos, za třicet dostanete naučnou stezku, která vás provede po celém hradě - doporučuji. Pokud by vás zajímala detailnější historie hradu, plány do budoucna či jste chtěli nějak pomoci Spolku, odkazuji vás na stránky SPHL: sphl.wz.cz a Brontosaura: lukov.brontosaurus.czLukovu zdar!
 
OGGY
Pokud se vydáte jakoukoliv cestou, kterých je v okolí spousta, čeká Vás pěkná rodinná vycházka v místních lesích. Na hradě, který je celkem logicky cílem, budete mírně zklamáni, jelikož se dočkáte špatně vychlazeného lahvového piva a minerálky v půllitrové plastové láhvi. 100 metrů od hradu je rozhledna (nejspíš hradní hláska), ovšem cesta je zarostlá kopřivami. Snad to uvedou na sezonu do pořádku.
 
alex
návštěva Lukova
Krásná vycházkapodzimní přírodou,vstup 20 s pohledem a 30 s mapou,ale známka je taky za 30.-:-(((
 
Lenka
Když jsme přišli na hrad nikdo tam nebyl "v pokladně" - asi kolem jedenácté dorazila nějaká slečna
a hoch. Turistickou známku nám prodali za 30 Kč. Ptali jsme se, že má být přece za 25 Kč, ale oni to tak prý
prodávají a jen se culila....
 
Cinca
Hrad v péči Přátel hradu Lukova a Brontosaurů.Otevřeno od 10.00hod.MY jsme dorazili asi v 10.15,po celém
areálu se váleli Brontosauři,spacáky,tu špinavé ponožky,támhle nějaké škrpály."Na věž nesmíte (jediná
opravená budova) ta je soukromá,máme tam věci,zavřete to,ať tam nikdo nechodí".Areál zarostlý vysokou
travou a kopřivami.Abych jen nehanil,je vidět,že se tu snaží dát to trochu dohromady,ale náš dojem byl NIC
MOC.-(((
 
Mikala Jaromír
nedostupná
Dnes v hotelu Tusculum opět nevěděli o co jde.
 
Standa Dolníček
Pěkný ikdyž mokrý výlet
Počasí nás neodradilo a celá rodina jsme vyrazili. Bezproblému jsme našli jak cestu, tak i samotný hrad. Je to
skutečně působivé, když se mezi stromy objeví pilíře mohutného mostu a jeho vstupní věž.Ikdyž se nám
podařilo dvakrát za cestu zmoknout, bylo to pěkné a až bude v létě sucho, tak si to určitě zopákneme.
Známku nám prodal trochu překvapený pán ve vstupní věži - překvapilo ho, že se tam v tom počasí, vůbec
někdo vypravil. I my jsme byli překvapeni, protože jsme cestou napočítali několik skupin veselých turistů a
jednoho staršího ale zato vytrvalého běžce...
 
advisor
V hotelu nic, ale na obecním úřadě ano. Bohužel za 30 Kč.
 
Advisor
Dnes v hotelu Tusculum nevěděli o co jde...
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2921 Turistických známek
2916 Výročních TZ
289 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek