

No. 2804 - Město Libavá
Popis
Rozprostírá se na kopcovité náhorní plošině při stejnojmenném potoku v nadmořské výšce 545 metrů nad mořem a je obcí okresu Olomouc v pohoří Nízkého Jeseníku.
Libavá je bývalým městem, které bylo v roce 1946 vyjmuto z okresu Moravský Beroun a zahrnuto do území Vojenského výcvikového prostoru Libavá. V roce 2016 byl prostor újezdu zredukován a bylo z něj vyčleněno několik vesnic, včetně města Libavá. Tehdy také byla obnovena samospráva obce, ke které dále patří místní část Heroltovice. Dominantou obce je větrný mlýn holandského typu. Jedná se o poslední z 24 větrných mlýnů, které se nacházely na území někdejšího Vojenského výcvikového prostoru Libavá – ostatní mlýny se staly cvičným střeleckým terčem. První zmínka o jeho existenci pochází z roku 1875, kdy se o něm hovoří jako o Sidlerově mlýnu.
//www.mesto-libava.eu/
Mapa
Navštívil jsem Město Libavá
Prodejní místa:

Restaurace Na růžku, Náměstí 1, Libavá (
web)

Obecní úřad, Berounská 41, Libavá (
web)

Obchod - minimarket, Náměstí 216, Libavá (
web)
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
JESENÍKY
Kraj/okres:
Olomoucký kraj/Olomouc
Poloha:
49°43'17.57"N 17°31'13.21"E Hodnocení:
Fotogalerie:
05.03.2025 - dostupná bez problému
17.07.2024 - dostupná bez problému
01.05.2024 - dostupná bez problému
Přidat příspěvekPetr Cienciala
1. 5. 2024
Při otevřeném vojenském prostoru Libavá 1.5.2024 jsme projeli na kolech i město. Známka se prodávala přímo ve větrném mlýnu společně s VTZ Bílý Kámen.
Jiří Vaníček
www.ocimaturisty.cz
Město Libavá jsme poprvé navštívili během jednoho květnového výletu, který započal v nedalekém Budišově nad Budišovkou, odkud jsme se autem přesunuli do města, jehož osudy byly od druhé světové války spjaty s vojáky. Dlouhá léta bylo město veřejnosti nepřístupné, neboť v se stalo správním střediskem vojenského újezdu a od roku 1968 v něm sídlila okupační sovětská armáda. Z toho důvodu jsme sem až do onoho květnového výletu nikdy nepřijeli a také nás do bývalého města, jehož statut ztratil roku 1955, nic nelákalo. Až poté, co se poměry změnily k lepšímu a současná obec byla z vojenského prostoru vyjmuta, získala vlastní turistickou známku, kvůli které jsme do Města Libavá zavítali. Ačkoliv z původních 316 domů, které tvořily město v období první republiky zůstala jen třetina, podařilo se nám zde najít tři turistické cíle, které jsme si prohlédli.
Stanislav Staněk
TZ
V pátečním odpoledni známka nedostupná. Obecní úřad zavřen a hospoda má až od tří. Obchod otevřeno má, vystavenou reklamní známku také, ale na prodej nemá žádné. Když jim známky z OÚ dají, mají.
Město samo je od pohledu nešťastný příběh. Hezčí je okolní krajina - šel jsem přes rozvodí a zaniklou obec Bělá do údolí Bystřice.
Petr Galuszka
Dřevěná turistická známka
Městský úřad zavřený, hospoda otevřená až k večeru a v obchodě u vietnamců neměli.
Takže nová turistická známka, ale totálně nekoupitelná.
Zdeňka Nemravová
TZ
Na OÚ v pokladně v 1.patře. Milá ochotná mladá paní a když jsem jí řekla, že je to má 2440-tá TZ tak nesměle řekla, že je břídil a má jen 32 ks. To neva, ale cení se zájem a úspěchy se dostaví!!!! Vydržať...