Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 544 - Pirkštejn - Rataje nad Sázavou


Popis

Kamenný ostroh nad řekou Sázavou, ve středověku opevněný dvěma hrady. Pirkštejn si zachoval gotickou podobu, druhý objekt byl přestavěn na barokní zámek.

Mapa

Navštívil jsem Pirkštejn - Rataje nad Sázavou

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku
Muzeum, Zámecká 1, Rataje nad Sázavou
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
HRADY
Kraj/okres:
Středočeský kraj/Kutná Hora
Poloha:
49°50'27.5"N 14°57'16.81"E
Hodnocení:
2.427
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 544 - Pirkštejn - Rataje nad Sázavou


25.07.2021 - dostupná bez problému
24.07.2021 - dostupná bez problému
18.07.2020 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Jana Pinďáková
Jana Pinďáková
Známka
Známka koupena v infocentru v Ratajích. Musela jsem 40 minut čekat, v každou celou hodinu je prohlídka hradu a průvodkyni dělá paní, co v infocentru pracuje. Lepší by bylo prodávat známku na poště nebo v pivovaru, který je v areálu
 
Stanislav Staněk
Stanislav Staněk
Bez známky
V Ratajích jsem byl již po několikáté. Vždy jsem měl dojem zmaru - všude zavřeno, pro turisty nic. Přičítal jsem to tomu, že mé návštěvy byly vždycky mimo sezonu. Tentokrát jsem si nastudoval, že IC na zámku je o víkendu otevřeno a vyrazil pro známku. Na dveřích ovšem cedulka PRÁVĚ PROBÍHÁ PROHLÍDKA, zamčeno, nikde nikdo, nic o tom, kdy asi prohlídka skončí. Kdyby se alespoň dalo někde čekat - nádvoří zámku je nehostinné a okolo všude zavřeno. Takže jsem bez známky. Už tam asi nepojedu.
 
Aleš Nekvapil
Aleš Nekvapil
TZ - aleŠnekovy cesty
Moje putování kolem Sázavy a po stopách hry Kingdom Come Deliverence skončilo v Ratajích nad Sázavou. Na zámku jsem si vychutnal zasloužené pivko v restauraci, kde jsem byl úplně sám pouze s rodinou pravděpodobně majitelů, průvodců. Paní mi ochotně došla i pro turistickou známku. :) Hrad Pirkštejn jsem si s foťákeme obešel kolem dokola.
 
Libor Horáček
Libor Horáček
Návštěva
Zámek muzeum zajímavé. Rekonstrukce probíhá dál, proto je takový jaká je.
Hrad byl jaks e dovíte na ceduli u něj darován farnosti a nyní je v soukromém pronájmu. Dle informací na dveřích je však možnost ho v určitých dnech za určitých okolností navštívit. A to je nedělní polední zvonění nebo kulturní představení, která se tam konají.
A za známku stojí i ho jen vidět.
 
Jaroslav Brabec
Jaroslav Brabec
Taky hmmm...
Zámek docela pěkný, expozice zajímavá, ale po čase už zdlouhavá, protože se pořád opakuje to samé. Rataje jako takové byly asi docela pěkné a bohaté místo, protože v městečku je spousta docela velkých budov, které dnes ale chátrají a jak říkala průvodkyně "dolní část vymírá". Pirkštejn stále zavřený, je vidět jen zvenku...
 
Linda Valentová
Linda Valentová
hmmm...
Musím naprosto souhlasit s předchozím příspěvkem. Jen s tím rozdílem,že infocentrum bylo tentokrát otevřeno:-)
 
Antonín Sečkár
Antonín Sečkár
TZ
Dveře označené INFOCENTRUM na zámku byly zavřené. Už jsem se smiřoval s neúspěchem, naštěstí jsem se trochu zdržel focením a najednou se objevila paní a odemkla a známku prodala, takže to dobře dopadlo. :-)

Ze známky jsem rozpačitý, na jednu stranu je zámek přístupný, ale otlučené omítky (a to je prý po rekonstrukci), auta zaparkovaná na nádvoří a ošklivé stánky se vším možným mě moc nenadchly, na straně druhé je hrad, který je sice hezký, ale nepřístupný. A teď co si "zaslouží" známku? Nejlepší je asi brát to, jako že je to známka pro Rataje jako celek, a neřešit co je na ní napsáno.
 
Jitka Kočí
Jitka Kočí
TZ
zámek je přístupný, je to muzeum, známku měli v infu na zámku, hrad stále nepřístupný. Proč má známku nepřístupný hrad místo přístupného zámku???
 
LukasZ
LukasZ
Rataje nad Sázavou
Při návštěvě Ratají mě více než Pirkštejn zaujal místní zámek. Zřejmě je to tím, že zámek je přístupný na rozdíl od hradu (což je škoda). Známky mají jak místní, tak i Talmberk (543). V místním kostele by měla být pohřben jedna nejvýznamnějších osobností pohusitského bezvládí Hynek Ptáček z Pirkštejna.
 
Milan Šperka
Milan Šperka
Známka koupena bez problémů v Infocentru na zámku.
Hrad Pirkštejn, který je na známce, si lze prohlédnout jen zvenčí. Je možná prohlídka místního zámku, který je ale právě v rekonstrukci, takže je lepší návštěvu odložit na příští rok.
 
Vladimír Huml
Vladimír Huml
IC
Koupeno v Infocentru.
 
Renáta Bauerová
Renáta Bauerová
23.8.2013
V Ratajích nám řekli, že Hrad Pirkštejn prohlédnout nelze, neb tam sídlí církev a bydlí farář. Zámek si prohlédnoud lze, ale byli jsme tam již pozdě. Známku v hospodě neměli, takže smůla.
 
Libor
14.10.2012 - tady už je po sezóně, všude zavřeno - jak zámek tak hrad Pirkštejn je možné prohlédnou si jen zvenku, TZ nemáme
 
Marcela
Zámek
Prohlídka byla zajímavá, určitě zase brzy přijedu, podívat se, jak se městečku daří vrátit zámku jeho lesk. Paní průvodkyně mi řekla, že z té brány u hradu Pirkštejn odcházel princ Bajaja do světa ve stejnojenné slavné pohádce.
 
pavel
stojí za návštěvu
z Ledečka cesta lesem přímo do Ratají nad Sázavou vyjdete kopec směr východ a jste tam,na náměstí v ůterý třetího července hodně turistů a na zámku taktéž,byl jsem na prohlídce jako poslední,návštěva stojí za to i když s původní výzdoby a vybavení toho moc nezbylo,škoda,původně hrad,poté zámek a škola,dnes po opravách díky obci a dotacích z EU opět slouží jako zámek,hezky opravené stropy,nová střecha a nově vymalováno,nově zasklené arkády,před tím bez skel,takže v zimě tu děti docela trpěli-na chodbách a vučebnach zima muselo se topit v kamínkách umístěných v učebnách ,nato krby z bezpečnostních důvodů zazděny,bývají tu zapůjčeny obrazy různých umělců,zajímavá je výstava dřevařských pil,a největší a nejpozoruhodnější místností zámku je reprezentační sál a kaple,ze zámku je krásný výhled na náměstí a dolní hrad PIRKŠTEJN,a krásný ratajský kostel-tři památky na jednom místě a také pivovar...a ještě si tu lze vybrat z učebnic a podpořit tak opravy zámku...a slečna průvodkyně a její zajímavý výklad dělá s prohlídky to pravé ořechové...takže hurá na zámek!PS:dobrá publikace o zámku,dolním hradu a Ratajích:Rataje nad Sázavou-Hrad a zámek-k dostání v info na zámku.
 
Jan Lutrýn
Ještě jsem zapomněl, TZ 544 je dostatek a jsou stále za 25,- Kč.
 
Jan Lutrýn
IC přes prázdniny otevřeno denně mimo pondělí 8:00-16:00 vždy před celou hodinou, kdy sympatická slečna začíná prohlídku zámku, sejdou-li se zájemci.Za posledních pár let je vidět značný pokrok v opravách interiéru.
 
Michaela
Stále v rekonstrukci, až to jednou budou mít hotové, bude to asi velmi pěkné místo. IC v sobotu zavřeno, známku jsme tedy nepořídili.
 
Butcho
Hrad na mě působil pěkným, než jsem zjistil že je uzavřen. Známka není k sehnání, zámek v rekonstrukci a infocentrum a stejně tak muzeum uzavřeny, nebylo možno zakoupit TZ. Celé Rataje působí v sobotu odpoledne jak Město duchů.
 
Nemluvící
Stále v rekonstrukci, ale zvenčí pěkný. Bohužel v sobotu jaksi Info nefunguje.
 
Zdena
Zámek jsme navštívili v sobotu dopoledne působí spolu s městečkem dost spustlým dojmem.V zámku byla do roku 2005 škola a v současné době probíhá rekonstrukce pomocí dotací EU.Zpřístupněny jsou asi čtyři místnosti v patře, ve dvou byly moderní obrazy mladých autorů v zadní místnosti malá výstvka motorových pil.Paní průvodkyně byla milá a ochotná, na srpen chystají zpřístupnění dalších místností včetně rytířského sálu.
 
Martin Lindner
1.8. TZ dostupná přímo v IC v zámku. Jak už bylo avizováno zámek se opravuje, takže do IC se dostanete jen z východní strany - na nádvoří doleva a podloubím až nakonec. Kromě TZ jsou k dispozici samozřejmě pohledy, razítko, a další informační a turistické materiály. Samotné muzeum jsme nenavštívili, takže nemůžu hodnotit.
 
Josef
Tak jsme dnes navštívily Rataje. Nechápu, proč má toto místo TZ. Muzeum na zámku o víkendu překvapivě zavřeno, stejně tak i infocentrum. Hrad nepřístupný a na soukromým pozemku.
 
tag.toget
hrad uzavřen
Hrad uzavřen - hlásí cedule na dveřích. Místní domorodec nás však ujistil, že nikdy otevřen nebyl. Muzeum jsme nenašli, zámek se opravuje. Eh, Rataje jsou pěkné město, ale už jsem tady byla dvakrát a ani jednou jsem štěstí na známku neměla.
 
Jan Lutrýn
TZ je k dostání v informačním středisku v zámku vedle pošty, jediný přístup je ze zámecké aleje a po levé straně podloubím; nelekejte se plotů a ohrad - probíhá oprava střech zámku.
 
miji
zase nic
25.10.2009,muzeum zavřené,žadný napis aspon o otevírací době.
 
Pavel.S
TZ je skutečně za 30,- Kč a vstupné do Muzea s prohlídkou některých částí rekonstruovaného zámku je za 50,- Kč. Na druhou stranu musím ocenit snahu s jakou se zde pustili do oprav a tak ty ceny po zaplacení beru jako můj malý příspěvek k financovaní oprav a že až zase přijdu příště bude tento zámek hezčí a přístupnější. K tomuto můžu obci, která je majitelem, jen držet palce. Na zámku je otevřené info, které je otevřené denně mimo Po v době 9 - 17 hod.Mimo TZ zde mají výběr pohledů a různé další suvenýry.
 
Peiper
Zámek se rekonstruuje, část bude přístupná od 1.7.2009 - budou zde pořádány výstavy. Hrad je v majetku církve a je obvykle nepřístupný (ale zvenčí vypadá docela pěkně). TZ v obchůdku u Pivovaru dostatek, velmi ochotná paní.
 
Badys
Známka dostupná v Obchůdku u pivovaru vedle zámku.
 
Jana a Zdeněk
Na zámku byla známka dostupná bez problémů, jen nás překvapilo, že jsme byli ten víkend teprve druzí návštěvníci. Jinak úplně souhlasím s předchozími příspěvky, že zámek je v žalostném stavu. Budeme držet palce, aby se tato památka podařila zachránit.Co se týče hradu, tak podle slov slečny průvodkyně, patří do soukromých rukou a veřejnosti je přístupný jen při zvláštních příležitostech...
 
Milan
Navštivte!
Na Pirkštejn jsme se nedostali, ale alespoň jsme udělali foky pod věží. Na zámku bylo známek v infocentru dost, na prohlídce jsme byli sami 2. Provádí se co hodinu a průvodkyně si mnula ruce, že už jsme ten den osmí. Prý jsou dny , kdy nepřijde vůbec nikdo a oni jsou vděčni za každého návštěvníka a za každou korunu, neb jim tam zatýká a potřebují opravit střechu. Stále zatím čekají na dotace z EU.Jinak na zámku nic moc není, do roku 2004 tam fungovala škola, takže se na dveřích skví nápisy tříd, jídelny, ředitelny apod., na zdech visí školní zvonky atd. Za vidění ale stojí sklepení, to je fakt super a je tam pěkný chládek. Taky musím ocenit profesionální výklad o historii zámku. A za 40,-Kč to stálo. Až přijdou peníze z EU a opraví se střecha, tak se začne s interiéry, fasádou, pak se sežene nějaké historické vybavení a za pár let....Každopádně navštivte a podpořte, místo otráveného unuděného průvodce bez zájmu, jak je možné na některých zámcích ještě potkat, se v Ratajích setkáte s ochotou, zájmen a vděčností.
 
lukas
No pokud to dobře dopadne, což ale není jistý-každou chvíli by se to mělo vědět, mohly by přijít dotace z EU. Rekonstrukce by stála cca 86 mil. Kč
 
Perikles
Škoda, že v takovém turisticky atraktivním kraji je takové zapomenuté město. Všude hory turistů, ale v Ratajích jsme byli v jednu hodinu odpoledne prvními návštěvníky infa. Škoda, že byl hrad nepřístupný. A že je zámek opelichaný a padá lidem na hlavu? Kde by tak malé městečko vzalo peníze na opravu takového velkého zámku...
 
Wíla
Otvírací doba
Infocentrum otevřeno každý den mimo pondělí :9,00 - 12,00 13,00 - 17,00hod
 
Martina
Růže
Nevím jak jindy, ale při pořádání slavností Pirkštejnské růže byl hrad absolutně úžasný.
 
MUDr Vladimír Henzl
Ostatní příspěvky lze jen podepsat. K vidění téměř nic, jde o ruinu, obec na mizině, jediné uspokojení přinese další TZ do sbírky, jinak návštěvu nedoporučuji.
 
Luboš
TZ nedostupná. Měl jsem se dříve informovat. Muzeum a infocentrum budou snad znovu otevřeny po 5.5.2005.
Známky jsou nedostupné, možná jim je starosta tam dodá, jak mi jedna ochotná paní sdělila, až znovu otevřou.
Raději si zavolejte, ať nemarníte cestu.
 
granule
Ještě doplňuji nějaké informaceExpozice - výstava je otevřená od 1.5. - 30. 9. SO 9-17, NE 9-16, svátky
9-16, prohlídky zámku a muzea zajišťuje Vlastivědný klub Šternberk ve spolupráci s OÚ rataje nad
Sázavou.Informace a objednávky p. Peták mezi 6-14 hodinou tel. 281001445 nebo p. Kovář
605728450www.hyperlink.cz/muzeum/e-mail vks@atlas.cz
 
granule
Sázava
Tak zde také nic moc. Otevřeno jen v SO a NE. Areál zámku je využíván jako pošta, škola, obecní úřad a
kulturní středisko. Měla jsem štěstí , protože zde fotograf instaloval zrovna výstavu fotek a tak mi prodal
známku. měl poslední. Dokonce měl i pohled a razítko. Jinak výstava nic moc. Zámek hrůza. Obec nemá na opravy
peníze. Byla jsem docela zklamaná.
 
Petr Portella
Smutnej pohled zámek zdevastovanej školáky. Jinak v hospodě maj dobrý pifko, ikdyž obsluha byla taky díky
narozeninám trochu zdevastovaná. No a ty kroupy co padaly z nebe se taky moc nepovedly..
 
Luboš
Zámek i muzeum otevřeno až od 1.5. vždy jen v So a Ne od 9 do 17 hodin. V restaauraci U Jindřicha na náměstí
dobré pivko a jídlo. Z Ratají pěkný výlet do Sázavy nebo Českého Šternberka.
 
Miloš
Nedostupná
V neděli 17.8.2003 zámek z technických důvodů uzavřen
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2732 Turistických známek
2581 Výročních TZ
264 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
Speciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2021 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek