Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 97 - Poledník


Popis

Rozhledna na Česko - Německé hranici, jižně od Prášilského jezera.

Mapa

Navštívil jsem Poledník

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku
Hotel Antýgl, Vchynice-Tetov I 87,Srní
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku Toto místo prodává také výletku
Informační centrum, Srní 106
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Informační centrum, Modrava 63
Toto místo prodává také turistickou známku
Hostinec u Michala, Prášily 111
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku
Infocentrum, Prášily 110
Toto místo prodává také turistickou známku
Chata KČT, Prášily 100
Toto místo prodává také turistickou známku
Inf. středisko NP Šumava, Sušická 399, Kašperské Hory
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
ŠUMAVA
Kraj/okres:
Plzeňský kraj/Klatovy
Poloha:
49°3'50.79"N 13°23'42.56"E
Hodnocení:
2.96
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 97 - Poledník


15.08.2022 - dostupná bez problému
12.07.2022 - dostupná bez problému
28.10.2021 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Ladislav Harbáček
Ladislav Harbáček
TZ
Známka zakoupena na Poledníku.
 
Karel
Zavřeno
A když píšu zavřeno, myslím tím všude. Rozhlednu asi čeká rekonstrukce, tedy je už zavřená. Občerstvení u její paty je už zřejmě zrušené a IC a Modravě je...? Kvůli čínské chřipce také zavřené. Tedy TZ musím vyzvednout "někdy příště".
 
Petr Cienciala
Petr Cienciala
19. 7. 2019
Jedno z nejpozoruhodnějších míst na Šumavě. Jak samotná rozhledna tak příroda kolem. Výlet sem jistě není zadarmo, na kole či pěšky, hezký si to užijete. Občerstvení je tu sice trochu slabší, ale určitě se sem ještě někdy vrátíme.
 
Michaela Ťoupalová
Michaela Ťoupalová
Slušný výšlap.
Rozhledna je každopádně dost zajímavá stavba. Uvnitř je expozice fotografií fauny a ptactva žijícího v této oblasti. V jednom z pater je také několik propriet z vojenského období rozhledny. Výhled je úžasný, nejen, že uvidíte daleko na vzdálené kopce, ale dech beroucí je především podívaná na poničené a odumřelé stromy po bouři Kyrill.
 
Vojtěch Janský
Vojtěch Janský
Poledník
TZ Poledníku zakoupena v infocentru v Prášilech. Na Poledník jsme šli z Prášil přes Prášilské jezero a Liščí díry. Na samotném vrcholu je bufet s občerstvením a samozřejmě rozhledna, ze které je krásný výhled na značnou část Šumavy a Bavorský les. Na vrcholu jsme prošli zážitkovou stezkou suchým lesem a jeho záchranou. Do Prášil jsme se původně chtěli dostat po zelené a následně červené značce kolem Prášilského potoka, ale kvůli tzv. tetřevím uzávěrkám byla zelená značka vedoucí od rozcestníku Poledník odbočka až po Frantův most během dnů našeho pobytu uzavřena. Dolů do Prášil jsme se nakonec dostali po neznačené cestě, zřejmě vybudované k zásobování potravinami a přepravou vojáků na Poledník během komunismu.
 
Libor Marek
Libor Marek
5.8.2015
Jedna z našich nejvíce vydřených a tudíž z nejvíce hodnotných TZ - 17,5 km pěší okruh Prášily-Poledník (a zpět). Děti kňouraly, ale zvládli jsme to. Z Poledníku krásný výhled i zajímavé expozice ve věži rozhledny.
 
magipriba
Poledník
Známky Prášily, Prášilské jezero, Jezero Laka, Stará Hůrka a Poledník stále bez problému k zakoupení v informačním centru v Prášilech. A to i v neděli! Restaurace U Michala si stále drží svůj kvalitní standard.
 
magipriba
V infocentru na Modravě stále v pohodě k dostání známky MODRAVY, POLEDNÍKU a BŘEZNÍKU. Podle údajů na dveřích je otevírací doba po celý rok 8.30 - 12, 13 - 16. Pouze od července do září se začíná už v 8 a končí až v 17.30. V nabídce spousta turistických materiálů a suvenýrů.
 
Martin
Známka Poledníku je k dostání v ic na Modravě společně s no. 854 Březník a no. 61 Modrava, anebo samozřejmě na samotné rozhledně, kde lze pořídit i známku Prášilského jezera. Jinak na Poledníku jsem byl opět po sedmi letech a docela mě zděsil stav zdejšího lesníhjo porostu - rok 2004 vrchol Poledníku pokryt zelenou smrkovou čepicí, rok 2011 stejné místo oplývá suchým lesem při cestach skáceným. Děsivé!
 
Michal s retrívry Aileen a Verčou
Známka zakoupena v IC Prášily. K rozhledně jsme se vypravili po cyklostezce z parkoviště SLunečná, neboť červená turistická stezka, procházející i kolem Prášilského jezera byla v době naší návštěvy uzavřena (těžba dřeva). Z počátku to vypadalo na oblačné počasí, ale po výstupu až na Polední horu najednou jasno s krásnými bílými obláčky. Z rozhledny je parádní výhled, dokonce jsme viděli i zajímavý úkaz, a to stíny mraků na okolních zalesněných kopcích :) Hezké jsou i expozice v druhém a třetím patře rozhledny. Na vyhlídkový ochoz se leze skoro po žebříku, pro pejsky to bohužel nebylo..
 
magipriba
V infocentru na Modravě mají TZ MODRAVA, BŘEZNÍK a POLEDNÍK. Otevírací doba dle cedule na dveřích 9:30 - 12:30 , 13:00 - 16:30. Na jídlo doporučuji pension ARNIKA, hned za mostem přes Roklanský potok směrem na Poledník. Dobře vaří a hlavně je tam příjemná obsluha. Točí Gambrinus a Plzeň. Pro ZuLub : Přístupnost venkovní plošiny na Poledníku jsem nehodnotil kritériem dostatku/nedostatku odvahy,ale z pohledu fyzických proporcí. Tělnatější návštěvníci se tam prostě nedostanou.
 
ZuLub
Cesta na plošinu
Jen bych poopravil "Magipribu". Cesty na plošinu není třeba se bát, já tam vylezl s roční dcerunkou v náručí. Pravda mamka se moc netvářila ;-).
 
Vavřík Ag
Výstup stál za to, výhled byl parádní! Doporučuji malou zážitkovou cestu přes polom, je to dost působivé a na chvíli se zbavíte všude přítomných cyklistů. TZ v kase dostatek.
 
Petr Svoboda
TZ zakoupena v IC Kašperské Hory
 
magipriba
Známku mají v infocentru na Modravě i v pokladně na samotném vrcholu rozhledny. Rozhled parádní,jen ta cesta na venkovní vyhlídkovou plošinu je poněkud svérázná;nic pro tlouštíky. Ale rozhled poskytují i okna ve dvou posledních patrech. Prohlédnout si můžete i výstavu o historii věže.
 
Andres
Výšlap na Poledník byl moc pěkný (tedy až na to, že se většina cesty z parkoviště Slunečná vede po asfaltce, což příliš nemusím). S cyklisty jsem problémy neměl. Z rozhledny nádherný panoramatický výhled. Jako vstupenku dostanete pohlednici s razítkem. A ještě jsem zjistil, že tato známka je snad nejsnáze dostupná na celé Šumavě - narazil jsem na ni snad na 7 místech a všude v hojném počtu.
 
Martin
Neznačená cesta
Pokud jste zde jako my nikdy nebyli a nemáte s sebou mapu, vězte, že pokud půjdete po trase od parkoviště aut Grunberg (Prášily) po žluté TZ na Slunečnou, odtud po zelené na rozcestí "Liščí díry" kde se přechází na červenou TZ, vydejte se VLEVO (do kopce), pokud jdete na Poledník. Ten zde totiž není uveden na žádné směrovce a tak se lehce může stát, že přijdete místo Poledníku k Prášilskému jezeru (které je ale také velmi pěkným cílem).Cesta nám trvala cca 2.5hod (2 menší děti + zacházka na jezero), zpět (z kopce) cca 1.5hod.Doporučuji si spíše vzít kolo.Jaké výlet to rozhodně stojí za to !
 
Lydie Damborská
Lída
Na Poledník jsme šli ve středu 29.8.2009 a bylo krásně. Dokonce až nepříjemně teplo. O některých cyklistech jsem si myslela své. Myslí si, že je cesta jen pro ně a zvonek na kole mají pro parádu. Z rozhledny byl krásný výhled. Ceny v kiosku jsou s vysokohorskou přirážkou. Známka dostupná bez problému.
 
Nalim L.
Známka zakoupena 23. 7. 2009 v IC NP Šumava v Kašperských horách (na okraji obce směrem na Sušici).
 
thief
poledník
Abych nezapoměl - počasí! Měli jsme celou cestu hezky a proto i pěkný rozhled. Zeptal jsem se v kiosku prodavačky jak je to tady s deštěm. Prý prší celý den a ne jen mrholení. Takže každý asi nemá to štěstí jako my. :-)
 
thief
poledník
Cesta vede od parkoviště poblíž Prášil, přes Liščí díry až k Předělu. Cesta je zároveň cyklostezkou, ale pěší se nemusí bát, zhruba od poloviny se cesta tak namáhavá, že většina cysklistů sleze a kola vede (není to tedy teror ze strany cyklistů jako třeba v Jeseníkách na Pradědu). Je to hezký vejšlap pěknou krajinou. Z Poledníku je hezký výhled do okolí a ani není třeba lézt na rozhlednu (30kč dospělí, 15kč děti). Na Poledníku je i možnost občerstvení, ale za nemalý peníz : česnečka 30kč, klobása s chlebem 50kč.TZ jsem koupil v Kašperských Horách ale jde koupit i tady.
 
katka
Na poledníku je vždy hnusné počasí vždy tam je pod mrakem
 
Pavel
Rozhledna
Škoda, že jsem zjistil až pozdě, že rozhledna není v tuto dobu přístupná... I když tam v tu chvíli byli správci NP, tak jsme se na vrchol nedostali. Jinak mě ( a asi dalších 30 lidí) na vrcholku zastihla slušná přeháňka deště s krupkami... Ale výlet z Prášil na Poledník můžu jen doporučit. I v tuto dobu bylo před vrcholem spousta sněhu podle cesty, cesta byla čistá.
 
alik.ak
V pátek 15.6. jsme se vydali na kolech na Polednik a Prášilské jezero, start byl v Prášilech. Než sme vyjeli, chtěla sem nakoupit TZ, dle netu ji meli mit v IC a chate ČKT(obojí přímo v Prášilech). Navštívila jsem nejprve místí IC kde měli pouze nějakou Výroční TZ Prášil, poslali mi do IC (myslim ze na poště či co to bylo za budovu:). Tam měli zrovna ten den z důvodů návštěvy lékaře zavřenu, proto jsem se obrátila na chatu ČKT, tam mi místní lidé oznámili že tam zrovna nikdo neni,ale odpoledne určitě budou. Tak jsme se vydali na cestu, vzali jsme to přes Prášilské jezero, po turistické stezce, což byla chyba, po 3/4cesty k jezeru jsme museli kola tlačit po kamenech. Po zdolání této cesty, a chvilce vydechnutí u jezera, jsme se vydali vzůru na poledník. Jelikož už sem tam jednou šla, věděla sem co nás čeká, na vrcholu měli výbornou klobásku, prý i skvělou držkovku:) TZ ani v bufetu ani na rozhledně (vstupne 30kč) neměli, prý jí ještě nedostali. Krásný výhled, jen kdyby nebylo zataženo a na vejdlejším kopci se neblejskalo, sjeli sme do Prášil jen tak tak, chybělo nám cca 10m k autu a strhnul se příšernej slejvák. Zaběhla jsem do Chaty ČKT a konečně koupila TZ Poledník a Práš.jezero, +další 2-3 TZ. Výlet byl krásný až na ten prudký déšť:) Paráda
 
Honza Pásler
A ještě jsem zapomněl - provozní doba:květen, červen, září, říjen: denně 10.00 - 16.00červenec, srpen: denně 10.00 - 18.00od 1.XI. do 30. IV. zavřeno
 
Honza Pásler
Stojí za návštěvu, ale svačinu s sebou !!!
Rozhledna na Poledníku nabízí skutečně nádherný rozhled na velkou část Šumavy. Některé věci mě ale dost rozladily:1) Rozhledna: vstupné 38,- Kč je jednak trochu netypické, jednak dost vysoké.Tři patra krytých ochozů s okny nabízejí téměř kruhový výhled. Určitě by stálo za to, u těchto oken umístit pohledová panorámata, aby se turista mohl kochat výhledem v klidu, nerušen větrem. Panorámata jsou umístěna až na nejvyšší části rozhledny, na nekrytém ochozu, odkud je výstup z nejvyššího patra po žebříku. Když už tam ta (podle mě nehezká) přístavba - boule - je, proč ji nějak nevyužít ?Teď tam jsou jen stojany s prázdnými rámy.2) Bufet: silně předražený. Např. bramborák 1 ks za 38,- Kč (zřejmě oblíbená částka), klobása 46,-, zelňačka 35,-. Takže svačinu raději s sebou. V bufetu se vybírá i vstupné na rozhlednu, vchod je za rohem a vstupenky tam nikdo nekontroluje, takže otrlí jedinci v pohodě proniknou bez zaplacení.V bufetu se vybírá i vstupné na WC - 5,- Kč3) WC: Plastová budka s latrínou plnou fekálií, která dříve snad bývala chemickým záchodem. Komicky působí upozornění: PO POUŽITÍ WC PŘIKLOPTE VÍKO A NEBUDE VÁS OBTĚŽOVAT LÉTAJÍCÍ HMYZ.
 
Luboš
Na Poledníku, v Modravském infu. A upozornění Hotel Šumava INN, Kvilda, žádné TZ neprodává. U restauraci vás odkáží na jedno ze dvou místních IC.
 
Tereza
Poledník
Toto místo jsem navštívila v roce 2004 z babičkou a dědou...Cesta nám trvala déle, jelikož byla velice
dlouhá a namáhavá.Po hodině pomalé chůze jsme vyšli až na vrchol.Zaplatili jsme vstupné a vyšli
několik (myslím že to bylo kolem 160) schodů.Výhled se nám velice líbil....Na tento výlet nikdy
nezapomeneme!Byl dlouhý(tam a nazpět 18 km.), ale stál za to...
 
Peťula
Stojí za návštěvu
Známku měli.Dávají vstupenky v podobě pohledu.Z Poledníku byl vidět i hrad Kašperk.Akorát moc drahé
vstupné.Měli i moc hezké dřevěné pohledy.Určitě stojí za návštěvu.
 
Holly
TZ na rozhledně měli, co se týče vstupného, nám (dvěma dospělým), nijak předražené nepřipadalo, člověk za něj
dostane hezkou pohlednici, možnost vylézt na místo, odkud je snad nejhezčí výhled na západní část Šumavy a
ještě k tomu příležitost zhlédnout výstavu velmi zdařilých a krásných panoramatických fotografií Šumavy...
 
Andilek@Prazdroj
TZ v pohodě k dostání. Také nás hodně zarazili ceny vstupenek a po vydrápání na vyhlídkovou plošinu nás ještě
přivítal vítr a podle informací teplota kolem nuly, což je na srpen hodně kruté. Ale jinak zajímavé místo.
 
Hanka
Známka bez problémů dostupná v infocentru v Modravě.
 
Hynek Heřman
Za vstupenku na rozhlednu 1 dospělý +1 dítě jsme zaplatili (a nejen my) 58,-Kč!!! Trochu předražéné, nezdá se
Vám? Na dotaz ohledně známky nám bylo řečeno, že už měli mít zavřeno a nic nemají.
 
alex
návštěva Poledníku
Vyhrabat se na Poledník dá dost velkou práci..Ale odměnou je výhled,ticho,přenádherná příroda.Vřele
doporučuji..
 
Filip Bartoš
známka dostupná bez problémů,ale je na ní vyražená nadmořská výška 1314 místo 1315 to snad nemyslíte vážně že
jste to špatně vyrazili a necháte to tam prodávat!!!!!!!!!!!
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2804 Turistických známek
2709 Výročních TZ
280 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2023 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek