Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 1491 - Ruda u Rýmařova, Křížový vrch


Popis

Barokní kostel Panny Marie Sněžné byl v Rudě postaven v letch 1756–58. V roce 1760 vybudována barokní křížová cesta, výjimečné výtvarné úrovně. Jednotlivá zastavení začínají u kostela a pokračují na Křížový vrch s výhledem na Hanou, Drahanskou vrchovinu, hřebeny Jeseníků, bruntálské sopky, Sovinecko..

Mapa

Navštívil jsem Ruda u Rýmařova, Křížový vrch

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku
Penzion Pod Křížovým vrchem
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
CÍRKEVNÍ PAMÁTKY
Kraj/okres:
Moravskoslezský kraj/Bruntál
Poloha:
49°51'46.91"N 17°10'43.7"E
Hodnocení:
2.76
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 1491 - Ruda u Rýmařova, Křížový vrch


29.01.2023 - zavřeno (nelze ověřit dostupnost)
29.01.2023 - zavřeno (nelze ověřit dostupnost)
30.06.2021 - zavřeno (nelze ověřit dostupnost)
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Stanislav Staněk
Stanislav Staněk
TZ
Místo báječné, vynikající výhled do kraje.
Penzion Pod Křížovým vrchem bez známek života, zamčeno, prázdno, takže na místě známku koupit nelze.
 
Známka dostupná
Turistická známka je dostupná v penzionu Pod Křížovým Vrchem, dobře tam vaří.
 
wenzel
Křížový vrch
NA křížový vrch jsme šli z Rešova po žluté, po cestě jsme se stavili na vodopády. Výstup na Křížový vrch není náročný (pokud nejdete z Rešova). Je to do mírného kopce po louce, křížová cesta začíná už u kostela v Rudě a po cestě potkáte 14 zastavení v podobě pískovcových soch. Na vrcholku se nabízí krásný výhled do dáli. Známku jsme koupili v restauraci v Rešově, kde mají také razítko. Jediné, co mohu místu vytknout, je absence posezení nebo lavičky na vrcholu, takže svačinka se konala přímo pod pánem Kristem na podstavci.
 
Veronika
TZ
zakoupena v příjemné restauraci Castelli.
Křížová cesta krásná, výstup nenáročný, z vrcholu pěkné výhledy. TZ prodává i restaurace nad Rešovskými vodopády.
 
Tomáš Parák
Tomáš Parák
Křížový vrch
Známka zakoupena v hospodě Pod Křížovým vrchem.
 
Kateřina Mikušková
Kateřina Mikušková
Pěkná procházka
Jeli jsme až odpoledne, jelikož známky se prodávají jen v hospodách, které se na dědinách otvírají až odpoledne, takže v pohodě jsme sehnali v hospodě u silnice. Pěkná procházka s krásnou vyhlídkou, příjemné místo :-)
 
Turista.cz
Dostupnost známky
V současné době známka dostupná v hodpodě v Rešově i se známkou č. 76.Trasa "Křížová cesta - Rešovské vodopády - Rešov" po žluté
 
Antonín Fiala
Potřetí už tam nepůjdu :-(
Včera jsme tam byli podruhé na procházce a opět měli zavřeno! Když jsme volali, tak jsou na dovolené a máme jí tam nechat peníze.. Když jsem řekl, že si ji nechám poslat, tak ji prý pokazím pověst.. Ale at se na mě nikdo nezlobí... Vedle penzionu jsou potraviny otevřeny každý den!! Tak proč je známak v penzionu co je otrvřem jen v pátek od 18 - 21 hodin?? Myslím, že to stojí za zvážení a známku prodávat tam.. S pozdravem Lenka + Tonda z Uničova
 
Petr
Potvrzuju slova Kanara. Hospoda otevrena jen v patek vecer. Jinak mate pry zazvonit a mozna budete mit stesti. Ja ho nemel. Krizova cesta sama o sobe stoji za zhlednuti.
 
Kanar.21
Navštívili jsme Rudu minulý týden, křížová cesta - pěkná procházka, ovšem hospoda uzavřená bez jakéhokoliv vysvětlení, cedulky atd... A nevypadala na to že by se měla někdy v nejbližší době otevírat...
 
Romana
Tak otevřeno mají pátek-sobota-neděle,provozní doba vizzpráva od Markose
 
MARKOS
AHOJKY. V PONDĚLÍ JSEM SI VYŠEL NA KŘÍŽOVÝ VRCH. POTVRZUJI NÁDHERNÉ VÝHLEDY,PŘITOM VÝŠLAP JE OPRAVDU NENÁROČNÝ A ZVLÁDNE HO TÉMĚŘ KAŽDÝ. ZNÁMKU JSEM ODPOLEDNE NESEHNAL,BYLO ZAVŘENO. MAJÍ OTEVŘENO: ČT,PÁ/17-21 SO/14-21 NE/13-16. ZNÁMKU SI NECHÁM POSLAT ANEBO SE ZDE JEŠTĚ STAVÍM,AŽ PŮJDU NA REŠOVSKÉ VODOPÁDY. POKUD JEDETE BUSEM JE TO ZASTÁVKA RUDA-RESTAURACE. HODNĚ ŠTĚSTÍ.
 
pavel
Přijel jsem do Rudy kvůli známce. Musím však uznat, že mě krása této křížové cesty dostala. Vřele doporučuji všem. První zastavení je hned u kostela, cesta na Křížový vrch není náročná, asi 500 metrů s jen malým převýšením. Z vrcholu je krásný výhled. Ideální pro rodiny s dětmi. Jinak známku mají v hospodě, asi 30 metrů pod kostelem.
 
Honza
Křížová cesta v Rudě patří mezi úplně nejvýznamnější církevní památky na Rýmařovsku. V těchto dnech probíhá potřebná restaurace křížů, narozdíl od jiných památek bude cesta restaurována poměrně dlouho (slyšel jsem restaurátory, že na to mají snad dva roky). Jako patriota regionu mě tohle nesmírně těší. Samotný kostel panny Marie Sněžné, u kterého cesta začíná, není architektonicky příliš význačný, je to ovšem skvělá ukázka zachovalého a pěkně zrestaurovaného venkovského kostela.
 
Harald
Nádhera, možno spojit v jednu delší cestu třeba s Rešovskými vodopády. Vcelu velmi dobře zachovalá Křížová cesta začíná u kostela a končí na vrchu, kde místo 12. zastavení (ukřižování) je obrovský pískovcový krucifix. Celá cesta, zejména zakončení působí velmi impozantně.Známku mají v hospodě dva domy pod kostelem, čepují tam kofolu!
 
petr
Křížová cesta pochází z roku 1836 a i když se na ní podepsal zub času, stojí za vidění. Pokud dojdete až na kopec ke kříži nabídne se vám překrásný pohled naHanou lemovanou úpatím Jeseníků na jedné straně a Drahanskou vysočinou nastraně druhé.
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2804 Turistických známek
2709 Výročních TZ
280 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2023 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek