Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známkyZobrazit na Mapy.cz

No. 231 - Velhartice


Popis

Zachovalá zřícenina gotického hradu se spřístupněnou barokní částí a renesančním pivovarem. Stavitelem byl komorník Karla IV., Bušek z Velhartic, zpodobněný v Nerudově romanci.

Mapa

Navštívil jsem Velhartice

Prodejní místa:

Toto místo prodává také turistickou známku
Hrad Velhartice - suvenýry (web)
Toto místo prodává také turistickou známku Toto místo prodává také nálepku Toto místo prodává také výletku
Cukrárna, Velhartice (web)
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
HRADY
Kraj/okres:
Plzeňský kraj/Klatovy
Poloha:
49°15'47.41"N 13°23'58.86"E
Hodnocení:
2.977
Fotogalerie:
 

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 231 - Velhartice


20.07.2023 - dostupná bez problému
13.05.2023 - dostupná bez problému
07.04.2023 - dostupná bez problému
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Ondřej Kindl
Ondřej Kindl
Tz
Přijeli jsme asi v 11 a na parkovišti pod hradem ještě zaparkovali,ale při vstupu jsem si nevšiml prohlídkovích okruhů a dostali jsme venkovní prostor hradu + výstava 30 leté války,jinak známka v suvenýrech nad pokladnou.
 
Ladislav Harbáček
Ladislav Harbáček
TZ
Známku měli už dříve v suvenýrech.
 
wenzel
Velhartice
Nádherný komplex hradu a zámku, každý ze dvou prohlídkovýchokruhů vede jednou částí. My jsme navštívili okruh hrad a stálo to za to. V hradním areálu je také restaurace, výstava, samozřejmostí je místnost se suvenýry umístěna zajímavě u vstupu nad pokladnou (odkud pochází také naše TZ). Kapacita parkoviště je bohužel nedostatečná (ale parkování je zdarma), takže musíte počítat, že auto můžete také nechat až dole v obci a dojít pěšky.
 
Eva
TZ
TZ zakoupena v suvenýrech kousek nad pokladnou. Za sebe doporučuji prohlídkový okruh HRAD a také zastavit se na výstavbě ve zrekonstruovaném pivovaru.
 
Familíe Nedělovic
Familíe Nedělovic
TZ
Doporučuji okruh "Hrad", momentálně je zde střelba z kuše, luku a hlavně výstřel z děla, paráda.
 
Libor Marek
Libor Marek
8.8.2015
Krásný hrad, z možností prohlídkových okruhů jsme zvolili "hrad" a prošli jsme se po unikátním mostě. Na nádvoří jsme si vystřelili z katapultu, takovou dálku jsem tedy nečekal. TZ koupena v pokladně suvenýrů ve vstupní bráně.
 
Franta
prohlídka
Naprosto úžasná prohlídka s báječným výkladem pana průvodce. Více takových kouzelných míst a průvodců.
 
magipriba
No a úplně jsem zapomněl to hlavní - známka v pohodě k dostání v prodejně suvenýrů nad vchodem do hradního areálu.
 
magipriba
Po letech jsem opět navštívil tento nádherný hrad, tentokrát jako člen svatební družiny, takže na prohlídce jsem nebyl. Mohu ale nadšeně poreferovat o zrekonstruované a v letošním roce otevřené budově hradního pivovaru. V jejích útrobách se nachází skvělá hradní restaurace s příjemnou obsluhou a lákavou nabídkou jídel. V budoucnu se zde možná bude vyrábět i vlastní pivo; momentálně byl na čepu Bernard, Platan a můj oblíbený polotmavý Démon. Hradním správcům držím všechny palce.
 
jerry720
Velhartice.
Poslední návštěva hradu Velhartice v sobotu 17. 09. 2011. Tentokrát jsem na prohlídku nešel, střídala se tam jedna svatba za druhou, ostatně oba okruhy jsem si prošel již v minulosti. Hrad je určitě známý díky Buškovi z Velhartic ml., věrnému komorníkovi krále a císaře Karla IV., jejichž přátelství ztvárnil Jan Neruda ve své básni "Romance o Karlu IV." Dominantou celého areálu je pak kamenný most se čtyřmi oblouky, spojující jádro hradu s velkou věží, a jež nemá v hradních areálech střední Evropy obdoby. TZ jsem bez problémů sehnal v prodejně suvenýrů, která se nachází ve vstupní bráně nad pokladnou.
 
Martin Špůr
Naprosto úchvatná prohlídka, plná informací a humoru. Vřele doporučuji i přes trochu dražší vstupné. Pro dospělého vyjde návštěva hradu i zámku na 140kč ale stojí za to.
 
Jana
Rozhodne stalo za navstevu. Interaktivni vystava pro deti, krasny hrad, upravene prostredi.Doporucuji jidlo v restauraci u kovarny, skvela domaci zazvorova limca, vyborny kanci gulasek, domace kolacky, obsluha ochotna a mila.
 
HonzaB
Velhartice=evropský unikát
Musím potvrdit hodnocení některých předchozích pisatelů pokud jde o kvalitu a poutavost výkladu (a zapojení návštěvníků). I můj sedmiletý syn mi po prohlídce říkal, že se mu to moc líbilo. A pak že děti nemají z prohlídky rozum (z názorem Radky a Jana z 21.7 2009 fakt nemohu souhlasit). Též jsem měl možnost během krátkého období navštívit všech pět pošumavských hradů a vidím to stejně. Velhartice jsou prostě jednička. Pěkně upravený areál hradu (kde si např. s dětmi můžete zahrát kuželky nebo šachy) a hlavně impozantní most. Tohle je skutečně evropský unikát. TZ v pokladně neměli, ale v krámku se suvenýry ano.
 
michlajz
Navštívili jsme během týdne všech pět pošumavských hradů (Rabí, Kašperk, Klenovou, Švihov, Velhartice) ale hrad ve Velharticích sem nám líbil zdaleka nejvíce, především jeho poloha mezi lesy a upravenost hradního areálu. TZ známek dostatek v pokladně i krámku se suvenýry.
 
Fero Příkopa
Velhartice
Minulý víkend som navštívíl obec Velhartice a chcel by som túto obec doporučiť každému turistovi pre pekné prostredie, hrad Velhartice, jazero a námestie. Všetko bolo super, dokonca aj počasie. :-)
 
Vendy
Super
Byli jsme na obou okruzích - hrad i zámek a na obou byli skvělí průvodci. Žádný strohý výklad dějin, ale poutavé povídání a aktivní zapojení návštěvníků. Z toho všeho, co jsme již navštívili to byl nejlepší zážitek...
 
Radka
Jeden z nejkrásnějších hradů, co znám. V podhradí je miniskanzen, pár chalup a včelí úly - jak jsem se na vlastní kůži přesvědčila, úly jsou plně funkční, než mi to došlo, schytala jsem žihadlo - takže pozor na děti.
 
thief
velhartice
Hrad je opravdu krásný. Jsou zde dva okruhy - hrad a zámek. Vybrali jsme si hrad. První co vás uhodí do očí je kamenný most mezi dvěma věžemi. Podobná architektura je prý nejblíž ve Francii (tuším Avignon). Průvodkyně vypráví poutavě, ale skupiny návštěvníků jsou někdy dost početné, takže nadměrně hlučí. Prohlídku můžete absolvovat i se psíkem bez problémů. Opravdu doporučuji.TZ jsem koupil v prodejně hradu nad pokladnou.
 
Radek and Jana
TZ koupena dne 17.7.2009 v pokladně hradu. Z důvodu časové tísně jsme si zakoupili prohlídkovou trasu jen na hradby, ale v žádném případě nelitujeme. Skvělý průvodce, který opravdu se zájmem a zanícením dovedl celou hodinu v poutavě hovořit. Z jeho projevu bylo zcela jasné, že to nebere jen jako svou práci, ale že v tom má zalíbení. Škoda jen, že někteří rodiče berou na prohlídku velmi malé ratolesti, které nejsou sami schopni zvládnout. Myslím, že samotné děti nemají z prohlídky žádný rozum a vůbec nevědí o co jde. Navíc když se va vaší skupině vyskytne postarší paní, která právě uprostřed prohlídky považuje za nutné si popovídat přes mobilní telefon se svými přáteli, tek to je potom zážitek, který se vám nadlouho vryje do paměti. V neposlední řadě je to však obrovská neúcta k průvodci a dalším návštěvníkům. kteří si prohlídku zaplatili a očekávají, že se od průvodce něco zajímavého dozví. Jinak návštěvu této památky vřele doporučuji.
 
Tatík
Velký rozdíl po třiceti letech, co jsem tu nebyl. Kvůli svatbě a slavnostem zamykání hradu jsme stihli sice jen prohlídku zámku za 45,- (35) Kč (jen 5 místností, ale výklad zajímavý). Šachy a kuželky dole jsme si zahráli a hlavolam jde opravdu na 15 tahů. Turistických známek dostatek v pokladně i suvenýrech nad branou.
 
Klára
i v Cukrárně
Známku jsem koupila i v Cukrárně (dole pod hradem) ve Velharticích. Jinak hrad je moc pěkný.
 
izik111
Pěkný výklad o hradu od moc pěkné průvodkyně a ještě jsem uhodl hloubku jímky na vodu a tak jsem dostal malý dárek.
 
magipriba
v sobotu 6.10. byl ve 13 hod. kvuli svatbe otevren bohuzel jen zamecky okruh,jinak hrad krasny,u pokladny a v prodejne suvenyru mili lide,znamek dostatek,z velhartickych restauraci doporucuji primo na navsi U BILEHO BERANKA,mezi mistnimi znamou tez jako U DONATA,dobre a levne se najite,obsluha vynikajici.
 
Helena
Z návštěvy Velhartic jsme se jeli podívat - na upozornění průvodkyně- na kostel v blízkosti,který inspiroval K.J.Erbena k napsání Svatební košile.Na čelní straně kostela se objevuje ženský obličej,který jsme viděli i my,ale pouze pokud jsme koukali přes fotoaparát. Kostel je opravdu velmi chmurný a strašidelný.Návštěvu doporučujeme.
 
Helena Jurašková
Velmi zajímavý výklad i prohlídka. Je to moc pěkné místo.
 
zdenda
Příjemná slečna v kase, pustila nám promítání dokumentu o hradě. U vstupu známku neměli, ale o patro víš v suvenýrech už ano.
 
Pinďa
Globální oteplování
Právě jsem se vrátil z Velhartic, kde jsem se dozvěděl, že za Kadla čtvrtýho se na Šumavě pěstovalo víno. Pak se prý nějak ochladilo a vínu se přestalo dařit. Tak nevím, co si o tom oteplování mám myslet. Stav záchodků na parkovišti je neměnný. Stále voní a září čistotou. Hrad taky. Pokladní i průvodkyně jsou usměvavé a pohoda tady kouká z každého zákoutí. I počasí se vyvedlo. Prostě bezva výlet.
 
Věrka
Velhartice jsem navštívila už po několikráté, ale tentokrát jsme šli konečně oba dva okruhy. Měli jsme super
paní průvodkyni, je moc milá a ví toho opravdu hodně. Ačkoli byl její výklad na obou okruzích velmi zajímavý,
ten hradní se nám líbil víc. Určitě si ho někdy zopakujeme:-)Známky mají hned u pokladny - zatím v
dostatečném množství.
 
Iva
Hrad jsme navštívili v sobotu před polednem - velmi nevhodná doba :o(. Byla zde jedna svatba za druhou, takže
omezené prohlídky, navíc se nám na další nechtělo čekat až za hodinu, tak jsme si hrad prohlédli jen z
nádvoří. I tak stojí za pokochání, navíc obří šachy a obří hlavolam.
 
HaV
Nádherné. Oba prohlídkové okruhy pěkné. Ale souhlasím, že výklad se občas shodoval.
 
Kikin
Bohužel jsme se na Velhartice dostali opět v týdnu, takže hrad nebyl otevřen. Nemělo být přístupno ani
nádvoří, přesto jsme se tam dostali (žádné násilné vniknutí, normálně bylo otevřeno) a hrad stojí za to i
zvenčí, krásné klenby. Vyhmátla nás správcová a vyslala na nás průvodkyni, která nám původně přišla vyhubovat,
ovšem je to tak dobrá a příjemná duše, že nám nakonec prodala známku i pohledy. Jo, a mají tam super obří
šachy.
 
alex
návštěva Velhartic
Krásný hrad,milí průvodci,jen by mohla být spojena prohlídka hradu i se zámkem abychom zde nemuseli trávit
celé dopoledne a slyšet 2 podobné výklady..
 
Badys
Nádherný hrad! Pod hradem bezplatné parkoviště s funkčními a voňavými toaletami!
 
Mc.cvok +adelait
Krásně opravený hrad.Opravdu pěkné,stojí za prohlídku.
 
K dnešnímu dni je vydaných:
2867 Turistických známek
2790 Výročních TZ
286 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACE
Speciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2023 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek