

No. 2957 - Vodní nádrž Mšeno, Jablonec nad Nisou
Popis
„Jablonecké moře“ – tak přezdívají Jablonečáci své přehradě na pomezí města a hor. Vodní nádrž Mšeno leží na Mšeneckém potoce a je největší městskou vodní plochou ve střední Evropě. Vybudována byla na počátku 20. století, aby chránila obyvatele před povodněmi, které sužovaly obyvatelstvo žijící v podhůří. Dnes je technickou památkou a skvělým místem ke koupání, sportování a lenošení. Přehrada má rozlohu 42 ha a vejdou se do ní až 3 miliony kubíků vody. Nepřitéká sem jen ta ze Mšeneckého potoka, ale v případě zvednutí hladin přivádějí podzemní štoly vodu také z Bílé a Lužické Nisy. Zajímavostí je, že v roce 2013 byla dokončena nová štola, která v případě přeplnění přehrady může vodu odvést pod zemí mimo zastavěnou část města.
Gravitační oblouková žulová hráz se dvěma věžemi je dílem německého stavebního inženýra Otty Intze – jemu je věnován i pamětní kámen, který najdete v parku pod hrází. Při procházce kolem přehrady si nelze nevšimnout obřího kovového rybářského prutu – tato kovová plastika s uměleckým názvem Udice je dílem sochaře Vratislava K. Nováka a je poctou Karlu Hubáčkovi, vášnivému rybáři a architektovi Ještědu.
//www.jablonec.com/category/jablonec-nad-nisou/top-5/jablonecke-more/

Mapa
Navštívil jsem Vodní nádrž Mšeno, Jablonec nad Nisou
Prodejní místa:

Infocentrum, Kostelní 1/6, Jablonec nad Nisou (
web)
Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
TECHNICKÉ PAMÁTKY
Kraj/okres:
Liberecký kraj/Jablonec nad Nisou
Poloha:
50°43'58.17"N 15°10'25.21"E Hodnocení:
Fotogalerie:
21.07.2025 - dostupná bez problému
09.07.2025 - dostupná bez problému
03.07.2025 - dostupná bez problému
Přidat příspěvekwenzel
Mšeno
Přehrada se řadí k těm menším, pro místní obyvatelstvo představuje ideální možnost koupání a vodního dovádění de facto v centru města. My jsme se prošli po pěkné hrázi, ale co nás zaujalo víc, je park a stezka přímo pod hrází, odkud se nabízí fantastický pohled nahoru, k vidění jsou např. přepadové otvory a následný odtok pro případ vysoké hladiny nádrže. Minutku chůze od přehrady (stojíte-li ovšem na správné straně) se nachází minipivovar Volt v zajímavě zdobené vile, jejich pivo je luxusní a má vtipně a originálně popjaté názvy jednotlivých druhů zlatého moku. TZ jsme koupili v jabloneckém IC.
Ladislav Harbáček
TZ
Zakoupena v infocentru v Jablonci nad Nisou.
Václav Toth
TZ
Známka zakoupena v IC v Kostelní ulici v Jablonci . Samotná přehrada je prostorná s možností koupání na jiných vodních sportů. Na hrázi k vidění trofejní kousky kapříků.