Šišatkovský dům, jinak dům „U Svatého Václava“, byl postaven již před nabytím Pardubic Pernštejny. Za doby své existence vystřídal z různých důvodů mnoho majitelů. Většinou šlo o prodej nepříbuzným obyvatelům Pardubic a okolí. Původně gotický dům si uvnitř zachoval své klenutí a po roce 1538 byl renesančně přestavěn. V průčelí domu můžete obdivovat gotické niky, barokní štít z 2. pol. 18. století a plastiku sv. Václava od Jakuba Teplého z roku 1799. Můžete také pozorovat, jak jednotlivá období – počínaje gotikou, přes renesanci k baroku, dále klasicismu – ovlivňovala vzhled domů na Pernštýnském náměstí.
Dům čp. 3 sloužil také jako šatlava – čili vězení, a to od svého prvopočátku. Gotické sklepení je nyní využíváno pro dětské interaktivní a audiovizuální výstavy, které jsou určené nejen rodinám s dětmi, ale také školním kolektivům.
V současnosti Mázhaus funguje jako prostor pro realizaci výstav. Svou práci tu představují zejména místní autoři, tak i hostující umělci. Vystavují zde také žáci uměleckých škol. Mázhaus slouží zároveň jako komunikační prostor během kulturních akcí pořádaných na Pernštýnském náměstí.
A co vlastně znamená slovo Mázhaus? Obecně to značilo velkou nevytápěnou místnost, která zaujímala celou přední část přízemí patrového gotického nebo renesančního měšťanského domu. Sloužil často rodině k provozování řemesla a příležitostnému občerstvení pocestných. Fungoval také jako komunikační uzel, odtud směřovaly schody do prvního patra a do sklepa, jako průjezd či průchod do dvora.
Vstupte do pardubického výstavního prostoru Mázhaus a pokochejte se aktuální výstavou a architekturou!