Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známky

Karlův hrádek u Purkarce


Popis

Romantická zřícenina gotického hrádku z 2. poloviny 14. století stojí nad levým břehem Vltavy, ve výšce asi 430 m n.m., nedaleko Purkarce či Hluboké nad Vltavou. Karlův Hrádek byl založen králem Karlem IV. jako nové administrativní, hospodářské a mocenské centrum v dosud poněkud odlehlé části panovnického území. Byl postaven ve Staré oboře, patřící k hradu Hluboká nad Vltavou, a určen především k loveckým akcím. Za Husitských válek byl opuštěn a vypálen. I přes to, že od této doby chátrá a pustne, se zde mnohé zachovalo – obvodové zdi, brána s průjezdem, hradní kaple či zbytky obytných místností kolem nádvoří.

V současné době má tato památka na Karla IV. (jde o jeden z šesti hradů, které za svého života založil) velký potenciál, jak rozšířit zajímavosti Hluboké. V nedávné době získalo město Hluboká nad Vltavou zdejší hrádek do svého majetku a od té doby vyvíjí snahy k jeho konzervaci, lepšímu zpřístupnění a především k zachování pro další generace. Probíhá zde archeologický průzkum (našli se zde pozůstatky staršího, pravděpodobně až pravěkého osídlení), obnovují se přístupové cesty pro cyklisty a pěší, vstupní prostor byl zajištěn proti zborcení dřevěnou konstrukcí... Vzhledem k četným a cenným archeologickým nálezům se zde počítá s vytvořením tzv. „archeoparku“ pro veřejnost. Proto pokud zdejší Karlův Hrádek navštívíte osobně, dost možná se potkáte s archeology v akci a spatříte jejich práci „naživo“.

karluvhradek.cz/


Mapa

Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
HRADY
Kraj/okres:
Jihočeský kraj/České Budějovice
Poloha:
49°6'38.52"N 14°27'37.69"E
Hlasování:
od 08.03.2021
do 15.03.2021
Celkem hlasů:
471x (409x Ano, 62x Ne)

Pouze přihlášený uživatel může hlasovat!

K dnešnímu dni je vydaných:
2689 Turistických známek
2519 Výročních TZ
262 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
Speciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2021 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek