Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známky

Starý Herštejn


Popis

Zřícenina Starého Herštejna stojí na jednom z vrcholů Českého Lesa, asi 16 km od Domažlic, v nadmořské výšce 878 metrů. Místo je zajímavé i zeměpisně, neboť vrchol hřebene tvoří hlavní Evropské rozvodí Labe – Dunaj.
Do dnešní doby se z hradu založeného na skalnatém hřebenu dochovaly pozůstatky valu a příkopů původně chránící níže položené předhradí, několik malých úseků obvodového zdiva skrytých v hustém porostu a především spodní část okrouhlé věže – tzv. bergfritu, stojící na jižním okraji vrcholové části hřebene. Obdobná věž stávala původně i na protější straně jádra, dochovaly se z ní však jen malé zbytky blokového zdiva pod hradním jádrem v prostoru předhradí; zřejmě následek zničení věže střelným prachem. Mezi věžemi se nacházel obytný palác, z něhož se však také dochovaly jen malé terénní náznaky. V období socialistického Československa byl Starý Herštejn nepřístupný, protože zde stála hláska, z níž vojáci pozorovali vzdušný prostor nad státní hranicí. Od roku 2020 je věž péčí okolních obcí, byla upravena a přestavěna na rozhlednu.

V historických pramenech se hrad objevuje poprvé v přídomku Protivce z Herštejna již roku 1272, není ovšem jasné, zda se jedná o zakladatele hradu, či zda mohl např. získat v léno původně královský hraniční hrad. Roku 1328 koupil hrad rýnský falckrabí Jindřich Bavorský, ale zanedlouho se vrátil do majetku českého krále, a již o tři roky později jej Jan Lucemburský prodal za 300 kop grošů pražskému biskupovi Janu IV. z Dražic, majiteli nedalekého panství Horšovský Týn. V období husitských válek byl obléhán a dobyt vojskem města Domažlice. Zanikl roku 1510, kdy zde byl obležen a dobyt loupežný rytíř Zdeněk Dobrohost z Ronšperka a hrad byl poté vítězi rozbořen.

www.hrady.cz/hrad-stary-herstejn


Mapa

Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
ČESKÝ LES
Kraj/okres:
Plzeňský kraj/Domažlice
Poloha:
49°28'19.28"N 12°42'50.91"E
Hlasování:
od 08.09.2021
do 15.09.2021
Celkem hlasů:
465x (358x Ano, 107x Ne)

Pouze přihlášený uživatel může hlasovat!

K dnešnímu dni je vydaných:
2739 Turistických známek
2594 Výročních TZ
264 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
Speciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2021 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek