Turistické známky - oficiální stránky
 
Turistické známky

Zámek Štáblovice


Popis

Zámek Štáblovice má za sebou více než pětisetletou historii, během níž zažil období prosperity i úpadku. V nedávné historii se ocitl téměř na pokraji své existence, ale nakonec se soukromému vlastníkovi podařilo tento zámek zachránit a zrekonstruovat. V roce 2021 se zámek obklopený zámeckým parkem otevřel veřejnosti. Zámek nabízí návštěvníkům jeden prohlídkový okruh zahrnující nejreprezentativnější prostory zámku. Čekání na prohlídku si lze zpříjemnit posezením v zámecké kavárně nebo procházkou v zámeckém parku. Jeho největším lákadlem je romantické loubí obepínající zámeckou zahradu na půdorysu původní francouzské zahrady. Park lze navštívit zdarma dle aktuální otevírací doby.

Památka má více než pětisetletou historii. Nejstarší vodní tvrz zde byla vystavěna kolem roku 1500 za vlády krále Vladislava Jagellonského. O sto let později se už Štáblovice pyšnily výstavním renesančním panským sídlem – obec byla součástí lenního systému olomoucké diecéze. Jádro zámku pochází z původního renesančního sídla, které bylo v 18. století upraveno v duchu baroka. Současná podoba je výsledkem stavebních prací pánů Sobků z Kornic, kteří jej nechali koncem 18. století rozšířit do dnešní velikosti a opatřit novou střechou s vížkou a hodinami. Interiéry byly dobově zařízeny nábytkem, porcelánem obrazy a exotickými předměty z Nové Guineje. Při osvobozovacích bojích v roce 1945 byl zámek poškozen a po opravě sloužil pro potřeby obce. Současný majitel koupil zámek v roce 2001 ve stavu vyžadujícím bezodkladnou rekonstrukci. Ta byla ještě téhož roku zahájena a zabrala dlouhých dvacet let!

//www.stablovice.cz/


Mapa

Mapa:
Stát:
Česká republika
Oblast:
ZÁMKY
Kraj/okres:
Moravskoslezský kraj/Opava
Poloha:
49°52'45.69"N 17°49'4.8"E
Hlasování:
od 27.04.2022
do 04.05.2022
Celkem hlasů:
448x (379x Ano, 69x Ne)

Pouze přihlášený uživatel může hlasovat!

K dnešnímu dni je vydaných:
2773 Turistických známek
2660 Výročních TZ
276 Prémiových TZ
Turistická známková místaMapa známkových místSběratelská hraŽebříček sběratelůAktuální informaceVýroční turistické známkyKatalog turistických známekHlasování o nových TZO Turistických známkách
Turistické známky
KAVÁRNA A RESTAURACESpeciální ediceSoutěž s Maxiznámkami
Klub TZ
Návštěvnické centrum Turistických známekTuristické suvenýry
Ostatní produkty
Komunikace
Zásilkový prodej
internetové stránky
Výběrová řízení
TZ pomáhají
Klub českých turistů logoKartografie Praha logoTuristika.cz logo
 
Instagram

Dobrý anděl

Energetické úspory administrativní budovy Julia Sedláka 14 v Rýmařově

© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2022 - všechna práva vyhrazena Gappa - tvorba webových stránek